Zapowiedzi kulturalne 2-8 października
Po ponad półrocznej przerwie wracamy do naszych rekomendacji kulturalnych. Od dziś, co tydzień, prezentujemy w pigułce najciekawsze wydarzenia na linii otwockiej i w Wawrze: koncerty, spektakle, wystawy, spotkania autorskie, wykłady. To nie tylko zapowiedzi tego, co dzieje się w weekend, lecz również w tygodniu. Od piątku do czwartku.
PRZEBÓJ WEEKENDU
Wernisaż i koncert w teatrze
Sławomir Galas jest bohaterem najbliższej wystawy Stowarzyszenia Plastyków Ziemi Otwockiej, która zostanie otwarta w piątek w „Jaraczu”. Na wernisażu zagra awangardowy zespół Astra Moderna.
Sławomir Galas mieszka w Józefowie, z zawodu jest żywieniowcem po studiach na SGGW w Warszawie. Z pasji malarzem i rzeźbiarzem ogrodu. Kocha podróże, zjeździł już Europę, Azję, Afrykę i Amerykę Środkową.
– Nowa wystawa, którą otworzymy w teatrze, zatytułowana jest „Od jutra wiosna”. Pokazuje prace powstałe w niecierpliwym oczekiwaniu na wyjście w plener oraz kilka z poprzednich lat, powstałych w pracowni, a także wśród przyrody u siebie i u przyjaciół – zapowiada artysta.
W piątek dla gości wernisażu zagra zespół Astra Moderna w składzie: Robert Derlatka – gitara elektryczna, efekty i wokal; Jakub Ganczewski – gitara elektryczna; Maciej Wilski – ukulele i efekty; Roman Adamiec – sequencer i looper; Igor Wójcik – bas oraz Marcin Fijałkowski – perkusja.
Teatr Miejski im. S. Jaracza, ul. Armii Krajowej 4, tel. 607 745 060, www.teatr.otwock.pl, piątek, 2.10, godz. 19, wstęp wolny.
WAWER
Spektakl dla dzieci
„Drzewo życzeń” – przedstawienie Grupy Studnia O. można będzie zobaczyć w WCK w piątkowy wieczór.
To spektakl zarówno dla dzieci od 7 lat, jak i dla dorosłych. Zostało zainspirowane książką Katherine Applegate pod tym samym tytułem, a narratorem jest 200-letni dąb, świadek historii i życia kilku pokoleń ludzi.
Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, www.wck-wawer.pl, piątek, 2.10, godz. 18, wstęp wolny.
Karuzela z Madonnami
W sierpniu zmarła Ewa Demarczyk. Koncert poświęcony jej pamięci przygotowała Dominika Świątek. Wystąpi w piątek filii WCK Zastów.
Dominika Świątek – pieśniarka i kompozytorka, znakomita interpretatorka piosenki poetyckiej, oddaje hołd Ewie Demarczyk. Zagra te największe i mniej utwory. Towarzyszyć jej będą pianista Andrzej Perkman i skrzypek Łukasz Czekała.
WCK Zastów, ul. Lucerny 13, tel. 22 815 67 63, www.wck-wawer.pl, piątek, 2.10, godz. 19, bilety 20 zł.
Historia na scenie
WCK Falenica zaprasza na monogram Krystyny Trybuły pt. „Gołębiarka”, już w najbliższy piątek.
Tytułowa bohaterka to postać autentyczna, Kazimiera Majchrzak (1873-1947), znana jako „karmicielka gołębi”. Była jedną z pierwszych osób, które powróciły do zburzonej Warszawy i zamieszkała w ruinach Starego Miasta. Jej historię opisała w monodramie Barbara Wizimirska, znana badaczka dziejów Falenicy, a wyreżyserował Szczepan Szczykno.
WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, tel. 22 277 49 40, http://www.wck-wawer.pl piątek, 2.10, godz. 17, wstęp wolny.
Subtelny jazz
Helaine Vis wystąpi w ogrodzie filii WCK Anin w sobotnie popołudnie
Helaine Vis to autorka tekstów i muzyki oraz wokalistka o niezwykle delikatnym i kojącym głosie. Materiał, który prezentuje, to zbiór osobistych, szczerych, pełnych emocji wspomnień i przemyśleń zanurzonych w subtelnie jazzowych dźwiękach.
WCK Anin, ul. V Poprzeczna 33, tel. 22 815 41 40, www.wck-wawer.pl, sobota, 3.10, godz. 17, wstęp wolny.
Poetycki reportaż czasów wojny
„Budowałam barykadę” – powstańczy spektakl według poezji Anny Świrszczyńskiej można będzie zobaczyć w niedzielę w Międzylesiu.
Teatr Falenica i reżyser Szczepan Szczykno sięgają po wstrząsający tomik wierszy poświęcony powstaniu warszawskiemu. Anna Świrszczyńska stworzyła wyjątkowy na skalę światową poetycki reportaż.
Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, www.wck-wawer.pl, niedziela, 4.10, godz. 17, wstęp wolny.
Historia architektury
Spotkanie w ramach projektu „Wędrówka przez Wawer w poszukiwaniu ostańców modernizmu” będzie poświęcone Bauhausowi. Polecamy w środę w WCK.
Wykład zatytułowany „Bauhaus (1919 -1933) i jego fenomen” poprowadzi Kazimierz J. Nowak – architekt i rysownik, który od lat 90. prowadzi biuro architektoniczne w Berlinie. Czym w ogóle jest Bauhaus? Tak brzmiała nazwa uczelni artystyczno-rzemieślniczej, która powstała po I wojnie światowej w Weimarze. Wykreowany tam sposób myślenia o architekturze zrodził nowy kierunek modernistyczny, który zachwyca do dziś.
Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, www.wck-wawer.pl, środa, 7.10, godz. 18-19.30, wstęp wolny.
Co z nami robi COVID-19?
„Jak pandemia i społeczna izolacja wpłynęły na nasze dobre (i złe) obyczaje?” – to temat czwartkowego wykładu w Wawerskim Centrum Kultury.
Minęło już siedem miesięcy tego zupełnie nowego życia, chwilami jakby zamkniętego w bańce. To nie może pozostać bez wpływu na ludzkie zachowania zarówno w świecie rzeczywistym, jak i online. Tym zagadnieniem będzie poświęcone spotkanie z dr Anną M. Kiełbiewską – trenerem i wykładowcą akademickim, koordynatorką projektów edukacyjnych.
Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, www.wck-wawer.pl, czwartek, 8.10, godz. 18.30, wstęp wolny.