Brakuje kilku milionów złotych

Najniższa oferta na projekt i budowę tunelu drogowego pod torami kolejowymi w Celestynowie opiewa na ponad 28 mln zł. To o 4 mln zł więcej, niż zaplanowano na tę inwestycję. Dlatego władze gminy pilnie szukają dodatkowych pieniędzy, aby można było rozstrzygnąć przetarg i podpisać umowę z wykonawcą.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W piątek, 25 września okazało się, ilu wykonawców i za jakie pieniądze chce zaprojektować i zbudować tunel pod linią kolejową nr 7 w ciągu ul. Jankowskiego w Celestynowie. Do przetargu przystąpiło sześciu wykonawców. Oferowane ceny przewyższają jednak kwotę zaplanowaną na tę inwestycję.

Najtańsza oferta opiewa na ponad 28 mln zł, a najdroższa – na prawie 46 mln zł, podczas gdy na to zadanie przeznaczono 24 mln 286 tys. zł, z czego 2,5 mln zł dokłada powiat, ponad 13 mln 286 tys. zł PKP PLK, a resztę gmina Celestynów.

Przetarg został ogłoszony w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Zakłada wykonanie dokumentacji projektowej w ciągu mniej więcej roku od dnia podpisania umowy oraz wybudowanie tunelu pod torami kolejowymi do końca 2022 roku. Obecnie trwa weryfikacja złożonych ofert, ale już wiadomo, że bez dodatkowego wsparcia finansowego nie będzie można rozstrzygnąć przetargu i podpisać umowy z wykonawcą. Władze gminy mają jednak plan B, który zakłada pozyskanie brakujących pieniędzy m.in. z rządowego funduszu inwestycji lokalnych (wniosek w tej sprawie został już złożony).

– Mamy 13 mln zł z PKP i 2,5 mln zł z powiatu, reszta jest po stronie gminy Celestynów. Trzeba jednak znaleźć jeszcze dodatkowe 4 mln zł. Budżet gminy tego nie udźwignie, dlatego zwróciliśmy się o pomoc z rządowego programu i czekamy na pozytywne rozstrzygnięcie – mówi w rozmowie z „Linią” wójt gminy Celestynów Witold Kwiatkowski. Niestety, na razie nie wiadomo, kiedy to nastąpi.

Władze gminy złożyły też wniosek do przyszłorocznego budżetu powiatu o zabezpieczenie dodatkowych środków (ponad 7 mln zł) na budowę tunelu w ciągu ul. Jankowskiego, która jest drogą powiatową. – Zwróciliśmy się z wnioskiem do władz powiatu o zwiększenie kwoty, którą nam wstępnie zadeklarowano. Każdy ma jakieś zobowiązania i nie wydaje mi się, żeby wyasygnowano aż tak dużą kwotę. Pamiętamy, jak trudne były rozmowy w marcu ubiegłego roku na ten temat – dodaje wójt. Jego zdaniem sprawy zmierzają w dobrym kierunku, trwa etap oceny ofert, które wpłynęły w przetargu. Może to potrwać nawet dwa lub trzy miesiące. W tym czasie gmina będzie szukać dodatkowych pieniędzy.

– Mam jeszcze pewne pomysły, gdzie znaleźć brakujące środki – zapowiada Witold Kwiatkowski. Na razie trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na rozpatrzenie złożonych wniosków. – Jestem dobrej myśli, staram się podchodzić do tej sprawy z optymizmem, ale umiarkowanym. Dopóki jest cień szansy na powodzenie, to uważam, że nie warto rezygnować – mówi wójt. Decyzje mogą zapaść na przełomie roku, chyba że wcześniej zostanie rozstrzygnięta sprawa przyznania pieniędzy z programu rządowego.
– Chcielibyśmy, żeby to się udało jeszcze w tym roku, abyśmy mogli podpisać umowę na projekt i budowę tunelu – podkreśla wójt Kwiatkowski.

One thought on “Brakuje kilku milionów złotych

  • 8 października 2020 o 12:15
    Permalink

    Dlaczego nikt nie wspomni nawet, że wszystko zostało oparte o kalkulację bodajże z przed dwóch lat?? Bardzo mnie ciekawi miejsce wylotu tunelu – zdaje się że właśnie jest budowany parking dla sklepu w jego miejscu. I czyżby trzeba było zapłacić za jego rozbiórkę?? A może lepiej, nie uda się wybudować tunelu, bo jest problem z sklepem i parkingiem…. Każda wymówka może być dobra 🙂

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.