Oczyszczą Moczydło naturalnie

Władze Karczewa zdecydowały, że w tym roku nie będą dotleniać Moczydła. Urząd tłumaczy, że sanepid nie zezwalał na stosowanie metod natleniania sprzyjających rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Później okazało się, że w tym roku na szczęście natlenianie nie było konieczne, bo jeziorko nie „zakwitło”.

SYLWIA WYSOCKA

Na początku roku „Linia” pisała o planach dotlenienia akwenu Moczydło-Jeziórko w Karczewie, gdzie wypoczywa wielu mieszkańców. W ubiegłym roku odmulono jeziorko, a w tym planowano je dotlenić, żeby zapobiec namnażaniu glonów. Koszt tego przedsięwzięcia szacowano na 15-20 tys. zł. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

Dotlenianie miało zostać wykonane przed sezonem wakacyjnym, ale nie było to możliwe ze względu na obowiązujące w całym kraju obostrzenia.

– Otrzymaliśmy informację z sanepidu, że skoro wirus roznosi się drogą kropelkową, nie można używać pomp, natrysków i tym podobnych urządzeń, bo sprzyja to rozprzestrzenianiu się wirusów – tłumaczy Michał Ciesielski, naczelnik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta w Karczewie. – W związku z zakazami jezioro nie zostało natlenione. Później okazało się, że nie było takiej potrzeby, ponieważ Moczydło nie „zakwitło” tak jak w ubiegłym roku. Dlatego w tym roku rezygnujemy już z planów natleniania zbiornika – informuje naczelnik.

W ten sposób gminie udało się zaoszczędzić kilkanaście tysięcy złotych, ale radni z osiedla Ługi mają już pomysł, jak przygotować Moczydło na przyszłoroczny sezon.

– Razem z Mateuszem Stanaszkiem i Piotrem Kwiatkowskim chcemy, żeby w przyszłym roku gmina przeznaczyła 15 tys. zł na rekultywację Moczydła – mówi radna Aleksandra Kowalczyk. – Nie chodzi o takie napowietrzanie, które gmina wykonywała co roku, ale o zastosowanie naturalnych metod, takich jak nasadzania roślin i trzcin sprzyjających oczyszczaniu zbiornika – dodaje.

Propozycja radnych z Ługów dotyczy przyszłorocznego budżetu. Rada miasta zdecyduje, czy zabezpieczy te pieniądze w uchwale budżetowej na 2021 rok.

One thought on “Oczyszczą Moczydło naturalnie

  • 7 października 2020 o 10:34
    Permalink

    W tytule piszecie, że oczyszczą, a w ostatnim zdaniu, że rada zdecyduje. Droga redakcjo, to jest profesjonalizm?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.