Jest miejsce na żłobek

Ostatni tydzień września burmistrz Karczewa poświęcił m.in. na spotkania dotyczące planów budowy gminnego żłobka. – Plany nabierają realnych kształtów –mówi Michał Rudzki. – Znaleźliśmy już wstępną lokalizację żłobka. Byłoby to miejsce na tyłach przedszkola przy ul. Kopernika, w tzw. drugim centrum Karczewa – informuje

SYLWIA WYSOCKA

Budowa żłobka gminnego to jedna z obietnic wyborczych burmistrza Michała Rudzkiego. Mieszkańcy o tym pamiętają i przy różnych okazjach pytają go, co dzieje się w tej sprawie. Do tej pory budowa żłobka pozostawała w sferze planów. Teraz w rozmowie z „Linią” burmistrz zapewnia, że sprawa powoli posuwa się do przodu. W ostatnim tygodniu września burmistrz uczestniczył w spotkaniach i pomysł nabiera bardziej realnych kształtów.

– Prowadzimy wstępne analizy dotyczące projektu, wytypowaliśmy już potencjalną lokalizację. Żłobek powstałby na działce na tyłach przedszkola przy ul. Kopernika, na obszarze zwanym drugim centrum miasta, bo jest tam już przychodnia, szkoła i hala sportowa – wylicza burmistrz Rudzki. – Liczba oddziałów, dzieci, podobnie jak możliwości techniczne zagospodarowania działki, są jeszcze przedmiotem analizy i tematem dyskusji, ale myślę, że na przełomie października i listopada będę mógł przekazać więcej szczegółowych informacji na ten temat – zapowiada.

Burmistrz prowadzi rozmowy z architektami i osobami, które mogą zaproponować konkretne koncepcje i rozwiązania. Władze gminy będą mogły wybrać spośród nich te, które najlepiej odpowiadają potrzebom. – Nie wystarczy ogłosić przetarg i wybrać firmę, trzeba też zastanowić się, jaki ten żłobek powinien być, jaka technologia byłaby najlepsza, a zarazem najtańsza w utrzymaniu – mówi Rudzki. – Na razie spotykamy się z pracownikami różnych branż, którzy przedstawiają swoje wstępne analizy dotyczące terenu i wykonania. Gdy na coś się zdecydujemy, będziemy mogli zlecać wykonanie – dodaje.

Termin realizacji inwestycji i jej finansowanie to kwestie związane z programem „Maluch Plus”. – Przygotowujemy się do złożenia wniosku w programie „Maluch Plus”. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, a etap projektowy zamknie się w ciągu kilku najbliższych miesięcy, gmina będzie mogła ubiegać się o pieniądze w przyszłorocznym naborze i rozpocząć realizację inwestycji ok. 2022 roku. Trudno jednak składać konkretne deklaracje dotyczące dat, gdy mamy pandemię i nie wszystko możemy przewidzieć – przyznaje burmistrz. I podkreśla, że Karczew to podwarszawska gmina, więc musi być atrakcyjna dla młodych małżeństw i rodziców aktywnych zawodowo. – Nie znam gminy, która miałaby problem z zapełnieniem miejsc w żłobku. Budowa własnego żłobka, nad którym będziemy mieć kontrolę, to dobry pomysł. Mamy działkę, jest miejsce. Żłobek oznacza podniesienie standardu życia w naszej gminie, dlatego będę dążył do jego budowy – deklaruje Michał Rudzki.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.