Rekord zakażeń, tysiące osób na kwarantannie

Epidemia koronawirusa się rozkręca. Całą Polskę objęto żółtą strefą, co oznacza, że obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej i komunikacji (w sklepie, autobusie, pociągu, na ulicy). W czwartek, 8 października Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że powiat otwocki nadal znajduje się w czerwonej strefie, bo od kilku tygodni odnotowuje się tu duży wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa. W ostatnich dwóch tygodniach testy potwierdziły go u 216 osób, a niemal cztery tysiące mieszkańców objęto kwarantanną. Kilka osób jest hospitalizowanych, jedna zmarła

AGNIESZKA JASKULSKA

W ubiegłym tygodniu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku odnotowała nowe ogniska koronawirusa w powiecie otwockim. – Podczas imprezy okolicznościowej wirusem zaraziło się 38 osób. W jednej z placówek opieki zdrowotnej odnotowano cztery przypadki. Pięć zakażeń stwierdzono w dwóch szkołach. Pozostałe przypadki koronawirusa to niewielkie ogniska w rodzinie lub pojedyncze zachorowania – informuje otwocki sanepid.

Wirus pojawił się m.in. w Szkole Podstawowej nr 5 w Otwocku. – W związku z tym, że jeden z uczniów piątej klasy miał pozytywny wynik badań laboratoryjnych na obecność koronawirusa, uczniowie tej klasy wraz z rodzicami zostali objęci kwarantanną, która trwała do końca tygodnia. W tym czasie nauka odbywała się w trybie zdalnym – poinformowała rodziców dyrekcja szkoły. Kolejną placówką, gdzie stwierdzono wirusa, jest Szkoła Podstawowa w Celestynowie. – Badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u ucznia czwartej klasy. W związku z tym kwarantanną objęto całą klasę – potwierdza dyrekcja szkoły, w której również do końca ubiegłego tygodnia nauczanie odbywało się w trybie zdalnym.

źródło: Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku

 Koronawirus pojawił się również w Miejskim Przedszkolu nr 1 w Michalinie. – Testy laboratoryjne potwierdziły wirusa u trzech nauczycieli, dlatego kwarantanną objęto większość personelu i przedszkolaków. W związku z tym działalność przedszkola w Michalinie została zawieszona na czas trwania kwarantanny – informuje dyrekcja placówki.

Zakażenie potwierdzono też u jednego z pacjentów, który niedawno trafił na OIOM do szpitala powiatowego przy ul. Batorego w Otwocku. – Pacjent został przewieziony do szpitala w Warszawie. Badania potwierdziły koronawirusa u trzech pielęgniarek, a kilka innych osób z personelu zostało objętych kwarantanną – mówi Michał Mrówka, członek zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku. I dodaje, że pomieszczenia zostały zdezynfekowane, ale OIOM-u nie trzeba było zamykać. – Pacjentami zajął się personel z innych oddziałów – podkreśla Mrówka. Pod koniec ubiegłego tygodnia wirusa wykryto także na oddziale pediatrycznym, dlatego od czwartku, 8 października aż do odwołania nie są tam przyjmowani pacjenci.

Koronawirus pojawił się też w klubie sportowym Mazur Karczew. Nieoficjalnie „Linia” dowiedziała się, że wirusa potwierdzono u dwóch osób związanych z klubem, a kilka innych podejrzewano o zakażenie, dlatego zostały one skierowane na badania laboratoryjne. Kwarantanną objęto także ich rodziny. W ostatnich tygodniach otwocki sanepid ma ręce pełne roboty. Z dnia na dzień przybywa nowych przypadków koronawirusa, setki osób codziennie trafiają na kwarantannę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni wirusa potwierdzono badaniami laboratoryjnymi u 216 mieszkańców powiatu otwockiego (tydzień temu było 187 przypadków), dlatego w tym czasie niemal cztery tysiące osób objęto kwarantanną (tylko w dwa dni trafiło na nią niemal tysiąc osób: w piątek, 2 października było ich 523, a dwa dni później – 462).

Jak wyglądała sytuacja związana z pandemią w ubiegłym tygodniu? Od soboty, 3 października do piątku, 9 października odnotowano łącznie 133 przypadki koronawirusa (w związku z tym na kwarantannę trafiło ponad 1900 mieszkańców). Natomiast w środę i czwartek (7 i 8 października) odnotowano duży wzrost nowych przypadków wirusa – po 29 każdego dnia. Natomiast w piątek, 9 października otwocki sanepid podał rekordową liczbę pozytywnych wyników testów – wirusa potwierdzono u 35 mieszkańców powiatu! W ubiegłym tygodniu z powodu koronawirusa do szpitala trafiły cztery osoby. Jedna z nich niestety zmarła.

W czwartek, 8 października Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że powiat otwocki nadal znajduje się w czerwonej strefie. Oznacza to, że mieszkańcy muszą przestrzegać nowych obostrzeń, które zaczęły obowiązywać od soboty, 10 października. – Zwiększamy liczbę łóżek w szpitalach, a także usprawniamy proces koordynacji przepływu pacjentów między placówkami. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów z koronawirusem – zapewnia Centrum Informacyjne Rządu. Szpital koordynacyjny ma pełnić funkcję głównego szpitala w danym województwie. Na Mazowszu będzie to Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie.  

Dane z powiatu otwockiego (piątek, 9.10.2020 r.)

 • Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową: 1323.
 • Liczba osób aktualnie objętych izolacją domową: 308.
 • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 62.
 • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim: 646.
 • Liczba ozdrowieńców: 286.

Zmiany w turnusach rehabilitacyjnych i przyjęciach do hospicjów

 W związku z wystąpieniem stanu epidemii rząd planuje wprowadzenie kolejnych zmian. Jedną z nich jest to, żeby warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu był negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 uczestnika turnusu oraz jego opiekuna. Test powinien być wykonany nie wcześniej niż sześć dni przed terminem rozpoczęcia turnusu. W projekcie rządowego rozporządzenia wprowadzono też zmiany w zakresie przyjęć do hospicjów i na oddziały opieki paliatywnej. „Zdecydowano, że wynik testu w kierunku SARS-CoV-2 nie będzie konieczny w sytuacji wymagającej pilnego albo natychmiastowego przyjęcia pacjenta do hospicjum lub na oddział. Wtedy test diagnostyczny finansowany ze środków publicznych będzie wykonywany niezwłocznie po przyjęciu pacjenta do hospicjum lub na oddział. Projekt rozporządzenia zamieszczono w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie Biuletynu Informacji Publicznej.

3 komentarze do “Rekord zakażeń, tysiące osób na kwarantannie

 • 14 października 2020 o 15:40
  Permalink

  Koronawirus roprzestrzenia się w powiecie otwockim w zatrważającym tempie, a w Otwocku nadal 30-40% mieszkańców robiących zakupy w sklepach /niestety także personel/ nie nosi maseczek w sposób prawidłowy – czyli z całkowicie odkrytym nosem ! niemało jest też Otwoczan w ogole bez maski. Także wśród sprzedawców na miejskim targowisku. I jak w takiej sytuacji zahamować pandemię ? zbyt wielu mieszkańców jest nieodpowiedzialnych !!

  Odpowiedz
  • 15 października 2020 o 08:09
   Permalink

   Prosta sprawa,nie wychodzić z domu,rozstrzeliwać niepokornych,odpowiedzialnym(czytaj posłusznym niewolnikom) przyznawać medale

   Odpowiedz
  • 16 października 2020 o 23:54
   Permalink

   Testy są o kant 4 liter potłuc . A jak histeryku oddychać gdy zatkany usta i nos ?

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.