Seniorzy czekają na bezpłatne szczepionki

– W poprzednich latach nie było problemu z bezpłatnymi szczepieniami przeciw grypie, teraz nie możemy z nich skorzystać. Tu nie chodzi już o moje zdrowie, tylko o męża, który choruje na białaczkę – mówi ze łzami w oczach starsza mieszkanka Otwocka, która przyszła do redakcji, żeby prosić o pomoc. Szczepionek brakuje w hurtowniach, a kilka sztuk, które trafia do przychodni, rozchodzi się błyskawicznie. W aptekach są już długie listy chętnych po odbiór, gdy tylko towar pojawi się w sprzedaży

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Koronawirus nie odpuszcza, sezon grypowy w natarciu, a szczepionek jak na lekarstwo. Taka sytuacja jest w całym kraju, także w powiecie otwockim, który cały czas znajduje się w czerwonej strefie. Gminy jak co roku oferują najstarszym mieszkańcom program darmowych szczepień przeciwko grypie, ale i tu jest problem, bo szczepionki trudno dostać, a jeśli już są, to kilka lub kilkanaście sztuk. Seniorzy chcą się zaszczepić, dzwonią do przychodni i nie mogą skorzystać z tego programu, bo brakuje szczepionek. To obecnie towar deficytowy w przychodniach, aptekach i hurtowniach. – Wszędzie słyszymy, że trzeba czekać, dzwonić i się dowiadywać – żalą się starsi Czytelnicy.

Józefów

Józefów na bezpłatny program szczepień przeciw grypie dla seniorów przeznaczył 33 tys. 500 zł. Liczba szczepionek zależała od liczby pacjentów powyżej 65. roku życia zarejestrowanych w przychodniach. Bezpłatnym szczepieniom towarzyszy kampania edukacyjna dotycząca grypy. – Zanim pacjenci zostaną zaszczepieni, muszą wypełnić ankietę, która sprawdza ich wiedzę na temat grypy. Po szczepieniu lekarz też udziela im informacji o tej chorobie – mówi Krystyna Olesińska, rzecznik prasowy urzędu miasta w Józefowie. Pacjent jest umawiany na konkretny dzień i godzinę, w izolatce przechodzi badanie, wypełnia ankietę i od razu jest szczepiony.

Przychodnia miejska w Józefowie prowadzi listę mieszkańców w wieku powyżej 65 lat, którzy chcą się zaszczepić. Szczepienia rozpoczęły się w połowie ubiegłego tygodnia, wykonano ich kilkadziesiąt. Większość dostępnych szczepionek została rozdysponowana wśród osób z listy, jednak chętni wciąż mogą się zapisywać. Szczepienia zostaną wykonane po otrzymaniu kolejnej puli szczepionek, które zostały już zamówione przez przychodnię.

Wiązowna

W gminie Wiązowna jeszcze tydzień temu był problem, bo brakowało szczepionek. Akcja bezpłatnych szczepień dla seniorów rozpoczęłą się pod koniec ubiegłego tygodnia w ośrodkach zdrowia w Wiązownie i w Gliniance. Do przychodni trafiła już pierwsza partia szczepionek, która błyskawicznie się rozeszła. To było ok. 15-20 sztuk, a zapotrzebowanie jest większe. Kolejna partia ma przyjść po 26 października. Przychodnie zaczynają szczepienia od najstarszych seniorów. Więcej informacji na temat szczepień udzielają ośrodki zdrowia w Wiązownie (ul. Lubelska 36, tel. 22 789 01 15) i w Gliniance (ul. Napoleońska 53, tel. 22 789 97 22).

Karczew

Gmina Karczew na zakup szczepionek przeciw grypie przeznaczyła 13 tys. zł. Z bezpłatnych szczepień mogą skorzystać osoby powyżej 65. roku życia. Szczepienia odbywają się w ośrodku zdrowia przy ul. Otwockiej 28 w Karczewie. Jednak w połowie września druga pula szczepionek już się wyczerpała i rejestracja chętnych została na razie wstrzymana z powodu braku płynności dostaw szczepionek.

Informacja o kolejnych zapisach zostanie umieszczona na stronie internetowej przychodni, po otrzymaniu nowej partii szczepionek. Równocześnie ma zostać ponownie uruchomiona infolinia służąca do rejestracji pacjentów objętych programem szczepień. Pozostali chętni, którzy nie są objęci bezpłatnymi szczepieniami, mogą dokonać rezerwacji na codzienną teleporadę do wybranego lekarza.

Otwock

Władze Otwocka na profilaktyczny program szczepień ochronnych przeznaczyły w tym roku 27 tys. zł. (rok temu było 25 tys. 200 zł i kupiono 560 szczepionek). Kolejną zmianą jest też obniżenie wieku osób, które kwalifikują się na bezpłatne szczepienia. Są to pacjenci powyżej 60. a nie 65. roku życia. – Mieliśmy dużo głosów od mieszkańców, którzy zgłaszali taką potrzebę, bo czuli się wykluczeni, że mogą skorzystać ze szczepień dopiero od 65. roku życia – mówi w rozmowie z “„Linią” Sylwia Konopacka- Bąk, naczelnik wydziału kultury i promocji w urzędzie miasta.

Miasto podpisało umowę z trzema przychodniami, program cały czas trwa, ale jak wszędzie problemem jest brak szczepionek. W przychodni przy ul. Grunwaldzkiej rozeszła się połowa puli, która była do wykorzystania. Są jeszcze wolne miejsca, ale przychodnia czeka na szczepionki z hurtowni i wtedy rozpocznie zapisy, o czym ma też informować urząd miasta, który monitoruje przebieg programu. W przychodni Centrum przy ul. Sosnowej pacjenci zostali już zaszczepieni, bo szczepionki zostały kupione wcześniej.

W przychodni w Kot Center jest zamknięta lista ok. 200 osób już zapisanych w kolejce na szczepienia, przy czym trzeba uzbroić się w cierpliwość, bo placówka czeka na zamówienie z hurtowni. – W ubiegłym tygodniu Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że wkrótce kolejny milion szczepionek trafi do hurtowni, więc jeszcze czekamy – podkreśla Sylwia Konopacka-Bąk.

Przypominamy, że aby skorzystać z bezpłatnych szczepień dla seniorów, nie trzeba być pacjentem przychodni tylko mieszkańcem Otwocka. Badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia wynika z umowy podpisanej z miastem. Program realizowany jest od września do grudnia br. lub do wyczerpania przyznanej kwoty. Każda z przychodni ma przyznane po 9 tys. zł.

2 komentarze do “Seniorzy czekają na bezpłatne szczepionki

  • 13 października 2020 o 17:10
    Permalink

    Trzeba zamieszczać sprawdzone informacje a nie informacje jakieś tam. W przychodni przy Grunwaldzkiej moja mama lat 74 musiała zapłacić 80 zł za „bezpłatną” szczepionkę w miasta Otwock. Interweniowała w urzędzie miejskim ale pani odbierająca telefon zdumiona odpowiedziała, że napisze e-maila do przychodni. Ktoś z UM Otwock tego bajzlu pilnuje?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.