Niepokojąca wycinka starodrzewu: Tną w Okołach

W ubiegłym tygodniu w starej kolonii leśnej Okoły w gminie Celestynów, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, w ruch poszły piły. O wycince poinformowano Klub Ekologiczny Otwockie Sosny, który próbował ją powstrzymać, ale bezskutecznie. Nadleśnictwo Celestynów docenia jednak wyjątkowość tego terenu i obiecuje zostawić najcenniejsze drzewa.

PRZEMEK SKOCZEK

Nadleśniczy Artur Dawidziuk zapowiada, że wiele cennych drzew zostanie, a wiosną ruszą nasadzenia nowych

W ostatnich miesiącach na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego wycina się bardzo dużo drzew, co niepokoi miłośników lasu. Trzeba jednak wiedzieć, że ta forma ochrony przyrody nie wyklucza prowadzenia gospodarki leśnej. Intensywne prace wynikają stąd, że las wokół Otwocka jest w podobnym wieku. To nasadzenia międzywojenne i teraz przypada ich wiek rębny. W miejsce wycinanych drzew sadzi się nowe. To sprawy oczywiste dla fachowców, nie kwestionują ich także ekolodzy.
Inaczej sprawa wygląda na terenach o wyjątkowej wartości krajo-brazowej i przyrodniczej. Dlatego społecznicy z „Otwockich Sosen” próbowali powstrzymać wycinkę.

– Okoły to szczególne miejsce. Moim zdaniem powinny być wyłączone
z produkcji leśnej i pozostawione jako resztka parku dworskiego. Co najwyżej powinno się tam usuwać suche drzewa i gałęzie – ocenia Sylwia Kozłowska z klubu ekologicznego. – To nie wchodzi w grę, mamy nieco inne spojrzenie na tę sprawę. Zręby są prowadzone na podstawie planu urządzania. Co nie znaczy, że nie doceniamy wartości tego miejsca. Dlatego podjęliśmy szczególne kroki – zapewnia nadleśniczy Artur Dawidziuk z Nadleśnictwa Celestynów.

– Normą jest, że przy takich wycinkach pozostawia się około 5 proc. starego drzewostanu. Tu pozostawimy 21 proc. To będzie większość najstarszych i najpiękniejszych drzew: dęby, lipy, część grabów. Nie zasiejemy na tym terenie tylko sosen. Planujemy wiosną nasadzenia dębów, lip i jaworów, więc charakter tego miejsca bardzo się nie zmieni – zapewnia.

Ekolodzy doceniają dobrą wolę leśników, ale dziwią się biernej postawie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. – Nadleśnictwo ma swoje zadania i instrukcje, więc działa. Rozumiem Lasy Państwowe, bo to ich zadanie i ideologia. Są przekonani, że muszą odnawiać las, obowiązują ich też odgórne zalecenia. Dlatego doceniam, że Nadleśnictwo Celestynów się stara. Nie robi też problemów z budkami dla ptaków, nietoperzy i orzesznicy. To MPK powinien dopilnować zachowania Okołów w nienaruszonym stanie. Park mógł zgłaszać uwagi do planu urządzenia lasu. Ma w statucie ochronę dóbr kultury, a takim jest park dworski, nawet jeśli to jego resztka. MPK powinien opiniować i wychwytywać takie perełki – zaznacza Kozłowska.

– Uważam, że powinno być odgórnie założone, że lasy wokół Warszawy nie są gospodarcze, a ochronne, przeznaczone wyłącznie do rekreacji i oczyszczania powietrza – dodaje.

Zapytaliśmy, co na to dyrekcja MPK. – Park krajobrazowy, zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, obejmuje obszar chroniony ze względu na wartości przyrodnicze, historyczne i kulturowe oraz walory krajobrazowe. Natomiast na podstawie art. 105 ww. ustawy na terenie zarządzanym przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, a znajdującym się w granicach parku krajobrazowego, zadania w zakresie ochrony przyrody wykonuje samodzielnie miejscowy nadleśniczy, oczywiście zgodnie z ustaleniami planu ochrony parku krajobrazowego uwzględnionym
w planie urządzenia lasu. W obowiązującym planie ochrony MPK nie ma informacji o specjalnej ochronie tego fragmentu lasu – tłumaczy Sylwester Chołast, dyrektor Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

– Ta wycinka nie jest trwałym, tylko czasowym usunięciem roślinności leśnej i zostaną tam posadzone nowe drzewa. Ponadto zostanie pozostawiony najcenniejszy fragment drzewostanu. Zgodnie z prawem nasza rola w prowadzeniu gospodarki leśnej jest niewielka. Najważniejsze jest utrzymanie trwałości ekosystemu leśnego na tym obszarze, co nie jest zagrożone – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.