Nowy murek wzdłuż torów

Likwidacja kamiennego murku w pobliżu wiaduktów kolejowych wywołała niezadowolenie wielu mieszkańców Otwocka. Okazuje się jednak, że nie wszystko stracone. Prezydent Jarosław Margielski poinformował, że mury oporowe wzdłuż ulicy Orlej zostaną obłożone kamieniami. Murek zyska nowy wygląd w przyszłym roku.

SYLWIA WYSOCKA

Podczas remontu torów i nasypów kolejowych w Otwocku w okolicy wiaduktu nad ulicą Orlą został rozebrany kamienny murek. Był to element, który kojarzył się z tym miejscem, dla wielu mieszkańców był tam „od zawsze” i na stałe wpisał się w krajobraz. Podczas prac przy modernizacji linii kolejowej ten kamienny murek zastąpiono mało estetycznymi betonowymi płytami.

– W związku z obniżeniem poziomu drogi część kamiennego muru musiała zostać rozebrana i nie można go odtworzyć ze względu na ukształtowanie terenu. Skarpy trzeba było umocnić przy użyciu konstrukcji z betonu – wyjaśniał w rozmowie z „Linią” Karol Jakubowski z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Mieszkańcom było jednak żal, że ulica straciła przez to swój charakter. Pytali władze Otwocka, czy w tej sprawie można jeszcze coś zrobić. Zadawano je na posiedzeniach rady miasta, m.in. radna Jadwiga Czarnowska w imieniu mieszkańców dopytywała, czy nie uda się przywrócić dawnego wyglądu ulicy.

Okazuje się, że sprawa nie jest zamknięta, a lekarstwem na betonowe płyty mają być gabiony (forma ogrodzenia, w którym kosze, np. ze stalowej siatki, są wypełnione kamieniami). Jak poinformował prezydent Jarosław
Margielski, „przygotowywane jest rozwiązanie projektowe zakładające usytuowanie w tym miejscu kamiennych gabionów, które będą nawiązywały do poprzedniego murku i podniosą estetykę tego miejsca.

Obecne murki betonowe z pewnością nie są rozwiązaniem spektakularnym, jeśli chodzi o estetykę. Realizację tego zadania będziemy mogli rozpocząć w chwili oddania do użytkowania przedmiotowej inwestycji przez generalnego wykonawcę, co jest planowane na początek 2021 roku”. Po zmianie murku trzeba będzie wprawdzie zwęzić chodnik, ale choć w części spełni to oczekiwania mieszkańców.

4 komentarze do “Nowy murek wzdłuż torów

 • 15 października 2020 o 20:42
  Permalink

  A kiedy wreszcie szanowny wykonawca inwestycji kolejowej firma Budimex wykona chodnik do przejścia podziemnego na stacji od strony tzw. osiedla Czapelak? Bo po ustawieniu ostatnio płotu wzdłuż torów i potem do Warszawskiej wzdłuż parkingu widać że jest tam jest idealnie wymierzone miejsce na chodnik. Tymczasem zamiast tego Budimex postawił przy przejściu podziemnym jakieś płoty z płachtą z napisem „podnosimy jakość życia”, co biorąc pod uwagę stan pobliskiej nawierzchni po ostatnich opadach jest już jawną kpiną z mieszkańców Otwocka.

  Odpowiedz
 • 17 października 2020 o 12:40
  Permalink

  Zabawne – prezydent miasta osobiscie i medialnie 'odnosi sie’ do kamieni na murkach. Absurdystan, komedyja, PL2020. A co, panie burmistrzu, z technicznymi problemami kopiarki w szkole podstawowej nr 123 ? 🙂

  Odpowiedz
 • 20 października 2020 o 17:28
  Permalink

  Dajcie spokój z tymi murkami! Ani to ładne, ani praktyczne. Lepiej inaczej wykorzystać pieniądze niż na stawianie wątpliwej urody murków zwężających chodnik.

  Odpowiedz
 • 20 października 2020 o 22:58
  Permalink

  Proponuję namalować kamienny murek farbą. Tanio i bez zwężania chodnika.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.