Rekord zakażeń w powiecie otwockim. Nowe obostrzenia w czerwonej strefie!

Wirus coraz szybciej rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Dziś (czwartek, 15 października) sanepid odnotował największą liczbę przypadków koronawirusa od początku pandemii. COVID-19 potwierdzono aż u 70 mieszkańców powiatu. To dwa razy więcej pozytywnych wyników testów stwierdzonych jednego dnia – dotychczasowy rekord to 35 przypadków w ciągu doby. Większość ognisk koronawirusa odnotowuje się w szkołach, kościołach i podczas uroczystości rodzinnych. – Według szacunków sanepidu w najbliższych dwóch-trzech tygodniach liczba osób zakażonych będzie gwałtownie rosła – zaznacza Krzysztof Gralik z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w Otwocku.

AGNIESZKA JASKULSKA

„Linia” na bieżąco informuje o aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, który w ostatnich tygodniach błyskawicznie rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Dziś sanepid odnotował rekord zakażeń – koronawirusa potwierdzono aż u 70 mieszkańców, w związku z czym tylko dziś kwarantanną objęto 560 osób (obecnie na kwarantannie jest ich już ponad 1800). 

Większość ognisk koronawirusa odnotowuje się w rodzinach, szkołach i kościołach. W ostatnich dniach badania potwierdziły wirusa m.in. w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym w Otwocku, szkołach podstawowych nr 4, nr 5 i nr 12 w Otwocku, przedszkolach w Józefowie i Wiązownie, a także w Zespole Szkół nr 2, tzw. Nukleoniku, i dwóch ośrodkach w Otwocku i Józefowie. – Jeden z uczniów koniecznie chciał napisać klasówkę i przyszedł do szkoły. Źle się czuł, bo był przeziębiony. Okazało się, że to nie było przeziębienie, ale koronawirus, co potem potwierdzono badaniami laboratoryjnymi. W związku z tym cała klasa wraz z rodzinami została objęta kwarantanną – tłumaczy w rozmowie z „Linią” dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka. 

Kilka dni temu „Linia” informowała, że otwocki sanepid poszukuje osób, które w piątek, 9 października uczestniczyły w wieczornej mszy świętej w parafii Miłosierdzia Bożego na Ługach, szczególnie tych, które przystąpiły do komunii świętej. U proboszcza, który jej udzielał, stwierdzono zakażenie koronawirusem. Proboszcz i drugi ksiądz trafili na kwarantannę.

Od dwóch tygodni powiat otwocki znajduje się w czerwonej strefie. – Według szacunków służb epidemiologicznych w najbliższych dwóch-trzech tygodniach liczba osób zakażonych będzie gwałtownie rosła, ale potem powinna zacząć spadać. Wiele zależy jednak od zachowania i odpowiedzialności mieszkańców – podkreśla Krzysztof Gralik z Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego i Obrony Cywilnej w Otwocku. I dodaje, że podobna sytuacja jest w całej Polsce. – Koronawirus, który rozprzestrzenia się po kraju, już kilka razy zmutował i częściej atakuje dzieci i młodych ludzi, a nie tylko seniorów czy osoby schorowane, jak było kilka miesięcy temu, gdy wybuchła epidemia –  tłumaczy Gralik. – Wiele osób obecnie przechodzi zakażenie koronawirusem w łagodniejszy sposób niż wcześniej. Jednak jeszcze nie wiadomo, czy za jakiś czas nie wystąpią u nich powikłania zdrowotne. Na przykład po grypie mogą one pojawić się nawet pół roku później – podkreśla Krzysztof Gralik. I apeluje do mieszkańców powiatu otwockiego, żeby starali się ograniczyć wychodzenie z domu. – Niedługo Wszystkich Świętych i Narodowe Święto Niepodległości, które sprzyjają podróżowaniu i odwiedzaniu grobów najbliższych. Nie wiadomo, czy w tym czasie pojawią się nowe obostrzenia, ale warto ograniczyć kontakty z innymi osobami, a na cmentarz można pojechać w innym czasie – dodaje. 

Więcej na ten temat w „Linii Otwockiej” w poniedziałek, 19 października. 

NOWE obostrzenia w czerwonej strefie (obowiązują od soboty, 17 października):

Gospodarka:

 • ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych: do pięciu osób na jedną kasę;
 • działalność gastronomii w godz. 6-21 (potem tylko na wynos), w barach, restauracjach itp. zajęty co drugi stolik;
 • transport publiczny: 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich.

Życie społeczne: 

 • od 19 października zakaz organizacji imprez okolicznościowych, np. wesel; 
 • maksymalnie jedna osoba na 7 m kw. podczas uroczystości religijnych; 
 • zgromadzenia publiczne do 10 osób.

Edukacja, sport, kultura: 

 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe: nauczanie zdalne (z wyłączeniem zajęć praktycznych);
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;
 • wydarzenia kulturalne: do 25 proc. udziału publiczności;
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni. 

Dane z powiatu otwockiego (czwartek, 15.10.2020 r.)

 • Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową: 1802 (563 ostatniej doby).
 • Liczba osób aktualnie objętych izolacją domową: 465 (70 ostatniej doby).
 • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19: 62 (od początku epidemii).
 • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie wynikiem dodatnim: 814 (70 ostatniej doby).
 • Liczba ozdrowieńców: 297.
 • Liczba zgonów związanych z COVID-19: 5 (od początku epidemii).

 

11 komentarzy do “Rekord zakażeń w powiecie otwockim. Nowe obostrzenia w czerwonej strefie!

 • 15 października 2020 o 18:15
  Permalink

  Ilu jest aktualnie chorych, chcieli bysmy sie dowiedziec wkoncu a nie sumujecie wszystko razem

  Odpowiedz
  • 15 października 2020 o 19:52
   Permalink

   Te dane powinny być na stronie otwockiego sanepidu.

   Odpowiedz
  • 16 października 2020 o 08:44
   Permalink

   Paweł to proste… od liczby zarażonych od początku pandemii (814) odejmujesz liczbę ozdrowieńców (297) i masz aktualną liczbę chorych (517) – stan na czwartek, 15 października. Wszystkie te dane znajdziesz powyżej. Dużo zdrowia…

   Odpowiedz
 • 15 października 2020 o 20:00
  Permalink

  Tak sobie czytam o tych nowych obostrzeniach i zaczynam żałować, że jeszcze kilka tygodniu tak tu agitowałem w komentarzach za przestrzeganiem rygorów i ich egzekwowaniem. Bo ekipa rządząca z funkcji „hulaj dusza piekła nie ma” przeszła od razu w opcję „łojeza, siedźta w domu bo straszny wirus was pozabija”. Naprawdę nie rozumiem tego idiotyzmu zrobienia całej Polski żółtą strefą, zamknięcia siłowni, kazania biegać czy spacerować w maseczce nocami po pustym mieście czy też limitów w sklepach liczonych od ilości kas, godzin seniorów itp. Chyba Morawiecki naprawdę zaczął bać się utraty stołka, skoro tak spanikował. Czy leci z nami pilot i poprowadzi jakąś rozsądną walkę z epidemią bez popadania w skrajności?

  Odpowiedz
 • 17 października 2020 o 13:38
  Permalink

  Bzdura, Mazowiecki nie ma/mial nic. Politteatrzyk tak jak Johnson i tak jak Tump.
  Zeby zdobyc sympatie i glosy. No i zeby uniknac udzialu w unijnej konferencji nt. wegla (zastapil go Czech Babis).
  Mateusz Fejkowski.

  Odpowiedz
 • 17 października 2020 o 14:25
  Permalink

  Kościoły otwarte – a większość osób na mszach to seniorzy, a siłownie i baseny zamknęli korzystają z ich dzieci i młodzi. Tu nie ma logiki – kto jest w grupie zagrożenia?

  Odpowiedz
 • 18 października 2020 o 10:09
  Permalink

  rp.pl/Sady-i-prokuratura/310149998-Tomasz-Pietryga-Maseczkowe-obywatelskie-nieposluszenstwo.html

  Odpowiedz
 • 19 października 2020 o 08:33
  Permalink

  Więcel lipnych testów PCR które każdemu przeziębionemu mogą wykazać zakażenie kovidem-19 a nigdy nie wyjdziemy z czerwonej strefy.

  Odpowiedz
 • 11 listopada 2020 o 18:39
  Permalink

  Piszecie, że większość ognisk koronawirusa odnotowuje się w rodzinach, szkołach i kościołach. Tymczasem dalej w tekscie, jest już mowa tylko o jednym przypadku, (proboszcz w kościele Miłosierdzia Bożego – wikary był zdrowy, tylko kwarantanna). To ta jedna osoba, to wasza większość. WSTYD!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.