Bezpieczne zakupy online w czasie pandemii

Zakupy w internecie ułatwiają życie, dzięki nim można zaoszczędzić czas i pieniądze. Z każdym rokiem – zwłaszcza teraz, podczas pandemii koronawirusa – sklepy internetowe przyciągają coraz więcej klientów w różnym wieku, bo w sieci można kupić niemal wszystko, nawet zrobić codzienne zakupy spożywcze. Wystarczy kilka kliknięć, przelew i po sprawie. Przesyłka dotrze bardzo szybko. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo podczas dokonywania zakupu, bo przestępcy oszukują również w wirtualnym świecie i potrafią skutecznie wyczyścić twoje konto.

AGNIESZKA JASKULSKA

Z roku na rok zakupy w internecie stają się coraz popularniejsze. Nie trzeba wychodzić z domu, stać w korkach, aby dojechać do sklepu po mleko, kajzerki, produkty na obiad, ale także leki, sprzęt elektroniczny, artykuły szkolne, zabawki, prezenty, ubrania i obuwie.

W internecie jest też duży wybór produktów, które nie zawsze są dostępne w sklepie stacjonarnym. Poza tym robiąc zakupy w sieci, zaoszczędzisz czas, a do tego możesz przeglądać produkty i kupować przez całą dobę. Internet sprawia, że niemal wszystkie towary znajdują się w zasięgu zaledwie kilku kliknięć. Do tego portale i sklepy internetowe oferują wiele promocji, rabatów, a nawet bezpłatną dostawę w bardzo krótkim czasie, i to pod same drzwi.

Kupowanie online weszło niektórym w krew do tego stopnia, że często tracą czujność, co skutecznie wykorzystują oszuści specjalizujący się w przestępstwach internetowych. – Kiedyś często chodziłam do sklepów w mieście, teraz robię to sporadycznie, bo wszystko zamawiam przez internet, a kurier przywozi mi przesyłkę pod drzwi. To jest bardzo wygodne – przyznaje 30-letnia Weronika z Otwocka, która często robi zakupy w sieci. I dodaje, że trzeba uważać na oszustów i przestępców, którzy wykorzystają każdą okazję, aby wyłudzić pieniądze. Dlatego jedną z najważniejszych zasad robienia zakupów w sieci jest kupowanie na sprawdzonych platformach handlowych oraz dokładne sprawdzanie szczegółów każdej transakcji.

– Podczas internetowych zakupów trzeba nie tylko zachować rozsądek, lecz także pamiętać, że najtańsza oferta może oznaczać zakup produktu gorszej jakości – ostrzegają policjanci. – Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na cenę przedmiotu, który chce się kupić. Jeśli jest zadziwiająco niska, powinno nam to dać do myślenia, bo w takim przypadku najczęściej okazuje się, że sprzedawcą jest przestępca, który chce wyłudzić od nas pieniądze – dodają. Wielu przestępców specjalizuje się w wyłudzaniu niedużych kwot, np. 100-200 zł, ale oszukuje w ten sposób dużo klientów.

– Wiele osób nawet nie zgłasza tego na policję, bo strata finansowa nie jest tak odczuwalna, jak np. utrata całej pensji z konta. Jednak każde takie przestępstwo powinno być zgłaszane – tłumaczą policjanci.

Na nieuważnych klientów czyhają przestępcy i oszuści, którzy chcą zarobić na niewiedzy, pomyłkach lub roztargnieniu kupujących. – Lepiej zapłacić kilka lub kilkanaście złotych więcej u sprawdzonego sprzedawcy, niż zaoszczędzić parę złotych u sprzedawcy, który nie odbiera telefonu, nie odpisuje na maile lub nie podaje adresu. Takie pseudosklepy zazwyczaj nie działają długo, ale niestety trzeba mieć się na baczności, bo łatwo natknąć się na nie w sieci – przestrzega pani Weronika z Otwocka. I radzi, aby podczas kupowania elektroniki czy innej drogiej rzeczy, wybrać opcję płatności za pobraniem.

– Dzięki temu mamy możliwość zajrzenia do paczki przy kurierze i sprawdzenia, że płacimy faktycznie za to, co zamówiliśmy, a nie dostaniemy np. cegłę zamiast telefonu komórkowego – podkreśla.

Sprawdź informacje i opinie o sprzedawcy

Co zrobić, aby nie dać się oszukać podczas zakupów? Zawsze przed zakupem w sieci kupujący powinien sprawdzić sprzedającego lub internetowy sklep, m.in. jego adres i numer telefonu, a także zapoznać się z opiniami i komentarzami na jego temat. Policjanci radzą, aby zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją, np. dowód przelewu, a także całą korespondencję mailową ze sprzedającym. Jeśli okaże się, że padliśmy ofiarą oszusta, trzeba zgłosić się na policję razem z tymi dokumentami. To pomoże w ustaleniu sprawcy. Oszukana osoba powinna jednocześnie poinformować o wszystkim administratora portalu, na którym doszło do oszustwa.

Policjanci przypominają, że podczas zakładania konta w e-sklepach warto używać różnych haseł, które zawierają litery i cyfry. – Jeśli zdarzy się, że hakerzy wykradną z takiego sklepu bazę danych z hasłami, a klient używa tego samego hasła np. do konta na Facebooku czy banku, będzie miał nie lada problem. Może stracić pieniądze z konta, a oszust może podawać się za tę osobę na Facebooku i wyłudzać pieniądze od jej znajomych, np. metodą „na blika” – tłumaczą stróże prawa. I podkreślają, że bardzo ważne jest różnicowanie haseł, ale można je zapisać w domowym notesie.

Wybieraj sklepy z certyfikatami zaufania

Policjanci przypominają o korzystaniu z bezpiecznych form płatności.
– Im więcej metod płatności oferuje sklep lub portal, tym większe zaufanie można do niego mieć. Oferowanie wyłącznie tradycyjnego przelewu może być podejrzane. Lepiej, jeśli w e-sklepie można zapłacić także za pośrednictwem systemów BLIK, PayPal, PayU czy Przelewy24 – tłumaczą policjanci. I zaznaczają, że osoby, które często kupują w sieci, powinny mieć osobną kartę płatniczą lub kredytową do zakupów online, na którą można przelać niedużą kwotę, a nie całą pensję lub oszczędności życia.

– Najczęściej płacąc w sieci w ten sposób, musimy podać dane karty, tzn. jej numer, datę ważności i kod CVV. Jeśli przestępca internetowy włamie się na to konto, niewiele stracisz – wyjaśniają policjanci.

Podczas robienia zakupów w sieci zawsze powinno się zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. – Po wejściu na stronę internetową w pasku wyszukiwarki powinno wyświetlać się „https://”. Jeżeli zamiast tego widnieje tam tylko „http://”, sklep może nie mieć certyfikatu bezpieczeństw SSL. Takie strony najlepiej omijać i zrobić zakupy w innym sklepie – przypominają policjanci.

– Zabezpieczenia stron internetowych są ważne, zwłaszcza gdy robi się zakupy w zagranicznych sklepach, przede wszystkich w Chinach. Sprzedawcy, którzy działają na portalach typu Wish czy AliExpress, nie zawsze są uczciwi. Jeśli kupujesz np. smartfon za 10 dolarów, możesz być pewien, że w przesyłce otrzymasz jedynie pokrowiec na telefon lub folię ochronną – tłumaczą policjanci.

I przypominają, że robienie zakupów w sieci jest ogromną wygodą, ale warto pamiętać, że przestępczość internetowa z roku na rok rośnie, bo przestępcy śledzą upodobania konsumentów i wymyślają nowe metody wyłudzania pieniędzy od internautów.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.