Zapowiedzi kulturalne 16-22 października

Prezentujemy w pigułce najciekawsze wydarzenia na linii otwockiej i w Wawrze: koncerty, spektakle, wystawy, spotkania autorskie, wykłady. To nie tylko zapowiedzi tego, co dzieje się w weekend, lecz również w tygodniu. Od piątku do czwartku.

PRZEBÓJ WEEKENDU

Dobry koncert

Kulturoteka w Falenicy zaprasza na sobotni koncert grupy Old Klezmer Trio. Będzie dużo dobrej energii.

Muzyka klezmerska chwyta nas za serca. W ten świat, który przeminął, ale jednak za sprawą sztuki jest wciąż z nami, zabierze nas Old Klezmer Trio. Zespół tworzą: Mariusz Oleśkiewicz, Marek Makuch i Stanisław Stępień, którzy wykonują covery tradycyjnej muzyki klezmerskiej w języku jidysz. Bazują na utworach legendarnej nowojorskiej grupy The Klezmatics.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, tel. 22 277 49 40, www.wck-wawer.pl, sobota, 17.10, godz. 18, bilety 20 zł.

OTWOCK

Wieczór etnograficzny on-line

Koncert Kapeli ze Wsi Warszawa i pokaz filmu „Zaginione Urzecze” odbędą się w niedzielę, ale można je będzie oglądać tylko w Internecie.

Wydarzenie w Teatrze im. Jaracza jest częścią trasy „Etnograficzna podróż wzdłuż środkowej Wisły!”. W programie są: projekcja dokumentu „Zaginione Urzecze” w reżyserii Adama Rogali i rozmowa o filmie, do którego muzykę stworzyła Kapela ze Wsi Warszawa, dyskusja o Urzeczu z doktorem Maurycym Stanaszkiem oraz koncerty Zespołu Śpiewaczego Mlądz i gwiazdy wieczoru.

To wszystko na żywo na stronie http://www.facebook.com/TeatrJaraczaOtwock.

JÓZEFÓW

Dwie propozycje on-line

MOK szykuje w piątek i sobotę spotkanie podróżnicze oraz koncert, ale z powodów zagrożenia zostaną udostępnione wyłącznie w Internecie.

Rusza nowy cykl Pasje józefowian. Pierwsze spotkanie zatytułowane jest „Ekspedycja do plemienia Mariasi, czyli lasy deszczowe Indonezji na półwyspie ptasiej głowy”. Swoimi opowieściami z wyprawy podzieli się Zofia Nowaczyk – józefowianka, fotografka, podróżniczka zafascynowana dżunglą – nie tylko amazońską.

Z kolei w sobotę polecamy koncert „Legenda o Wieniawskim i Chopinie”. W programie są najpiękniejsze i najbardziej lubiane utwory obu mistrzów oraz zaprzyjaźnionych z nimi  twórców: skrzypcowe, fortepianowe, pieśni a także białe kruki.  Wykonawcy: Katarzyna Plewniak – mezzosopran, Paweł Łukasik – altówka, Joanna Błażej-Łukasik – fortepian, słowo wiążące.

MOK, ul. Wyszyńskiego 1, tel. 22 789 20 26, www.mokjozefow.pl, piątek, 16.10, godz. 18 i sobota, 17.10, godz. 18.

WAWER

Jedziemy do Maroka!

Przed nami kolejne Wawerskie Sobótki Artystyczne w Ferio Wawer. 17 października uczestnicy odbędą „Podróż do Maroka”. Przygotują mały warsztat tkacki aby wyplatać małe, kolorowe dywaniki, stworzą egzotyczne ozdoby, nauczą się robić prosty bębenek.

Ferio Wawer, Międzylesie, ul. Szpotańskiego 4, sobota, 17.10, godz. 10-14, wstęp wolny.

Kolorowe fotografie

Ciekawa wystawa zostanie otwarta w sobotę w Kulturotece Falenica. Zobaczymy niezwykle kolorowe fotografie, prezentujące prace studentów Wyższej Szkoły Artystycznej w Warszawie. To bardzo różnorodne dzieła, m.in. z dziedziny grafiki, wizażu i stylizacji. Na wystawie znajdą się 33 plansze fotograficzne.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, tel. 22 277 49 40, www.wck-wawer.pl, sobota, 17.10, godz. 17.30.

Literatura w filiżance

Wawerskie Centrum Kultury Filia Falenica zapraszamy na spotkanie literackie „O książkach przy herbacie”. Poprowadzi je Barbara Wizimirska. Są to cykliczne spotkania wokół książki dedykowane miłośnikom literatury.

WCK Falenica, ul. Walcownicza 4/6, tel. 22 277 49 40, www.wck-wawer.pl, środa, 21.10, godz. 17, wstęp wolny.

Meble w okresie międzywojennym

Przed nami kolejny ciekawy wykład w ramach projektu „Wędrówka przez Wawer w poszukiwaniu ostańców modernizmu”.

Modernizm to trend architektoniczny z początków XX wieku, który stawiał na funkcjonalność i wykorzystywał chętnie nowe materiały, jak: metal, szkło i beton. To podejście cechowało nie tylko ówczesnych architektów, ale też projektantów wnętrz. O cechach powstających 100 lat temu stołów, szaf, foteli, sekretarzyków, otoman i tym podobnych, opowie dr Anną Kostrzyńską-Miłosz, historyczka sztuki, pracująca w Instytucie Sztuki PAN. Wykłada Historię meblarstwa na Wydziale Technologii Drewna SGGW w Warszawie.

Wawerskie Centrum Kultury, Międzylesie, ul. Żegańska 1a, www.wck-wawer.pl, środa, 21.10, godz. 18, wstęp wolny.

Polskie zdrowe żarcie

Martę Dymek, autorka książki kucharskiej „Jadłonomia po polsku”, będzie gościem cyklu Stacja Książka w najbliższy czwartek, 22 października.

W 2014 roku wydała pierwszą książkę „Jadłonomia. Kuchnia roślinna”, która odniosła spory sukces i uruchomiła lawinę. Cztery lata później ukazała się „Nowa Jadłonomia. Roślinne przepisy z całego świata” a latem tego roku najnowsza „Jadłonomia po polsku”. To o niej autorka będzie opowiadała w czwartek. To książka o kuchni polskiej na miarę naszych czasów – prostej, zdrowej, pysznej i szybkiej. Rozmowę poprowadzi Agata Michalak, autorka książki „O dobrym jedzeniu”.

Stacja Falenica, ul. Patriotów 44a, tel. 530 882 809, http://www.stacjafalenica.pl, czwartek, 22.10, godz. 18, wstęp wolny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.