Czasy trudne, ale szpital się rozwija

Wbrew przeciwnościom i trudnym czasom pandemii szpital powiatowy w Otwocku stara się rozwijać i oferować pacjentom usługi na coraz wyższym poziomie. W ramach modernizacji bloku operacyjnego niedawno zakupiono nowoczesny sprzęt laparoskopowy i stół operacyjny. Na połowę listopada planowane jest otwarcie wyremontowanego oddziału ginekologiczno-położniczego.

SYLWIA WYSOCKA

We współczesnej chirurgii zabiegi laparoskopowe to standard. We wrześniu do Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku w ramach modernizacji bloku operacyjnego trafił stół operacyjny i nowoczesny sprzęt laparoskopowy. Jest to kolumna laparoskopowa, która służy do profesjonalnej diagnostyki i zabiegów przeprowadzanych przez chirurgów i ginekologów. Ma ona bardzo dobrej jakości tor wizyjny, czyli źródło światła, kamerę, światłowód i monitor. – Nowe urządzenie umożliwia nam przeprowadzanie operacji na światowym poziomie. Pozwala operować mieszkańców powiatu otwockiego tu, na miejscu, bez konieczności odsyłania ich do innych szpitali – mówi prof. Waldemar Kostewicz, kierownik oddziału chirurgicznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku.

Z kolei nowy stół operacyjny pozwala na przeprowadzanie wszystkich zabiegów i operacji z zakresu chirurgii. Spełnia wszelkie wymogi nowoczesnego stołu operacyjnego. Segmenty blatu są przenikalne dla promieni RTG. Stół ma przesuw wzdłużny, funkcje zmiany kąta pochylenia i wysokości, które są sterowane elektrycznie przy użyciu pilota, co znacznie ułatwia pracę, a także podnosi bezpieczeństwo i komfort zabiegów.

To nie wszystkie zmiany, na które mogą liczyć pacjenci szpitala powiatowego. Jak informuje w rozmowie z „Linią” Michał Mrówka, członek zarządu PCZ, dobiega końca remont oddziału ginekologiczno-położniczego. – Przeprowadzenie remontu było możliwe m.in. dzięki darowiźnie od osób prywatnych w wysokości 400 tys. zł. Powiat dołożył do tego 527 tys. zł. W połowie listopada planujemy oficjalne otwarcie nowego oddziału. Obecnie trwają tam ostatnie poprawki, czekamy także na dostawę nowych mebli i wyposażenia – mówi Michał Mrówka.

Władze szpitala bardzo się cieszą z tego, jak szybko udało się przeprowadzić tak duży remont. Pomieszczenia są jasne i przytulne, wkrótce pacjentki będą mogły w pełni korzystać z nowej części oddziału. Na koniec tego roku planowane jest także oddanie do użytku dwóch wind – przy przychodni rejonowej przy ul. Armii Krajowej i przy budynku szpitala. Planuje się też wymianę drzwi do budynku szpitala na przesuwne. Na ten cel władze Otwocka przekazały powiatowi 50 tys. zł.

One thought on “Czasy trudne, ale szpital się rozwija

  • 20 października 2020 o 10:01
    Permalink

    a ile czasu trzeba czekać na taki zabieg? jakie są już kolejki?

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.