Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

Doktor Justyna Żyszko, Ordynator Oddziału Okulistyki
Kliniki Medycznej IBIS Otwock

CO TO JEST ZAĆMA?

 W światowym rankingu przyczyn ślepoty zaćma zajmuje pierwsze miejsce. Polega na postępującym zmętnieniu soczewki, stopniowo, bezboleśnie pogarszając ostrość wzroku. Nieleczona doprowadza do upośledzenia widzenia, a niekiedy do całkowitej utraty wzroku. Jedyną metodą leczenia jest wykonanie zabiegu operacyjnego.

JAKIE ROZRÓŻNIAMY RODZAJE ZAĆMY?

Często spotykana jest zaćma starcza spowodowana starzeniem się tkanek organizmu. Istnieje też zaćma wrodzona, pourazowa, toksyczna, towarzysząca innym chorobom metabolicznym albo chorobom oczu. U dorosłych występują trzy główne typy zaćmy: jądrowa, korowa i podtorebkowa tylna. Określenie typu zaćmy jest istotne, bo pomaga określić tempo utraty widzenia oraz ryzyko wystąpienia powikłań śródoperacyjnych.

KIEDY UDAĆ SIĘ DO SPECJALISTY?

 Stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, widzenie jak przez mgłę, dwojenie, rozszczepianie źródeł światła powinny zaniepokoić i skierować pacjenta do lekarza okulisty. Na podstawie wywiadu, sprawdzenia ostrości wzroku oraz badania oka po podaniu kropli poszerzających źrenice okulista rozpozna zaćmę, określi przewidywalne tempo jej rozwoju i potrzebę operacji.

WSKAZANIA DO OPERACJI?

Poprawienie ostrości wzroku jest najpowszechniejszym wskazaniem do operacji, choć potrzeby są różne u różnych osób. Zależą one od wykonywanego zawodu, trybu życia i rodzaju zaćmy. Ważnym wskazaniem do operacji są wskazania medyczne, kiedy zaćma niekorzystnie wpływa na stan oka. Bardzo groźnym stanem jest zaćma pęczniejąca, która, nierozpoznana w porę, powoduje nieodwracalną ślepotę.

JAKIE SĄ PRZECIWWSKAZANIA DO OPERACJI?

Pacjent nie może mieć czynnych ognisk infekcji w organizmie. Opryszczka, zapalenie zatok, zakażone rany i inne choroby zapalne mogą mieć negatywny wpływ na gojenie się pooperacyjne oka. Niektóre schorzenia ogólne układu krążenia, neurologiczne wymagają operacji w trybie stacjonarnym z zabezpieczeniem oddziału intensywnej terapii.

JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO OPERACJI ZAĆMY?

Fakoemulsyfikacja zaćmy bardzo dobremu chirurgowi zajmuje średnio 10 minut, ale wymaga wielu przygotowań. Pacjent poddawany jest m.in. szczegółowemu badaniu okulistycznemu, pomiarom biometrycznym i USG oka. Lekarz wraz z pacjentem wybiera typ wszczepianej soczewki wewnątrzgałkowej, ustala korekcję pooperacyjną. Pacjent wykonuje badania ogólne, eliminuje wszelkie ogniska zakażeń i ostatecznie kwalifikowany jest przez anestezjologa do operacji.

LECZENIE ZAĆMY?

Nowoczesna technika operacji zaćmy wymaga od operatora dużej wiedzy i doświadczenia. Fakoemulsyfikacja to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zmętniałej soczewki przez małe, 2-milimetrowe cięcie za pomocą energii ultradźwiękowej i wszczepieniu sztucznej soczewki zwijalnej. Elastyczna soczewka zwija się w momencie wszczepiania, można ją umieścić w oku bez konieczności poszerzania cięcia operacyjnego, w ten sposób zajmując właściwe miejsce w gałce ocznej. Zabieg jest bezbolesny i przeprowadzony w znieczuleniu miejscowym z zachowaniem świadomości przez czas trwania zabiegu, pod stałą kontrolą anestezjologa. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, Pacjent tego samego dnia jest wypisany do domu. Następnego dnia zgłasza się na wizytę kontrolną.

BEZPIECZEŃSTWO W TRAKCIE PANDEMII COVID-19

Bezpieczeństwo Pacjentów jest traktowane priorytetowo. W Klinice IBIS Otwock na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiologiczną i wdrażamy zalecenia. Operacje przeprowadzamy z zastosowaniem wszelkich reguł przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się transmisji COVID-19.

Jedna myśl na temat “Wszystko, co musisz wiedzieć o zaćmie

  • 16 października 2020 o 18:02
    Permalink

    Bardzo dobrze wykonana operacja w tym szpitalu, widzę ostro z każdej odległości, bez okularów. Przed operacją używałem okulary + 2,5 z powodu nieostrego widzenia- nie z powodu zaćmy.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.