Wizyta lekarska bez opłat

Mieszkańcy Otwocka skarżą się, że mimo bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla seniorów w jednej z przychodni muszą płacić za badanie lekarskie przed szczepieniem. Jest to niezgodne z umową, którą przychodnie podpisały z miastem. Sprawie mają przyjrzeć się radni z komisji zdrowia i spraw społecznych

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mam wiele sygnałów w tej sprawie od mieszkańców, którzy dzwonią i mówią, że jest problem z wizytą u lekarza przed szczepieniem. Miała ona być bezpłatna w ramach programu, a trzeba za nią zapłacić 80 zł. Taki warunek stawia jedna z przychodni – mówi w rozmowie z „Linią” radny Marcin Kraśniewski, przewodniczący komisji zdrowia i spraw społecznych. – Sprawdziłem to. Zadzwoniłem do tej przychodni i rzeczywiście zostałem poinformowany, że jeśli chcę zaszczepić babcię, muszę zapłacić za wizytę. Dopiero gdy powiedziałem, że jestem miejskim radnym, pani w rejestracji wycofała się z tego – opowiada Marcin Kraśniewski. – W umowie podpisanej z miastem nie ma mowy o tym, żeby przychodnie brały dodatkowe pieniądze za badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia – dodaje radny.

 Komisja zdrowia i spraw społecznych ma przyjrzeć się, jak działa i jak jest realizowany przez wybrane podmioty program bezpłatnych szczepień przeciwko grypie dla mieszkańców powyżej 60. roku życia. – Na najbliższym posiedzeniu komisji zgłoszę taki wniosek – zapowiada Kraśniewski. – Miasto przekazuje na ten cel w ramach konkursu konkretne pieniądze, żeby pomóc seniorom. W tym roku jest to 27 tys. zł. Sprawdzimy, jak realizacja programu wygląda w praktyce – dodaje radny.

Przypominamy, że zgodnie z podpisaną przez miasto umową, aby skorzystać z bezpłatnych szczepień dla seniorów, nie trzeba być pacjentem przychodni, tylko mieszkańcem Otwocka. Badanie lekarskie kwalifikujące do szczepienia wynika z umowy. Każda z trzech przychodni, czyli Gabinety Lekarskie Centrum przy Kot Center, Rodzinne Centrum Zdrowia „Primo” przy ul. Grunwaldzkiej i Przychodnia „Centrum” przy ul. Andriollego, ma przyznane po 9 tys. zł na realizację programu szczepień dla seniorów.

12 komentarzy do “Wizyta lekarska bez opłat

 • 20 października 2020 o 09:59
  Permalink

  Proszę podać w której to przychodni jest tak kreatywne kierownictwo, że chce ocyganić mieszkańców… proszę zrobić im bezpłatną reklamę, przecież nie ma się czego wstydzić

  Odpowiedz
  • 21 października 2020 o 10:22
   Permalink

   Proszę podać mi nazwisko rzekomej pacjentki ,która była zaszczepiona w ramach programu i zapłaciła chociaż jeden grosz.
   Równolegle z bezpłatnymi szczepieniami dla seniorów finansowanymi z Urzędu miasta szczepiliśmy pacjentów komercyjnie.
   Do dzisiaj mamy zaszczepionych w ramach programu CAŁKOWICIE BEZPŁATNIE 150 osób z zakontraktowanych przez Urząd Miasta 200. Na liście do zaszczepienia mamy 50 osób.Będziemy ich powiadamiać i szczepić w najbliższym terminie jak tylko uda nam się uzyskać szczepionkę .
   Informacje uzyskane od rejestratorki dotyczyły szczepień komercyjnych.Proszę sprawdzić , a potem wylewać hejt na pracowników i kierownictwo przychodni.

   Odpowiedz
   • 21 października 2020 o 13:02
    Permalink

    Szanowna Pani aby uniknąć niedomówień powinniśmy się spotkać w większym gronie i wyjaśnić ta sytuację. Jutro zostanie wysłane do Pani pismo z zaproszeniem na posiedzenie Komisji zdrowia…wraz z prośbą o zabezpieczenie mojej rozmowy telefonicznej, która odbyłem z Pani pracownikiem na temat bezpłatnej szczepionki.
    Pozdrawiam Kraśniewski

    Odpowiedz
    • 21 października 2020 o 18:20
     Permalink

     Nie obawiam się takich konfrontacji ponieważ jestem pewna ,że żadna z uprawnionych osób zaszczepionych bezpłatnie w ramach programu z Urzędu Miasta nie płaciła ani za kwalifikacje ani za szczepienia. Też pozdrawiam
     w imieniu całego personelu i życzę zdrowia

     Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 12:15
   Permalink

   Przesyłam podziękowania dla personelu przychodni RCZ w Swidrze za przemiła obsługę.Wlasnie tej jesieni ja i mąż byliśmy przebadani i zaszczepieni bezpłatnym szczepionkami dla seniorów
   Serdecznie pozdrawiam.

   Odpowiedz
 • 20 października 2020 o 17:24
  Permalink

  Proszę bardzo: Rodzinne Centrum Zdrowia „Primo” przy ul. Grunwaldzkiej. To tutaj trzeba zapłacić 80 zł za „bezpłatną wizytę”. Co tu się przyglądać? Zerwać umowę i oczekiwać odszkodowania. Kto zwróci mojej mamie te 80 zł? Radni czy przychodnia?

  Odpowiedz
  • 21 października 2020 o 18:22
   Permalink

   Ja jeśli to prawda.Sprawdzę z jakiej puli była szczepiona -czy czasem nie prywatnie?

   Odpowiedz
 • 21 października 2020 o 07:22
  Permalink

  No to jeszcze jeden kamyk do ogródka.
  Moja mama miała mieć wizytę kontrolną w Mazowieckie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. W przeddzień wizyty, zadzwoniono do niej z Centrum i oznajmiono, że z powodu wirusa wizyta zostaje odwołana.
  Na pytanie kiedy następna wizyta, jak i dlaczego odwołano? Dowiedziała się, że może dowiadywać się w listopadzie, a zarządzenie, o odwołaniu tej wizyty wydał sam Dyrektor Mazowieckiego Centrum z powodu wirusa.
  Mojej mamie nie wystarczyły tłumaczenia pani z Centrum i oznajmiła, że zadzwoni w tej sprawie do NFZ-tu dowiedzieć się o szczegłóły i podstawę takiego zarządzenia. Zanim zdążyła zadzwonić otrzymała kilka telefonów z Centrum, że jednak normalna wizyta z lekarzem może się odbyć tylko badań nie będzie mogła wykonać i żeby jednak przyszła.
  Jak widać lekarze z Centrum nie chcą pracować, a zapewne to nie jest odosobniony przypadek.
  Jak widać nie należy im się żaden dodatek za pracę z wirusem.
  Kontrakt z NFZ-tem podpisali, umowy pracy podpisali, przysięgę Hipokratesa składali a leczyć nie chcą i żadna krzywda im się nie stanie i ich kasa będzie się zgadzać, tak czy inaczej.
  Zdrowia życzę.

  Odpowiedz
 • 21 października 2020 o 10:44
  Permalink

  pozamykaliście się wszyscy łącznie z P.Kraśniewskim na czele ,w domkach ,pracujecie zdalnie,wiec nie oceniajcie czegoś o czym nie macie pojęcia. Pielęgniarki ,lekarze ,rejestratorki,farmaceuci,diagności i wszyscy pracujący w szpitalach i przychodniach już w marcu zostali z tym wszystkim sami,nie macie pojęcia co to znaczy walczyć o każdą maskę ,fartuch,rękawiczkę,do tego w cenach kosmicznych,żeby można było podejść do waszej babci i ją zaszczepić,żebyście znowu nie mieli pretensji.Jakoś nikt z tej komisji zdrowia i spraw społecznych z Panem K. na czele nie zadał sobie trudu żeby się zainteresować otwocką strefą ochrony zdrowia tylko wszyscy wieszają psy i wyzywają.Oczywiście ,że to nie jest w porządku ale może Pan Radny Przewodniczący komisji złoży wniosek o pomoc dla całej otwockiej służby zdrowia, a nie będzie napiętnował ją,w dobie dzisiejszych absurdalnych wręcz przepisów i wymogów gdzie wszyscy mają tylko pretensje i roszczenia,ciężko jest pracować,ratować ludzkie życie ,pomagać gdy za to wszystko spotyka pogarda ,szczucie,wyzwiska,może chociaż odrobina empatii a nie tyko hejty i to do tego z góry
  Życzę Wszystkim zdrowia i jak najmniej kontaktów z służbą zdrowia

  Odpowiedz
 • 21 października 2020 o 12:52
  Permalink

  Ale jaki to ma zwiążek z bezprawnym pobieraniem opłat za wizytę lekarską przed szczepieniem?

  Odpowiedz
 • 21 października 2020 o 21:00
  Permalink

  No taka straszna bieda z brakiem maseczek że w przychodni do ktorej należę Panie rejestratorki wcale ich nie noszą. A przypomnę że maja z ludźmi bezpośredni kontakt. A jak ktos wejdzie bez maski to krzyki. Gdzie tu logika

  Odpowiedz
  • 26 października 2020 o 13:59
   Permalink

   Co w tym dziwnego skoro nie jest Pani pacjentem przychodzi i próbuje zaszczepić się własną szczepionką i trzeba za to zapłacić? Czemu Pani nie zadzwoniła do swojej przychodni? Co za logika, kupie sobie szczepionkę w aptece i gdzie nie pójdę to niech mnie zaszczepią i to za darmo bo gdzieś wyczytałam, że się należy.

   Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.