TBS-y na Gwiazdkę

W środę, 14 października odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę pierwszych w Otwocku bloków w systemie TBS. Inwestycję przy ul. Poniatowskiego prowadzi Otwocki Zakład Energetyki Cieplnej. Budynki będą gotowe do 31 grudnia 2021 roku

SYLWIA WYSOCKA

W uroczystości wzięli udział m.in. prezydent Otwocka Jarosław Margielski, przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek, starosta Krzysztof Szczegielniak, prezes OZEC-u Krzysztof Balcerzak i jego zastępca Dariusz Łokietek, radni oraz przedstawiciel firmy zajmującej się budową bloków. Po odczytaniu treści aktu erekcyjnego dokument został zamurowany w fundamentach pierwszego z budynków powstających przy ul. Poniatowskiego. Prezydent Margielski podziękował radzie miasta za podjęcie decyzji o budowie TBS-ów. Podkreślił, że będzie to miało duży wpływ na poprawę sytuacji mieszkaniowej wielu otwockich rodzin. Zwrócił się także do przedstawicieli OZEC-u, dziękując im za skuteczne zmierzenie się z tematem budownictwa społecznego, a pracownikom Starostwa Powiatowego w Otwocku podziękował za zaangażowanie w proceduralne przygotowanie tej inwestycji. Dodał, że liczy na dalszą owocną współpracę między Otwockiem a władzami powiatu.

Inwestycję prowadzi miejska spółka OZEC. W czerwcu jej zarząd podpisał z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w Warszawie umowę w sprawie warunków i trybu finansowania zwrotnego w ramach rządowego programu popierania budownictwa mieszkaniowego. Samą budową dwóch otwockich TBS-ów zajmie się otwocka firma „DAR” Dariusz Dziurdziak, która w przetargu zaproponowała kwotę 8 mln 147 tys. zł. Termin zakończenia prac określono do końca grudnia 2021 roku.

W Otwocku w ramach budownictwa TBS powstaną dwa bloki, w których będzie 40 mieszkań: osiem jednopokojowych, 20 dwupokojowych i 12 trzypokojowych. W mieszkaniach będzie tzw. biały montaż, glazura, terakota, podłoga z paneli oraz kuchnia gazowa. Oferta TBS jest skierowana do mniej zamożnych, których nie stać na kupno lub wynajem mieszkania, a ich dochody są zbyt wysokie, by te osoby mogły ubiegać się o mieszkanie komunalne. Lokal w TBS-ie może być przeznaczony wyłącznie do celów mieszkaniowych – najemcy nie mają prawa do jego podnajmowania lub dzierżawy.  

To będą budynki w stylu świdermajer
JAROSŁAW MARGIELSKI, prezydent Otwocka
 Cieszę się, że zapoczątkowaliśmy w Otwocku budownictwo społeczne, które jest realizowane przez miejską spółkę w celu zwiększenia dostępności lokali dla mieszkańców. Już dawno pojawiały się pytania, które zresztą sam zadawałem, dlaczego w Otwocku nie są budowane bloki w systemie TBS. To jeden z wielu kierunków mających na celu zwiększenie dostępności lokali, który przez lata realizował Józefów, i tak samo powinno być w Otwocku. Dlatego cieszę się, że wspólnie z radą miasta podjęliśmy tę decyzję i już niespełna po roku rozpoczynamy budowę pierwszych dwóch bloków w tym systemie. Cieszę się również z tego, że miałem bezpośredni wpływ na wygląd tych budynków. Będą one nawiązywały do architektury w stylu świdermajer. Nie będzie to najtańsze, ale kładziemy nacisk na estetykę. Mam nadzieję, że 31 grudnia 2021 roku będzie dla kilkudziesięciu rodzin z terenu naszego miasta otwarciem nowego rozdziału w ich życiu, a oferta TBS-ów ułatwi im życie w naszej gminie.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.