Męskie zdrowie w dobrych rękach

Rak prostaty to po raku płuc i jelita grubego najczęściej występujący u mężczyzn nowotwór. Urolodzy apelują, aby pokonać strach i wstyd i regularnie wykonywać badania kontrolne, bo tylko w ten sposób można zwiększyć wykrywalność raka prostaty we wczesnym stadium. Radzimy, kiedy i gdzie udać się do lekarza

Umawiając się na wizytę do urologa, warto wybrać sprawdzony gabinet, w którym fachowość porady lekarskiej idzie w parze z doświadczeniem, a pacjenci mogą liczyć na pełen zakres usług specjalistycznych. Pewnie nie wszyscy wiedzą, że takie miejsce znajduje się po sąsiedzku, w Józefowie, gdzie praktyka lekarska w dziedzinie urologii to rodzinna tradycja. Nagradzany na krajowych kongresach dr hab. n. med. Jacek Ogrodnik, profesor nadzwyczajny WSA i były pracownik Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów, wraz z synem lek. med. Michałem Ogrodnikiem, specjalistą urologiem, którego głównym zainteresowaniem jest diagnostyka raka stercza oraz leczenie kamicy układu moczowego metodami małoinwazyjnymi, od ponad 20 lat prowadzą Niepubliczny Zakład Ochrony Zdrowia „Chiron”. Placówka, jako jeden z pierwszych prywatnych gabinetów lekarskich, ma podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Panie doktorze, jakie objawy powinny zaniepokoić mężczyzn i skłonić ich do wizyty u urologa?

Rak prostaty to choroba, która występuje u mężczyzn powszechnie, dlatego diagnostyka tego nowotworu i kontrola gruczołu krokowego są bardzo ważne. W początkowej fazie rozwija się on bezobjawowo, więc trudno go wykryć. Pojawiające się kłopoty z oddawaniem moczu mogą wynikać z tzw. łagodnego przerostu prostaty. Nie oznacza to jednak choroby nowotworowej, a jest rzeczą naturalną. Dlatego wszyscy mężczyźni po ukończeniu 50 lat raz w roku powinni udać się do urologa, aby sprawdzić, czy występuje u nich łagodny przerost prostaty, czy cierpią na poważną chorobę. Pacjenci, u których w rodzinie występował nowotwór prostaty, powinni na taką wizytę udać się wcześniej, tj. już po 40. roku życia – mówi lek. med. Michał Ogrodnik.

Czy rzeczywiście panowie mają się czego obawiać podczas wizyty u urologa? Czy jest ona dla pacjentów stresująca?

Z doświadczenia wiem, że mężczyźni mają takie nastawienie, ale naprawdę nie warto obawiać się wizyty u lekarza, a samo badanie jest szybkie i bezbolesne. Podczas wizyty kontrolnej u naszych pacjentów wykonujemy na miejscu badanie laboratoryjne z krwi na marker nowotworowy PSA, dzięki temu otrzymują oni kompleksową diagnozę. Zawsze staramy się też skierować pacjenta na dalsze leczenie, co jest dużo prostsze dzięki kontaktom, jakie ma nasza przychodnia z innymi placówkami medycznymi i specjalistami. W przypadku wykrycia nowotworu pacjent nie pozostaje sam, może liczyć na naszą pomoc i dalsze leczenie.

Jak wygląda diagnostyka raka prostaty?

Wraz z rozwojem medycyny zyskujemy różne możliwości diagnostyki tego nowotworu. To nie tylko wykonanie USG czy badania palpacyjnego, które podczas konsultacji są standardem. Robimy też biopsję prostaty – podstawowe badanie, które potwierdza chorobę nowotworową, w tym tzw. biopsję fuzyjną – najnowocześniejszą metodę pozwalającą przy użyciu odpowiedniego sprzętu oraz w oparciu o wynik rezonansu magnetycznego wykryć najmniejsze zmiany we wczesnym stadium. Dzięki temu można odpowiednio wcześnie dobrać i wdrożyć leczenie, a także prowadzić obserwacje u takiego pacjenta. Coraz częściej poza operacjami laparoskopowymi, będącymi obecnie standardem w leczeniu raka stercza, mamy możliwość leczenia pacjentów metodami małoinwazyjnymi, które pozwalają wyleczyć pacjenta i wyeliminować ryzyko pojawienia się komplikacji.

Zakres usług świadczonych przez Niepubliczny Zakład Ochrony Zdrowia „Chiron” jest bardzo szeroki. Jaką jeszcze diagnostykę innych nowotworów układu moczowego możemy wykonać, odwiedzając Państwa gabinet?

Wykonujemy także badania w kierunku guza pęcherza moczowego – cystoskopię, czyli oglądanie pęcherza moczowego, na miejscu jest też możliwość badania moczu na obecność krwi. Pacjenci z guzem pęcherza moczowego, a należy pamiętać, że jest to choroba nawrotowa, mają zapewnioną stałą opiekę i kontrolę, która jest tak ważna w przypadku tego rodzaju nowotworu.

Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Chiron” ul. 11 Listopada 7, 05-410 Józefów-Michalin, tel. 22 789 40 23, 502 353 415

Zakres usług urologicznych:

  • konsultacje,
  • USG układu moczowego,
  • USG gruczołu krokowego,
  • biopsja gruczołu krokowego,
  • biopsja fuzyjna stercza,
  • cystoskopia (badanie pęcherza),
  • operacje stulejki,
  • podcięcie (wydłużenie) wędzidełka napletka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.