Szukają chętnych na śmieci

Gmina Wiązowna ogłosiła już przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie śmieci od mieszkańców oraz z Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W zamówieniu na przyszły rok wprowadzono pewne zmiany. Chętne firmy mogą składać oferty do 9 listopada

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nowe zamówienie przewiduje, że odpady będą odbierane według harmonogramu przygotowanego przez gminę, a nie przez przedsiębiorcę. – Chcemy zachować ciągłość i powtarzalność obowiązującego obecnie harmonogramu – informuje urząd gminy. Wiązowna planuje również uruchomić aplikację pozwalającą policzyć worki (z podziałem na wysegregowane frakcje odpadów), które będą odbierane sprzed posesji. To rozwiązanie ma pokazać, ile śmieci i jakiego rodzaju produkują mieszkańcy gminy. Od lipca wszedł w życie ustawowy obowiązek rozliczania się z wykonawcą za odbiór odpadów w przeliczeniu na tonę. Wcześniej można było to robić w sposób ryczałtowy. – Pierwsze miesiące obowiązywania nowego systemu pokazują, że z terenu gminy odebrano więcej odpadów niż w ubiegłych latach. Przyczyn może być kilka, stąd konieczność wprowadzenia narzędzi ułatwiających kontrolę nad odbiorem odpadów – wyjaśnia urząd.

Z uwagi na ciągłe zmiany przepisów w zakresie gospodarki odpadami (obecnie planowana jest kolejna nowelizacja ustawy) władze gminy zdecydowały, że nowa umowa będzie obowiązywać tylko od 1 stycznia do końca grudnia 2021 roku. – W przetargu nie stawialiśmy również szczególnych (cenowych) wymagań w stosunku do naszego przyszłego kontrahenta – informuje urząd w Wiązownie.

Przypomnijmy, że od lipca stawka za śmieci dla mieszkańców gminy Wiązowna wynosi 36 zł 38 gr. Na realizację tego zadania samorząd zabezpieczył w budżecie 5 mln 200 tys. zł.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.