Powstanie nowa gminna instytucja

W Radiówku zostanie utworzone nowoczesne Centrum Usług Społecznych (CUS). Nowa instytucja będzie zajmować się nie tylko pomocą społeczną, lecz także ochroną zdrowia i edukacją. Władze Wiązowny na jej utworzenie otrzymały ponad 3 mln zł dotacji

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

fot. TUWIAZOWNA.PL

 Centrum Usług Społecznych powstanie po przekształceniu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który ma siedzibę w Radiówku. Obecny budynek zostanie dostosowany do potrzeb nowego centrum i działających w nim jednostek. Znajdzie się tam m.in. Biuro Obsługi Mieszkańca, w którym będzie można uzyskać szczegółowe informacje na temat różnego rodzaju usług społecznych świadczonych na terenie gminy, a także otrzymać pomoc lub załatwić sprawy. Adaptacja CUS pochłonie prawie 400 tys. zł.

– Na początku w ramach programu przygotujemy dokładną analizę potrzeb wszystkich mieszkańców. W oparciu o nią opracujemy katalog usług, z jakich będzie można skorzystać w centrum – informuje urząd gminy. Wiadomo już, że oprócz działań podejmowanych dotychczas przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej CUS będzie działać także w innych obszarach, takich jak kultura, edukacja, profilaktyka zdrowotna czy rekreacja. Szczególną uwagą zostaną objęte m.in. osoby starsze i niepełnosprawne, bezrobotni, a także rodziny wymagające pomocy lub specjalistycznego wsparcia. – Dzięki działalności centrum usługi społeczne staną się bardziej dostępne dla wszystkich mieszkańców naszej gminy, a my będziemy w stanie trafniej i w sposób bardziej kompleksowy odpowiadać na rosnące i zmieniające się potrzeby osób samotnych, rodzin i całych społeczności lokalnych – zapowiadają urzędnicy.

Dofinansowanie w wysokości 3 mln 124 tys. 999 zł. na utworzenie Centrum Usług Społecznych gmina otrzymała z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. CUS ma rozpocząć działalność w maju 2021 r.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.