Pokojowe protesty i akty wandalizmu w Otwocku

W niedzielę wieczorem na ulicach Otwocka nieduże grupy mieszkańców protestowały przeciwko kontrowersyjnemu wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aborcja wykonana ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z Konstytucją RP. Jednak dla chuliganów protesty były okazją do aktów wandalizmu. Obraźliwe napisy pojawiły się na murach jednego z kościołów, na pomnikach, wiatach przystanków autobusowych czy prywatnych budynkach. – Zaletą demokracji jest to, że każdy ma prawo do nieskrępowanego wyrażania własnych poglądów, ale absolutnie nie można tego utożsamiać z bezmyślnym wandalizmem, na który nie ma społecznej akceptacji – podkreśla Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.

AGNIESZKA JASKULSKA

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący aborcji podzielił społeczeństwo, w tym także mieszkańców powiatu otwockiego. W niedzielę wieczorem, 25 października nieduże grupy protestowały na ulicach Otwocka. Kilkanaście osób stało z transparentami przed kościołem bł. Ignacego Kłopotowskiego przy ul. Andriollego. Dla niektórych protesty były okazją do aktów wandalizmu – w weekend wulgarne napisy pojawiły się m.in. na murach jednego z kościołów, pomnikach i prywatnych budynkach. 

– Chuligani napisali na wiatach przystanków autobusowych wulgaryzmy pod adresem partii rządzącej i narysowali jakieś znaki, które skojarzyły mi się z nazistowskim „SS” – denerwuje się 60-letnia pani Maria, którą spotkaliśmy na przystanku przy ul. Andriollego. I dodaje: – Wandale wyrwali słupek z rozkładem jazdy, który stał obok. Jak można tak niszczyć publiczne mienie? Ludziom od dobrobytu w głowach się już poprzewracało – podkreśla mieszkanka Otwocka. 

Chuligani zdewastowali wiele obiektów, m.in. pomnik upamiętniający marszałka Józefa Piłsudskiego, patriotyczną wystawę o Bitwie Warszawskiej czy kilka przystanków autobusowych. Graffiti i obraźliwe napisy pojawiły się też na ścianach w przejściu podziemnym na wysokości teatru miejskiego czy murze przy wiaduktach kolejowych na wysokości ul. Warszawskiej. Wandale nie oszczędzili także elewacji kościoła św. Wincentego à Paulo przy ul. Kopernika w Otwocku, wypisując na niej wulgarne hasła. Chuligani namazali też napisy i symbole na środku skrzyżowania ul. Kościelnej i Kościuszki, a także na ścianie jednej z restauracji i bilbordach reklamowych. 

Sprawcy zapomnieli jednak, że w wielu miejscach są kamery, dzięki którym policja będzie mogła ustalić, kim byli sprawcy aktów wandalizmu. – Od kilku dni trwają dyskusje dotyczące wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Prawo do nieskrępowanego wyrażania własnych poglądów to wielka zaleta demokracji, z której wszyscy nie tylko mogą, ale i powinni korzystać. Natomiast absolutnie nie można go utożsamiać z bezmyślnym i wulgarnym wandalizmem, na który nie ma społecznej akceptacji – podkreśla prezydent Otwocka Jarosław Margielski. – Złość i sprzeciw nie mogą być wytłumaczeniem dla niszczenia miejsc pamięci historycznej, kultu religijnego czy prywatnego mienia. Jestem przekonany, że większość osób zaangażowanych w protesty nie chce być utożsamiana z tymi aktami wandalizmu – podkreśla prezydent. I dziękuje „Kibicom z Otwocka” za szybką reakcję i usunięcie z miejsc pamięci historycznej malunków (z wielu obiektów wulgarne napisy jeszcze nie zniknęły). 

Sprawą niszczenia mienia publicznego zajmuje się policja. Zapytaliśmy otwocką komendę m.in. o to, jakie działania podjęli funkcjonariusze w sprawie ustalenia sprawców aktów wandalizmu, ale na razie policja nie chce komentować sprawy. 

Więcej na ten temat w „Linii Otwockiej” w poniedziałek, 2 listopada.11 komentarzy do “Pokojowe protesty i akty wandalizmu w Otwocku

 • 26 października 2020 o 18:07
  Permalink

  To wcale nie byli mieszkańcy Otwocka , widziałam młodych ludzi pod kościołem ks. Kłopotowskiego jak najpierw pikietowali a potem wsiadali do samochodów nie z rejestracją WOT .

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 18:26
  Permalink

  Moją „społeczną akceptację” mają…

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 18:40
  Permalink

  Czy tej pani Brygady Szturmowe Szarych Szeregów też kojarzą się z SS? Albo znak: Uwaga! Wysokie napięcie?

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 21:30
  Permalink

  Powrot faszyzmu ? Szatan zaciera rece ! I to na ziemii która całował święty Papież i ktora krwia okupił ks Popiełuszko. Nie tak przez pokolenia chowali nas przodkowie. Kto obroni nas przed ta fala nienawiści ? Nie potrafimy sami ? Czas wziac sprawy w swoje rece

  Odpowiedz
 • 26 października 2020 o 23:02
  Permalink

  Zniszczyli mojej prywatnej posesji ogrodzenie.Kto za to zapłaci?

  Odpowiedz
 • 27 października 2020 o 13:58
  Permalink

  Kibole i narodowcy od wielu lat niszczą nasze miasto bazgrając swoje hasła po czym się da, czy na te akty wandalizmu jest przyzwolenie?

  Odpowiedz
  • 29 października 2020 o 12:16
   Permalink

   najwyraźniej to nie jest wandalizm 😀

   Odpowiedz
 • 28 października 2020 o 06:52
  Permalink

  Nie pochwalam ale rozumiem…..
  Nie trzeba było ludzi wqrwiać, to i miasto nie zostało by wymazane.

  Odpowiedz
 • 28 października 2020 o 20:29
  Permalink

  Przeciez de facto polowal Otwocka nalezy do kosciola. A wiec zrozumiale.

  A tak BTW: gdzie jest kosciól w temacie Covid/C19/Corona ???
  Gdzie ich POMOC, materialna, finansowa, aktywna ?
  Gdzie udostepnianie pomieszczen, pojazdów i innych struktur/kapacytetów ?
  Gdzie „poswiecenie” i zaangazowanie ? – por. np. Wlochy.

  To KIEDY kosciól ma byc konkretny i praktyczny,
  kiedy prawdziwy, chrzescijanski i samarytanski
  – jak nie teraz podczas pandemii ???!?

  Odpowiedz
 • 29 października 2020 o 12:15
  Permalink

  ja tylko chciałam powiedzieć że to są akty wandalizmu ale jak co i rusz na budynkach znajdują się napisy/grafiki ksenofobiczne, antysemickie, rasistowskie itd itp to wszystko jest ok. Nie pochwalam niszczenia mienia ale nie bądźmy wybiórczy co do treści.

  Odpowiedz
 • 3 listopada 2020 o 08:13
  Permalink

  Wygląda raczej na prowokację anty-demostrantów

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.