Wirus zabił seniorkę w zakładzie opiekuńczym

Pandemia błyskawicznie rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. Najwięcej przypadków było w poprzedni weekend, gdy wirusa potwierdzono testami aż u 133 osób! Do końca ubiegłego tygodnia zakażenie stwierdzono u 347 mieszkańców powiatu otwockiego. Koronawirus pojawił się nie tylko w dwóch urzędach w gminie Osieck i gminie Kołbiel, lecz także w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym dla Przewlekle Chorych, który prowadzi Zgromadzenie Sióstr Orionistek. – Mimo stosowania nadzwyczajnych środków bezpieczeństwa wirusem zaraziło się kilka naszych podopiecznych. Niestety, jedna z nich, 94-letnia kobieta, zmarła – przyznaje smutno siostra Józefina, dyrektor zakładu opiekuńczego w Otwocku

AGNIESZKA JASKULSKA

 

Linia” na bieżąco informuje o aktualnej sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, który w powiecie otwockim przybiera na sile od kilku tygodni. Z dnia na dzień sanepid odnotowuje coraz więcej przypadków, a setki osób są na kwarantannie. Tylko w poprzedni weekend (17-18 października) badania laboratoryjne potwierdziły wirusa aż u 133 osób. Od soboty do piątku (od 17 do 23 października) koronawirusa potwierdzono już u 347 mieszkańców powiatu otwockiego, z czego sześć osób było w poważnym stanie i wymagało hospitalizacji. Większość ognisk koronawirusa odnotowuje się przede wszystkim w rodzinach, a także w szkołach, kościołach, urzędach, różnych placówkach czy miejscach pracy.

W poniedziałek, 19 października pracownicy urzędów poinformowali, że stwierdzono u nich koronawirusa. – Pracownik jednego z wydziałów pod koniec ubiegłego tygodnia źle się czuł, dlatego został odesłany do domu. Testy na koronawirusa potwierdziły, że nie było to przeziębienie, tylko wirus – mówi Karolina Zowczak, wójt gminy Osieck. – Sanepid jest przeciążony, dlatego nie czekaliśmy na jego wytyczne. Przeprowadziliśmy wywiad wśród pracowników urzędu. Kilka osób, które miały bezpośredni kontakt z zarażonym urzędnikiem, zostało odesłanych do domu na kwarantannę – podkreśla wójt gminy Osieck. I dodaje, że pracownik, który zaraził się wirusem, już lepiej się czuje i na szczęście nie wymagał hospitalizacji.

Podobnie sytuacja wyglądała w Urzędzie Gminy w Kołbieli. – W poniedziałek jedna z pracownic poinformowała, że badania laboratoryjne potwierdziły u niej koronawirusa – mówi wójt Adam Budyta. I dodaje, że kobieta nie miała kontaktu z innymi pracownikami, dlatego nie musieli oni zostać skierowani na kwarantannę. Mimo to urząd w Kołbieli, podobnie jak w Osiecku, ograniczył bezpośrednią obsługę interesantów. Większość spraw można załatwić drogą elektroniczną lub telefonicznie, natomiast w pilnych sprawach należy umówić się z urzędnikiem na spotkanie, które najczęściej odbywa się „w drzwiach” urzędu.

W szkołach sytuacja również nie jest dobra. W ostatnich dniach u wielu nauczycieli z różnych placówek potwierdzono koronawirusa. – Zajęcia są prowadzone w dwóch ośrodkach szkolno-wychowawczych znajdujących się w powiecie otwockim. U pięciu nauczycieli potwierdzono wirusa, dlatego uczniowie tych placówek mają nauczanie zdalne – tłumaczy w rozmowie z „Linią” dyrektor Oświaty Powiatowej Hanna Majewska-Smółka. Pod koniec ubiegłego tygodnia rząd zdecydował, że cały kraj zostanie objęty czerwoną strefą, co oznacza, że uczniowie przejdą na naukę zdalną, z wyjątkiem dzieci z klas 1-3, które nadal będą uczyły się w szkołach.

Koronawirus nie oszczędza nikogo. Sytuacja wygląda poważnie w otwockim Zakładzie Opiekuńczo- Leczniczym dla Przewlekle Chorych, gdzie obecnie przebywa ponad 30 kobiet w podeszłym wieku. Prowadzi go Zgromadzenie Sióstr Orionistek. – Bardzo dbamy o bezpieczeństwo naszych podopiecznych, które są w sędziwym wieku. Niedawno obchodziliśmy 101. urodziny naszej najstarszej pensjonariuszki – podkreśla w rozmowie z „Linią” siostra Józefina, dyrektor zakładu. – Podczas pandemii zwracamy jeszcze większą uwagę na bezpieczeństwo seniorek. To bardzo trudny okres, bo prowadzimy ośrodek w reżimie sanitarnym. Nasz personel zawsze jest ubrany w odzież ochronną, czyli kombinezon, czepek, maseczkę, przyłbicę, rękawiczki. Mimo to wirus przedostał się do ośrodka – mówi siostra Józefina. – Kilka dni temu jeden z naszych pracowników poinformował, że zaraził się koronawirusem, co potwierdziły badania laboratoryjne. Od razu skontaktowaliśmy się z sanepidem, który błyskawicznie i profesjonalnie zajął się tą sytuacją, za co dziękujemy – mówi dyrektor zakładu opiekuńczo-leczniczego. – Mimo poważnej sytuacji nasze podopieczne nie miały objawów koronawirusa. Jednak kilka z nich straciło apetyt i miało stan podgorączkowy. Testy potwierdziły, że trzy panie zaraziły się koronawirusem. Dlatego zostały odizolowane od innych pensjonariuszek. Niestety, jedna z podopiecznych, u której także potwierdzono wirusa, zmarła. 94-letnia kobieta od dawna ciężko chorowała. Jej śmierć bardzo nas zasmuciła – podkreśla siostra zakonna.

Pozostałe panie, u których stwierdzono wirusa, mimo sędziwego wieku czują się w miarę dobrze i nie wymagają hospitalizacji. – Jednej z nich lekarz przepisał antybiotyk, który jej pomógł. Mam nadzieję, że sytuację udało się ustabilizować, bo nie możemy dopuścić do tego, aby w ośrodku pojawiło się ognisko wirusa. Dlatego w weekend sanepid zalecił przeprowadzenie testów u wszystkich pensjonariuszek, a także wśród personelu, czyli łącznie u 37 osób – informuje siostra Józefina. – Czas pandemii jest dla nas i rodzin naszych podopiecznych bardzo trudny, ponieważ nie mogą one odwiedzać swoich bliskich w ośrodku. Dlatego staramy się, aby rodziny naszych pensjonariuszek miały z nimi częsty kontakt np. poprzez rozmowę telefoniczną czy wideorozmowę – zapewnia siostra zakonna.

 

Dane z powiatu otwockiego (stan na 23.10.2020 r., na godz. 13)

 • Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/(ostatnia doba): 2247/(426),
 • Liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/(ostatnia doba): 815/(74),
 • Liczba osób aktualnie objętych pobytem w izolatorium: 0,
 • Liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym/(ostatnia doba): 2/(2),
 • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/(ostatnia doba): 68/(1),
 • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie z wynikiem dodatnim/(ostania doba): 1195/(74),
 • Liczba zgonów związanych z COVID-19/(ostatnia doba): 6/(0),
 • Liczba ozdrowieńców/(ostatnia doba): 328/(3),

2 komentarze do “Wirus zabił seniorkę w zakładzie opiekuńczym

 • 27 października 2020 o 08:07
  Permalink

  Tam nie było żadnych nadzwyczajnych środków tylko jedna maseczka na kilka dni i oszczędzajcie, testy zrobiono dopiero jak ludzie odmówili po wcześniejszym zmuszaniu przyjścia do pracy, a ja przez te lachudry w habitach jestem na kwarantannie.

  Odpowiedz
 • 27 października 2020 o 14:44
  Permalink

  To nie pandemia i nie covin 19 tylko lipne nie miarodajne testy robione dla zysku się rozprzestrzeniają przy każdym wirusie w tym grypy

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.