Zrobią zakupy, przywiozą leki

Osoby starsze powinny teraz pozostać w swoich domach. Seniorzy z Józefowa w tym trudnym czasie mogą jednak liczyć na pomoc straży miejskiej. Wystarczy, że zadzwonią pod numer 22 789 22 12 lub 513 188 882.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Rząd apeluje do seniorów, zwłaszcza do osób po 70. roku życia, o ograniczenie przemieszczania się, z wyłączeniem sytuacji dotyczących wykonywania czynności zawodowych czy zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego. Ma zostać powołany „Korpus Wsparcia Seniorów” (harcerze, żołnierze WOT, wojska operacyjne i wolontariusze), który będzie pomagał najstarszym mieszkańcom w codziennych sprawach, takich jak zakupy.

Seniorzy z Józefowa już od ubiegłego tygodnia mogą korzystać z takiej pomocy dzięki wsparciu pracowników straży miejskiej. Strażnicy po wcześniejszym kontakcie telefonicznym dostarczą im ze sklepów i aptek potrzebne rzeczy. – Osoba starsza dzwoni do nas, mówi, czego potrzebuje, my robimy tę listę zakupów i przekazujemy ją mailowo do jednego ze sklepów. Gdy zakupy są już przygotowane, pytamy, ile wyniósł rachunek, dzwonimy do osoby, która złożyła zamówienie, i informujemy, żeby przygotowała potrzebną kwotę. Dopiero po odebraniu pieniędzy jedziemy po zakupy ze sklepu i przywozimy je pod wskazany adres. W ten sam sposób pomagamy kupić leki – tłumaczy Kamil Dębski, zastępca komendanta józefowskiej straży miejskiej.

Wszystko odbywa się oczywiście z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. Strażnicy zostawiają zakupy przed drzwiami lub przy furtce, w środku znajduje się rachunek i ewentualnie reszta. – Zawsze czekamy, aż ktoś wyjdzie z domu i zabierze zakupy – dodaje zastępca komendanta. Taka pomoc działa w czasie pracy straży miejskiej, czyli od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 22.

Podobna akcja została przeprowadzona wiosną w czasie pierwszej fali pandemii. Z pomocy skorzystało wtedy kilka osób, zwłaszcza samotnych, które nie mogły liczyć na wsparcie rodziny. – Pomagaliśmy mieszkańcom jak tylko się dało, teraz też tak jest. Wiemy, jak działać. Jeśli zajdzie taka potrzeba, możemy pomóc – zapewnia Kamil Dębski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.