Dwa nieduże ronda

Niewykluczone, że przedłuży się opracowywanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dotyczącej przebudowy ul. Kołłątaja i ul. Staszica oraz budowy rond na skrzyżowaniu z ul. Świderską. Dokumentacja będzie kompletna raczej na początku przyszłego roku, a nie, jak zapowiadano, pod koniec tego

SYLWIA WYSOCKA

Rada Powiatu Otwockiego zabezpieczyła na 2020 rok 150 tys. zł na dokumentację projektową przebudowy ulic Staszica i Kołłątaja oraz przebudowę na rondo skrzyżowania tych ulic z ul. Świderską. W drugiej połowie lutego został ogłoszony przetarg na wykonanie dokumentacji. Wygrała go firma ViaInfra z Warszawy, której powiat musi zapłacić ponad 178 tys. zł. Dokumentacja ma obejmować dwa etapy: pierwszy polega na przebudowie ulic Kołłątaja i Staszica, drugi na rozbudowie dróg i budowie rond.

Pierwszy etap, czyli przebudowa ciągu ulic Kołłątaja i Staszica, ma uwzględniać cały odcinek od ronda Raczkowskiego (przy sklepie Adria – przyp. red.) do mostu na rzece Świder. Tu projekt ma zakładać: wymianę nawierzchni jezdni i odwodnienia, w razie konieczności wymianę krawężników i opasek, wymianę nawierzchni chodnika tam, gdzie jest to niezbędne (zwłaszcza przy stacji paliw PKN Orlen w kierunku ul. Zacisznej), wymianę nawierzchni w sześciu zatokach autobusowych, nowe miejsca postojowe wzdłuż ul. Staszica na odcinku od ul. Mysiej do drogi wewnętrznej przy działce ew. 163/7 obr. 43, przebudowę kilku miejsc postojowych przy ul. Kołłątaja, doświetlenie przejść dla pieszych, zieleń i kanały technologiczne.

Etap drugi, czyli rozbudowa ciągu ulic Kołłątaja i Staszica, ma przede wszystkim uwzględniać rozbudowę skrzyżowania tych ulic z ul. Świderską na dwa nieduże ronda, które powstaną w miejscu istniejących tam skwerów. – To będą dwa osobne małe ronda, ponieważ to jest rozwiązanie najbardziej uzasadnione ze względów ekonomicznych i z punktu widzenia bezpieczeństwa – komentuje w rozmowie z „Linią” były wicestarosta Krzysztof Kłósek, który do niedawna odpowiadał za drogi w powiecie.

Etap pierwszy dokumentacji powinien być gotowy do 30 czerwca, drugi – do połowy listopada. Wprawdzie prace projektowe cały czas trwają, a do przewidywanego finału pozostało jeszcze pół miesiąca, jednak najprawdopodobniej koronawirus spowoduje opóźnienia i w tej sprawie. – Nie ma pewności, że w tym roku dokumentacja zostanie ukończona. Myślę, że ze względu na pandemię i przedłużające się procedury bardziej prawdopodobny jest początek przyszłego roku – przyznaje w rozmowie z „Linią” dyrektor ZDP Paweł Grzybowski.

Co dalej z realizacją projektu? Jak wyjaśnia były wicestarosta, przebudowa odcinka ul. Kołłątaja od mostu w Świdrze do ul. Rzemieślniczej została zgłoszona do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych na 2021 rok. Dyrektor ZDP informuje z kolei, że budowa rond i realizacja kolejnego etapu tej inwestycji po ukończeniu dokumentacji jest przewidywana do zgłoszenia w ramach przyszłego naboru wniosków o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych. Byłby to zatem nabór nie wcześniej niż na rok 2022. O realizacji tej inwestycji będzie jeszcze decydować rada powiatu.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.