COVID-owe oddziały w dwóch otwockich szpitalach

Ministerstwo Zdrowia zaostrzyło zasady związane z walką z epidemią koronawirusa. Kilka dni temu zarządziło, aby lokalne szpitale przygotowały się na przyjęcia pacjentów z COVID-19. Dwie placówki medyczne w Otwocku są już gotowe. COVID-owe oddziały powstały w szpitalu powiatowym przy ul. Batorego i w Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy. Władze powiatu dementują pojawiające się informacje, że Powiatowe Centrum Zdrowia ma zostać przekształcone w szpital jednoimienny. – Dotychczas nie zostały podjęte decyzje z tym związane – informuje starostwo w Otwocku.

AGNIESZKA JASKULSKA

Koronawirus rozprzestrzenia się błyskawicznie także w powiecie otwockim. Niedawno Ministerstwo Zdrowia zobowiązało większość lokalnych szpitali do przygotowania oddziałów dla pacjentów z COVID-19. Kilka dni temu tzw. COVID-owy oddział powstał w „Batorym”. – Mamy przygotowane 30 łóżek dla pacjentów z koronawirusem – mówi w rozmowie z „Linią” Michał Mrówka, członek zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia przy ul. Batorego w Otwocku. – Ten oddział znajduje się z tyłu szpitala, obok COVID-owej izby przyjęć, gdzie są cztery izolatki. Ta izba przyjęć miała być przeniesiona do głównego budynku szpitala, ale musieliśmy zmienić plany w związku z nowymi wytycznymi Ministerstwa Zdrowia. Nowy oddział ma 30 łóżek i wraz z izbą przyjęć dla pacjentów z koronawirusem znajduje się w budynku „D” obok głównego budynku szpitala. Dzięki temu oddzieliliśmy chorych na COVID-19 od innych pacjentów – tłumaczy Michał Mrówka. I podkreśla, że obecnie szpital pracuje normalnie. 

–  Osoby z koronawirusem trafiały do naszego szpitala od dawna. Pacjent przebywał w izolatce kilka lub kilkanaście godzin. Potem był przewożony do szpitala w Warszawie, który został wyznaczony dla zakażonych koronawirusem – mówi Michał Mrówka. – Teraz pacjenci z COVID-19 będą trafiali na nasz oddział, ale w ciężkich przypadkach zostaną przewiezieni do innej placówki, np. do Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy, gdzie COVID-owy oddział niedawno został powiększony o kolejne łóżka – zaznacza Mrówka. 

Antoni Błachnio, dyrektor naczelny Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku, w rozmowie z „Linią” tłumaczy: – Do naszego szpitala trafiają pacjenci z COVID-19 z całego województwa, a nie tylko z powiatu otwockiego. Mamy 22 miejsca dla osób, które zaraziły się koronawirusem, a także trzy respiratory dla ciężkich przypadków – podkreśla lek. med. Antoni Błachnio. I dodaje, że na COVID-owym oddziale najczęściej nie ma wolnych miejsc. – Obecnie pod respiratorem jest pacjentka z koronawirusem, która wcześniej chorowała na agresywne immunosupresyjne zapalenie płuc. Jej stan jest ciężki – podkreśla lek. med. Antoni Błachnio. I dodaje, że wielu pacjentów trafia do szpitala w poważnym stanie. – W grupie ryzyka są m.in. osoby w podeszłym wieku, z dużą otyłością lub po zawałach serca czy z innymi ciężkimi, współistniejącymi chorobami, gdy COVID-19 praktycznie nie daje żadnych szans na wyzdrowienie – tłumaczy dyrektor naczelny MCLCPiG. I zaznacza, że mimo poważnego stanu zdrowia, w jakim trafiają osoby zakażone koronawirusem, większość z nich w krótkim czasie jest wypisywana ze szpitala. – Kilka dni temu niemal wszyscy pacjenci opuścili oddział COVID-owy, ale w bardzo krótkim czasie wolne łóżka ponownie zostały zajęte – mówi lek. med. Antoni Błachnio. 

Więcej na ten temat w „Linii Otwockiej” w poniedziałek, 9 listopada.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.