Żeby nikt nie był głodny

Prawie 300 osób skorzysta z pierwszej transzy pomocy żywnościowej dla mieszkańców gminy Karczew. Ośrodkowi pomocy społecznej udało się nawiązać współpracę z Fundacją Bank Żywności SOS w Warszawie. Dzięki temu do mieszkańców trafią ponad dwie tony podstawowych artykułów żywnościowych, a to dopiero początek takiego wsparcia

SYLWIA WYSOCKA

Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Karczewie 22 października nawiązał współpracę z Fundacją Bank Żywności SOS w Warszawie. Zajmuje się ona bezpłatnym pozyskiwaniem żywności zagrożonej marnowaniem i przekazuje ją osobom potrzebującym.

– Współpraca ma charakter bezterminowy. Polega na tym, że zgłaszamy zapotrzebowanie na określoną liczbę paczek żywnościowych, np. na święta, a bank żywności, jeśli dysponuje zmagazynowanymi u siebie artykułami spożywczymi (najpierw musi pozyskać je od darczyńców), przekazuje żywność nam. Pierwsza pomoc objęła artykuły spożywcze o wartości ok. 15 tys. zł i wadze ponad 2 342 kilogramów. Na terenie gminy Karczew pozwoli to pomóc ok. 300 osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej – mówi Renata Góral, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Karczewie.

Przekazane artykuły żywnościowe to m.in.: mleko UHT, groszek konserwowy, kukurydza, dżemy, konserwy mięsne i rybne, cukier, mąka, ryż, makarony, kasze, płatki owsiane, olej, sos boloński, ciastka. Łącznie to sześć tysięcy sztuk bardzo dobrych jakościowo artykułów o wydłużonym terminie przydatności do spożycia. Trafią one do podopiecznych MGOPS-u, a także innych potrzebujących osób będących w trudnej sytuacji, np. ze względu na kwarantannę, podeszły wiek czy mieszkanie w odległych krańcach gminy. Z pomocy mogą skorzystać także osoby, które przekraczają kryterium dochodowe, ale z różnych powodów nie mogą samodzielnie zrobić zakupów, albo wydają tyle pieniędzy na lekarstwa i opłaty, że nie zawsze wystarcza im na jedzenie. Tacy mieszkańcy mogą zgłaszać się do ośrodka pomocy społecznej osobiście. Często są też zgłaszani przez rodzinę lub sąsiadów.

Dyrektor Renata Góral zaznacza, że współpraca z Bankiem Żywności ujawniła bardzo duże pokłady solidarności i chęci niesienia pomocy potrzebującym ze strony pracowników różnych instytucji. Logistycznie pomoc byłaby znacznie utrudniona, gdyby nie działania burmistrza Karczewa Michała Rudzkiego, Grupy Remontowej i pracowników Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, którzy pomagali w transporcie i rozładunku żywności. Bezcenna jest także pomoc druhów z Ochotniczej Straży Pożarnej, którzy dostarczają paczki bezpośrednio do mieszkańców na terenie całej gminy.

– Bardzo cieszę się z nawiązania współpracy z Fundacją Bank Żywności SOS w Warszawie, ponieważ w tym roku kończy się wsparcie udzielane w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, finansowanego z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym – mówi dyrektor Renata Góral. – Ten program dotyczył organizacji pozarządowych, karczewski ośrodek użyczał tylko magazynu. Teraz współpracę podejmuje już bezpośrednio nasz OPS – dodaje.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.