Wojsko pomaga w szpitalach

W czasie pandemii nikogo nie dziwi widok mundurowych w szpitalach. Personel medyczny wspierają żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, którzy trafili m.in. do dwóch szpitali w Otwocku

SYLWIA WYSOCKA

Wojska Obrony Terytorialnej wsparły już blisko 340 szpitali i innych placówek medycznych w całej Polsce. W tym gronie znajdują się dwa szpitale z Otwocka. Od poniedziałku, 2 listopada żołnierze pomagają w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP, a od wtorku, 3 listopada w Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego. Do obu placówek skierowano żołnierzy z 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, większość z nich to mieszkańcy powiatu otwockiego. Żołnierze mierzą temperaturę, dokonują wstępnej oceny stanu pacjentów, a także pomagają w sprawach administracyjnych. W szpitalu powiatowym wspierają funkcjonowanie punktu poboru wymazów w kierunku koronawirusa. Dzięki temu dyrektorzy mogą skierować swój personel do najbardziej potrzebujących pacjentów.

– Żołnierze są bardzo pomocni, wspomagają nas przy pobieraniu wymazów, co oznacza, że odciążają pracowników szpitala – potwierdza Michał Mrówka, członek zarządu Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku.

Podczas czwartkowej sesji rady powiatu radni pytali, czy w tej sytuacji szpital wydłuży godziny otwarcia punktu poboru wymazów, do którego pacjenci muszą czekać nawet po kilka godzin. – Kolejka często wydłuża się sztucznie. Gdy punkt jest czynny od godziny 12, mieszkańcy ustawiają się już dwie godziny wcześniej. Same wymazy są wykonywane sprawnie i szybko. Jeżeli będzie taka potrzeba i zaobserwujemy wzmożone zainteresowanie działaniem punktu pobrań, postaramy się wydłużyć godziny jego funkcjonowania. Być może dzięki temu, że mamy wsparcie żołnierzy, zastanowimy się nad utworzeniem także dodatkowego punktu poboru wymazów – stwierdził Mrówka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.