Kameralne obchody

W tym roku nie będziemy hucznie obchodzić 102. rocznicy odzyskania niepodległości. Powodem jest oczywiście koronawirus i zakaz zgromadzeń. W większości gmin w środę, 11 listopada zaplanowano skromne, symboliczne uroczystości

PRZEMEK SKOCZEK

OTWOCK

Jak co roku w kościele św. Wincentego ŕ Paulo o godz. 10 odbędzie się msza święta za ojczyznę. Po niej przedstawiciele władz miasta i być może niektórych organizacji przejdą pod znajdujący się przy ul. Kościuszki obelisk poświęcony marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, gdzie złożą kwiaty. Podobna uroczystość odbędzie się później pod pomnikiem marszałka w parku miejskim. Wieczorem, o godz. 19, miasto zaprasza na koncert chopinowski, który odbędzie się w Teatrze Miejskim im. Jaracza w ramach XVII Europejskiego Festiwalu Muzycznego w Otwocku. Wstęp jest wolny, ale liczba miejsc ograniczona. Więcej informacji o koncercie na str. 23.

JÓZEFÓW

W gminie także zrezygnowano ze wspólnych obchodów. Burmistrz Józefowa i przedstawiciele miasta złożą jedynie kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, o godz. 12. Odbędzie się to w asyście Muzeum 2 Korpusu. Władze miasta zachęcają mieszkańców do indywidualnych odwiedzin pod pomnikiem, ale proszą, żeby unikać gromadzenia się tam.

KARCZEW

Obchody związane z odzyskaniem niepodległości będą tu wyjątkowe, ponieważ odbędą się w internecie. W programie są trzy wydarzenia. Pierwsze to akcja #śpiewamyrazem – wspólne nagranie teledysku do piosenki „Przybyli ułani”. Mieszkańcy mogli pobrać podkład muzyczny, nagrać swoje wykonanie utworu i przesłać je organizatorom. Trwa montaż materiałów, których premiera odbędzie się 11 listopada. Kolejną propozycją dla małych i dużych mieszkańców jest konkurs plastyczny pt. „Współczesna niepodległa”. Do wygrania są tablety i słuchawki. Ostatnie wydarzenie to koncert z piosenkami ułańskimi i legionowymi, który będzie można obejrzeć w środę, 11 listopada na facebookowym profilu Centrum Kultury i Sportu w Karczewie. Wszystkie szczegóły znajdują się na stronie www.ckis.karczew.pl.

KOŁBIEL

Kameralne święto niepodległości rozpocznie się o godz. 9.45 od złożenia kwiatów pod pomnikiem Niepodległości przy urzędzie gminy. Kwadrans później w kościele parafialnym rozpocznie się msza święta za ojczyznę, a po niej odbędzie się koncert organowy w wykonaniu Agnieszki Rybak-Piotrowskiej. Artystka przygotowała szczególny utwór, „Suitę kołbielską”, która składa się z piosenek i melodii ludowych śpiewanych i granych w okolicach Kołbieli. Zostały one wydane w zbiorze „Kołbielskie obrazki muzyczne” Tadeusza Krystyniaka. Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest Jan Ciszkowski, który przekazał artystce nuty i poprosił o stworzenie utworu przeznaczonego specjalnie dla kołbielskiego kościoła z okazji kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości.

OSIECK

O godz. 9 zaplanowano mszę w kościele św. św. Andrzeja i Bartłomieja, a po niej nastąpi złożenie kwiatów na mogiłach żołnierskich.

SOBIENIE-JEZIORY

Urząd gminy nie planuje żadnych oficjalnych obchodów, ale na pewno o godz. 18 odbędzie się wieczorna msza w intencji ojczyzny w kościele pw. Wszystkich Świętych.

WIĄZOWNA

W tej gminie Narodowe Święto Niepodległości będzie obchodzone w Zakręcie, w kościele św. Pawła Apostoła. Msza rozpocznie się o godz. 10. Po niej zaplanowano krótki koncert patriotyczny w wykonaniu sióstr Alicji i Marii Ciecierskich. To młode, zdolne wokalistki, które są mieszkankami gminy Wiązowna, należą m.in. do zespołu Dragon działającego pod egidą Klubu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W repertuarze zespołu znajdują się pieśni żołnierskie, patriotyczne, legionowe.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.