Skwery pięknieją

Prace rewitalizacyjne na skwerze 7 Pułku Ułanów systematycznie posuwają się do przodu. Powstał już m.in. plac zabaw. Miasto dostało niedawno prawie 2 mln zł na dodatkowe prace na tym skwerze, więc szykuje dla mieszkańców kilka niespodzianek. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość: Otwock ma szanse na dodatkowe pieniądze na rewitalizację terenu przed LO im. K.I. Gałczyńskiego i części skweru Lennestadt

SYLWIA WYSOCKA

Skwer 7 Pułku Ułanów nabiera nowego kształtu. Niedawno specjalnie powołany przez prezydenta Jarosława Margielskiego zespół odebrał ukończony plac zabaw. Wykonano instalacje elektryczne, trwa budowa alejek i dwóch fontann – posadzkowej i w formie strumyka. Prace powinny zakończyć się wraz z końcem roku, ale na początku października miasto otrzymało dodatkowe 2 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na wykonanie nasadzeń i prac ziemnych. Dzięki temu skwer i plac zabaw będą wyglądać jeszcze bardziej spektakularnie. – Planujemy dla mieszkańców niespodziankę w postaci punktowego podświetlenia drzew – zdradza prezydent Margielski. – Robiliśmy już próbę i muszę przyznać, że wygląda to bardzo efektownie. Podświetlenie będzie sterowane cyfrowo i zostanie skorelowane z dźwiękiem, ponieważ w przyszłości planujemy tam koncerty. Chcemy, żeby ten skwer był miejscem, którym będziemy mogli się pochwalić, a mieszkańcy chętnie będą się w nim gromadzić. Oczywiście teren zostanie objęty monitoringiem. Zresztą na wszystkich rewitalizowanych terenach (park miejski, Park Wiejska, skwer Niepodległości czy skwer 7 Pułku Ułanów) rozprowadzamy instalacje pod kamery o wysokiej rozdzielczości. Dzięki temu te miejsca dłużej wszystkim posłużą – podkreśla prezydent.

W związku z dofinansowaniem, a co za tym idzie, rozszerzeniem prac rewitalizacyjnych, termin zakończenia całej inwestycji został odroczony do października przyszłego roku. Nie oznacza to, że prace będą prowadzone przez kolejny rok. Miasto podkreśla jednak, że dzięki temu ma bezpieczny bufor czasowy na zakończenie inwestycji. Jest to ważne w kontekście ograniczeń wynikających ze stanu pandemii. W rozmowie z „Linią” prezydent podkreśla także, że zdaje sobie sprawę, że odbiór i otwarcie zrewitalizowanego skweru, którego istotną częścią jest zieleń, powinny odbyć się w innej porze roku niż zima.

Rewitalizacja skweru 7 Pułku Ułanów jest częścią dużej inwestycji realizowanej w mieście, na którą składają się jeszcze rewitalizacja parku miejskiego i skweru Lennestadt. Niewykluczone, że dodatkowe prace będzie można zrealizować także w tych miejscach. – Sprawdzam, czy jest możliwe rozszerzenie wniosku dotyczącego rewitalizacji parku i skwerów w centrum o teren przed liceum im. Gałczyńskiego i o połowę skweru Lennestadt, gdzie własności są uregulowane na rzecz skarbu państwa – informuje prezydent Otwocka. – Po rozmowie z przedstawicielem Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Projektów 29 października otrzymałem informację, że miasto mogłoby ubiegać się o dodatkowe dofinansowanie na prace rewitalizacyjne także w tych miejscach. Zrobimy wszystko, by tak się stało – zapowiada Jarosław Margielski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.