Dron wraca do pracy

O tym, że sam dron do badania powietrza nie wystarczy, przekonał się właśnie Otwock. Potrzebna jest jeszcze osoba, która będzie obsługiwała to urządzenie. Przed kolejnym sezonem grzewczym nie udało się przeszkolić w tym zakresie pracowników urzędu, dlatego do końca roku miasto zleci to zadanie firmie zewnętrznej

SYLWIA WYSOCKA

Zaczął się sezon grzewczy, a to oznacza kopcenie z kominów i smog. Już w ubiegłym roku władze Otwocka w ramach walki o czystsze powietrze kupiły dron wyposażony w aparaturę pozwalającą na wykrywanie substancji, które są produktem spalania w domowych piecach i kotłach. System wykrywa i mierzy stężenie m.in. dwutlenku węgla, siarkowodoru czy dwutlenku siarki, a także najbardziej szkodliwych pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5. – Dron z czujnikami będzie służył do pomiaru jakości powietrza. Umożliwi to typowanie i identyfikowanie budynków, w których używa się opału niespełniającego norm i standardów, takiego jak np. sklejka, płyty OSB, farby czy kable. Będzie można określić niebezpieczne związki, które się wydzielają i wydostają przez komin – informował w połowie ubiegłego roku prezydent Otwocka Jarosław Margielski.

Koszt drona to ok. 80 tys. zł, przy czym połowę wartości urządzenia stanowi jego oprzyrządowanie, które umożliwia identyfikację substancji. Według zapowiedzi dron ma wspomagać działania otwockiego ekopatrolu w zakresie pomiaru i oceny wskaźników zanieczyszczenia powietrza, a także wykrywania źródeł niskiej emisji. Pracownicy obsługujący urządzenie mieli zostać w tym celu specjalnie przeszkoleni. Jednak 26 października ogłoszono zapytanie ofertowe, którego przedmiotem jest usługa pilotowania sześciowirnikowego drona w okresie od 9 listopada do końca roku. Miasto szukało pilota, który ma wiedzę i doświadczenie w zakresie pilotowania drona o masie większej niż pięć kilogramów, posiada stosowne świadectwo kwalifikacji operatora tego urządzenia i ważną polisę ubezpieczeniową.

Jak wyjaśnia Dominik Pytlak z wydziału ochrony środowiska, urząd nadal planuje przeszkolenie swoich pracowników, ale nie jest to takie proste. – Obecnie trwa proces szkolenia dwóch osób pracujących w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Otwocka, który niestety drastycznie się wydłużył ze względu na ograniczenia z powodu koronawirusa. W związku z tym wyłoniono podmiot zewnętrzny, który do końca roku będzie obsługiwał dron – mówi urzędnik. Podobnie jak w ubiegłym roku, w tym sezonie urządzenie również będzie wykorzystywane głównie do szukania śladów odpadów w dymie wydobywającym się z kominów, a laboratorium dodatkowo ma służyć do okresowego sprawdzania jakości powietrza w wybranych dzielnicach Otwocka. Mieszkańcy mogą zgłaszać nieprawidłowości do wydziału ochrony środowiska, tel. 22 779 20 01 do 6, wew. 171, e-mail: srodowisko@otwock.pl.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.