Otwock: Obchody rocznicy odzyskania niepodległości [GALERIA]

Bez pocztów sztandarowych, przemów i salwy honorowej, za to z hymnem, w maseczkach i z przejazdem motocyklistów – tak wyglądały w Otwocku obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości 

SYLWIA WYSOCKA

Oficjalne obchody Narodowego  Święta Niepodległości miały w tym roku szczególny charakter. Z powodu pandemii koronawirusa nie planowano żadnych masowych spotkań przed pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego czy w parku miejskim. Ważną dla Polaków rocznicę uczczono wprawdzie tradycyjnie najpierw mszą świętą w intencji ojczyzny, którą w kościele św. Wincentego á Paulo odprawił ks. proboszcz Bogdan Sankowski, ale wzięła w niej udział ograniczona liczba mieszkańców. Tego dnia po raz pierwszy od lat nabożeństwo odprawiono bez udziału pocztów sztandarowych i szerokiej reprezentacji otwockich placówek, instytucji i organizacji. 

Obecnym oraz tym, którzy oglądali mszę w internecie, celebrujący nabożeństwo ks. Sankowski przypominał: – Wiele jest szczególnych dat, które tworzą naszą narodową historię. Ten jesienny dzień 11 listopada 1918 roku ma tu wyjątkowe znaczenie. Był to przełomowy dzień w dziejach Europy, zakończył czas wojennych zmagań. Po 123 latach Polska powstała, aby żyć wolna wśród wolnych, równa wśród równych, niepodległa. (…) Dziś wracamy do tamtych dni świadomi ceny polskiej wolności. Oddajemy cześć wszystkim bohaterom dróg ku niepodległej ojczyźnie. (…) I choć wiemy, że żadne społeczeństwo nie jest jednością, a obok heroizmu i wysiłku ducha pojawia się uległość czy bezkrytyczne godzenie się z codziennością, ważne jest jednak to, co ostatecznie bierze górę, co mądrze kształtuje bieg historii. A w naszych narodowych dziejach zwyciężył nurt najmocniejszy: polska nadzieja, która zawierzyła Bogu.

Po mszy przedstawiciele władz samorządowych – starosta Krzysztof Szczegielniak, przewodnicząca rady powiatu Grażyna Kilbach, prezydent Otwocka Jarosław Margielski, przewodnicząca Rady Miasta Otwocka Monika Kwiek, wiceprzewodniczący rady Arkadiusz Krzyżanowski, a także niewielka grupa radnych i mieszkańców przeszli pod obelisk marszałka Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki, by tam złożyć wiązanki kwiatów i wspólnie odśpiewać hymn narodowy. Następnie udano się przed Teatr im. Stefana Jaracza, gdzie można obejrzeć plenerową wystawę „Jak powstawała Niepodległa”. Stamtąd oficjalna reprezentacja władz samorządowych przejechała do parku miejskiego, aby złożyć wiązanki pod nowym pomnikiem marszałka.

Ze względu na obowiązujące ograniczenia zrezygnowano z wystąpień, przemówień, a nawet salwy honorowej Bractwa Strzelców Kurkowych „Lechity”. Uroczystość uświetnił jedynie przejazd motocyklistów Otwockiego Klubu Motocyklowego „Zryw”, którego członkowie także oddali hołd tym, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.