Strażacy też walczą z koronawirusem

Nie tylko służby medyczne i wojsko, ale i strażacy ruszyli do walki z koronawirusem, bo w tak trudnych czasach, gdy zakażeń przybywa, przyda się każda para rąk do pomocy.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W dobie pandemii strażacy nie interweniują już tylko przy pożarach czy wypadkach, ale często pomagają służbom medycznym, które pracują na pełnych obrotach. Biorą udział w akcjach związanych z transportem osób zakażonych koronawirusem lub udzielają pierwszej pomocy jeszcze zanim przyjedzie karetka. W tego typu akcji wzięli ostatnio udział karczewscy strażacy, którzy wspierali medyków przy nocnym zgłoszeniu. Ubrani w specjalne kombinezony strażacy pomagali w transporcie osoby zakażonej
koronawirusem.

– Jeśli czas dojazdu pogotowia wydłuża się, jedziemy na miejsce, osobie potrzebującej udzielamy pierwszej pomocy i wspólnie z nią czekamy na przyjazd pogotowia. Później to już medycy działają w ramach własnych uprawnień – mówi w rozmowie z „Linią” kpt. Maciej Łodygowski z Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku.

W ostatnim czasie takich zdarzeń jest coraz więcej, co ma związek z trudną sytuację pandemiczną. Statystycznie do takiego zdarzenia strażacy jeździli raz w miesiącu, w ostatnim tygodniu było to siedem wyjazdów. Jednak straż pożarna jest na takie nowe zdarzenia przygotowana. – Generalnie każda jednostka na terenie całego powiatu otwockiego może zostać skierowana do takiego wyjazdu, każda ma u siebie druhów przeszkolonych w zakresie udzielania pierwszej pomocy – mówi kpt. Łodygowski.

Strażacy nie mają możliwości przeprowadzenia testów na koronawirusa. – Gdy istnieje prawdopodobieństwo, że osoba wymagająca pomocy może być zakażona koronawirusem, strażacy ubierają się w specjalne kombinezony ochrony biologicznej i prowadzą swoje działania zachowując szczególną ostrożność. Jeśli nie ma takich przesłanek, też działają zgodnie z zachowaniem reżimu sanitarnego, tzn. są w maseczkach i rękawiczkach, jeśli jest taka możliwość ograniczają też kontakt – wyjaśnia kpt. Łodygowski.

Strażacy wspierają medyków, ale dostarczają też zapasy osobom przebywającym w izolacji lub na kwarantannie. Mogą podjechać do takich mieszkańców i zostawić im artykuły pierwszej potrzeby.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.