Ekspresowo do Wilanowa

Budowa Południowej Obwodnicy Warszawy (POW) z nowym mostem na Wiśle i dalej przez dzielnicę Wawer do wylotówki na Lublin jest na ukończeniu. Drogowcy zapewniają, że otwarcie obwodnicy nastąpi jeszcze w tym roku, niewykluczone, że już na początku grudnia.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

W internecie pojawiły się już informacje, że otwarcie ekspresówki w kierunku Warszawy (do Wilanowa) planowane jest 1 grudnia, a nowym mostem przez Wisłę będzie można pojechać na razie tylko jedną (północną) częścią (w obu kierunkach). – Być może nowy odcinek południowej obwodnicy udostępnimy kierowcom już na początku grudnia – stwierdził w wypowiedzi dla mediów Szymon Piechowiak, rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Otwarty zostanie wtedy 14-kilometrowy fragment trasy od węzła Lubelska, czyli od połączenia z trasą S17 i autostradą A2, do węzła Przyczółkowa w dzielnicy Wilanów. Tym samym ring wokół stolicy wydłuży się do 60 km.

Drogowcy nie chcą jeszcze oficjalnie potwierdzić terminu otwarcia POW. – Nie będziemy deklarować, co otworzymy jako pierwsze, bo temat jest na tyle delikatny, że gdy otworzymy drogi w innej kolejności albo tydzień później, to będą nieporozumienia. Zostało już naprawdę niedużo czasu, za trzy-cztery tygodnie będziemy mogli cieszyć się z gotowych odcinków tej trasy – mówi w rozmowie z „Linią” Szymon Piechowiak. – Nie wszystko zależy od nas, nadzór budowlany musi odebrać inwestycję. Mam nadzieję, że nastąpi to szybko. Datą graniczną jest koniec roku. Chcielibyśmy, żeby trasa została otwarta przed zbliżającymi się świętami, ale nie będziemy zapeszać. Rozumiemy, że wszyscy chcieliby, żeby była już udostępniona, ale potrzeba jeszcze trochę cierpliwości – mówi rzecznik GDDKiA.

Trwają jeszcze szczegółowe uzgodnienia z władzami Warszawy w kwestii organizacji ruchu na trasie. Miejscy urzędnicy obawiali się, że zaczną z niej korzystać tiry, które zakorkują lokalne ulice. – Południowa obwodnica na razie nie będzie służyć tranzytowi. Ciężarówki kierujące się na wschód nadal będą omijać stolicę, jadąc drogą nr 50 przez Górę Kalwarię – uspokaja Szymon Piechowiak. Z nowych odcinków trasy na razie skorzystają zatem głównie warszawiacy, a także mieszkańcy powiatu otwockiego i wszyscy ci, którzy będą dojeżdżać do stolicy od strony Lublina czy Siedlec – informuje.

Planowany termin oddania do użytku tunelu na Ursynowie jest przewidziany na drugi kwartał 2021 roku. Terminy te są uzależnione od trudnego czasu pandemii, w którym odbywają się odbiory, i trzeba otrzymać niezbędne decyzje dotyczące pozwolenia na użytkowanie. Inwestor zapewnia, że dokłada wszelkich starań, żeby planowane terminy zostały dotrzymane.

Nowe terminy zakończenia inwestycji są związane z uznaniem przez GDDKiA części zasadnych roszczeń złożonych przez wykonawców poszczególnych odcinków trasy S2.

2 komentarze do “Ekspresowo do Wilanowa

 • 24 listopada 2020 o 07:17
  Permalink

  tunel jest opozniony nie przez odbiory a przez problemy finansowe

  Odpowiedz
 • 26 listopada 2020 o 10:23
  Permalink

  OK, ale dlaczego ” – uspokaja Szymon PIechowiak” ??? przecież jak ktoś pracuje w Górze Kalwarii to tyko czeka aż chociaż część tirów się z tej 50ki wyniesie!!!!

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.