Rośnie liczba ozdrowieńców i zgonów

W ostatnich tygodniach epidemia koronawirusa w powiecie otwockim przybrała na sile. W związku z zakażeniem wirusem w ubiegłym tygodniu zmarło aż 20 osób, tydzień wcześniej walkę z chorobą przegrało 13 mieszkańców powiatu w wieku od 70 do 90 lat. Choć otwocki sanepid wciąż odnotowuje dużo nowych przypadków zakażeń, w ostatnim czasie lawinowo rośnie liczba osób, które wygrały walkę z koronawirusem. Tylko w ubiegłym tygodniu przybyło 1102 ozdrowieńców

AGNIESZKA JASKULSKA

Od kilku tygodni otwocki sanepid odnotowuje dużą liczbę nowych przypadków zakażeń koronawirusem. W ubiegłym tygodniu badaniami laboratoryjnymi potwierdzono go u 640 mieszkańców powiatu otwockiego. Najwięcej, aż 244 przypadki, odnotowano w sobotę i w niedzielę (14 i 15 listopada). Tydzień wcześniej COVID- 19 potwierdzono u 681 osób.

Choć koronawirus nie rozprzestrzenia się już tak szybko, jak w ostatnich tygodniach, to sytuacja nadal jest bardzo poważna i może się zmienić z dnia na dzień. Obecnie znacznie więcej mieszkańców zarażonych wirusem wymaga hospitalizacji. Rośnie także liczba zgonów. – W ubiegłym tygodniu leczenia szpitalnego potrzebowało 15 mieszkańców, a 20 osób zmarło – informuje otwocki sanepid. Najwięcej zgonów odnotowano we wtorek, 17 listopada. Z powodu koronawirusa zmarło wtedy aż dziewięć osób. – Tydzień wcześniej, tj. od 7 do 13 listopada, zmarło 13 osób: sześć kobiet i siedmiu mężczyzn w wieku od 70 do 90 lat. Natomiast od początku pandemii w powiecie otwockim zmarło już 50 osób. Walkę z koronawirusem przegrał m.in. 36-letni Michał Grajewski z Otwocka, pracownik Ministerstwa Sprawiedliwości, a także 38-letni Marcin Wasążnik z Józefowa, specjalista ds. BHP, który zmarł w szpitalu w Poznaniu, oraz 59-letnia Anna Całka, doświadczona pielęgniarka, pracująca w Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku („Linia” pisała o nich w marcu i w listopadzie).

Od początku epidemii koronawirusem zaraziło się 3495 mieszkańców powiatu otwockiego, z czego już 1743 osoby pokonały chorobę. W ostatnim czasie przybywa ozdrowieńców nie tylko w całej Polsce, lecz także w naszym powiecie. Tylko w poprzednim tygodniu otwocki sanepid poinformował o 1102 ozdrowieńcach. Do tej pory największą liczbę osób, które pokonały wirusa, odnotowano w poniedziałek, 16 listopada, gdy przybyło aż 325 ozdrowieńców. Wśród nich jest także 24-letnia Teresa Łukomska, studentka z Józefowa, która niedawno oddała osocze dla pacjentów z COVID-19. „Linia” pisała o niej w poprzednim numerze.

Dotychczas służby sanitarne były przeciążone w związku z ogromną liczbą osób, które trafiały na kwarantannę lub izolację. W ostatnim czasie zmieniły się jednak przepisy dotyczące kwarantanny i izolacji. Niedawno uruchomiono też ogólnopolską infolinię służącą do kontaktu z sanepidem. – Zniesiono obowiązek wystawiania decyzji w formie papierowej. Pracownicy inspekcji nie dzwonią już z informacją o nałożonej kwarantannie czy izolacji, robi to automat. Natomiast zakażony może zgłosić osoby, z którymi miał bliski kontakt, przez internet – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Kilka dni temu uruchomiono nowy numer telefonu 22 25 71 145, z którego nadawany jest komunikat o objęciu kwarantanną osób znajdujących się w bazie EWP i przebywających na kwarantannie. Natomiast pytania dotyczące COVID-19 lub wyjaśnienia statusu kwarantanny należy kierować na infolinię: 22 25 00 115. Sanepid przypomina także, że dzięki współpracy z ZUS-em nie ma obowiązku poświadczania kwarantanny pracodawcom. Nie trzeba czekać na informację od pracownika sanepidu, a zakażeni sami mogą przekazać dane osób, z którymi mieli bliski kontakt, poprzez wypełnienie formularza na rządowej stronie internetowej: gov.pl/web/gov/zglos-kwarantanne.     

Dane z powiatu otwockiego (piątek, 20 listopada)

  • Liczba osób aktualnie objętych kwarantanną domową/(ostatnia doba): 2070/(221). 
  • Liczba osób aktualnie objętych izolacją domową/(ostatnia doba): 1342/(131). 
  • Liczba osób hospitalizowanych z powodu podejrzenia zakażenia COVID-19/(ostatnia doba): 104/(3). 
  • Liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie wynikiem dodatnim/(ostatnia doba): 3495/(131). 
  • Liczba zgonów związanych z COVID-19/(ostatnia doba): 50/(2). 
  • Liczba ozdrowieńców/(ostatnia doba): 1743/(168).

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.