Dla tych, którzy chcą być kochani

„Książka o miłości” to wspólne dzieło pochodzącej z Falenicy dziennikarki Małgorzaty Halber i Olgi Drendy, specjalistki od antropologii kultury. Ta książka jest pod wieloma względami niecodzienna i dotyczy tak naprawdę każdego z nas, a to rzadko się zdarza. Premiera online już w środę, 25 listopada.

PRZEMEK SKOCZEK

 

Małgorzata Halber jest dziennikarką, pisarką i rysowniczką, absolwentką Wydziału Filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Jest także córką Adama Halbera, zmarłego w 2015 roku dziennikarza i posła na sejm, byłego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Z mediami jest związana od dziecka. Jako nastolatka była jedną z prowadzących kultowy młodzieżowy program „5-10-15”, potem pracowała w „Halo Gramy!” na antenie Polsatu, w Rozgłośni Harcerskiej, a wreszcie w stacji muzycznej Viva, z którą była związana od momentu jej powstania przez ponad 11 lat.

Pochodząca z Falenicy dziennikarka jest osobą o wielkiej wrażliwości, przenikliwości, bystrym umyśle, umiejętności obserwacji świata i opisywania go. Życie nie szczędziło jej ekstremalnych przeżyć, zmagała się z różnymi demonami. Tymi dobrymi i złymi doświadczeniami potrafi dzielić się z innymi, często robiąc to z brutalną szczerością. „Wesoła dziewczynka z 5-10-15” – jak sama siebie kiedyś nazwała – zaskoczyła wszystkich w 2015 roku, gdy wydała debiutancką powieść autobiograficzną pod tytułem „Najgorszy człowiek na świecie”. Opisuje w niej swój alkoholizm i wychodzenie z nałogu. Książka została bardzo dobrze przyjęta przez krytyków oraz czytelników i trafiła na listy bestsellerów.

Przed kilkoma laty Małgorzata stworzyła rysunkową postać Bohatera – stworka o kartoflowatym kształcie i celnych przemyśleniach na temat świata, życia, ludzi. Autorka rysuje go bardzo prostą kreską i wkłada w jego usta pozornie proste zdania o sprawach wielkich i całkiem zwykłych, codziennych, co nie znaczy, że mniej ważnych. To taki niepozorny filozof w rodzaju Kubusia Puchatka. Dla mnie Bohater jest kimś w rodzaju parodii aforyzmów Paulo Coelho. Tyle, że brazylijski pisarz jest tak pompatyczny i infantylny, że stał się parodią samego siebie, a paradoksalnie rysunkowego Bohatera możemy traktować znacznie bardziej serio. Jemu wierzę, z Coelho tylko kpię…

Właśnie ukazała się nowa książka Małgorzaty Halber i Olgi Drendy – eseistki, dziennikarki i tłumaczki, laureatki Nagrody Literackiej Gdynia 2019. Ich „Książka o miłości” to pozycja wyjątkowa. Esej w formie dialogu dwóch mądrych, życiowo doświadczonych kobiet. Rozmawiają o miłości i jej różnych obliczach. Są trochę jak mickiewiczowskie „szkiełko i oko” oraz „czucie i wiara”. Olga Drenda ma analityczne podejście człowieka rozumu, z kolei Małgorzata kieruje się bardziej emocjami. Wydawnictwo jest reklamowane jako „Książka dla osób, które chcą być kochane.” Czy znajdzie się ktokolwiek, kto nie będzie nim zaintrygowany? 

W środę, 25 listopada w Empiku odbędzie się spotkanie z obiema autorkami w cyklu #premieraonline. Rozmowę poprowadzi Michał Nogaś. W trakcie wydarzenia możliwe będzie zadawanie pytań w komentarzach pod streamingiem. Spotkanie będzie tłumaczone na język migowy. Transmisja ze spotkania będzie dostępna na stronie Facebook.com/empikcom.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.