Trzeci skarbnik w ciągu roku

Kolejna zmiana kadrowa na stanowisku kierowniczym w Urzędzie Miasta Otwocka. W poniedziałek, 23 listopada ze stanowiskiem skarbnika miasta pożegnała się Małgorzata Jaworek. Zastąpi ją Alicja Matuszewska (fot.), która przez wiele lat była skarbnikiem w Wiązownie, a wcześniej m.in. w powiecie otwockim

SYLWIA WYSOCKA

Małgorzata Jaworek nie przepracowała na stanowisku skarbnika Otwocka nawet roku. Do urzędu miasta przyszła z Najwyższej Izby Kontroli, ale nie miała doświadczenia samorządowego. Została powołana na skarbnika decyzją rady miasta pod koniec stycznia, a swoje stanowisko objęła na początku lutego. Funkcję tę pełniła do poniedziałku, 23 listopada, ponieważ na ten dzień została zwołana nadzwyczajna sesja rady miasta. Jednym z głównych punktów porządku obrad była uchwała w sprawie odwołania skarbnika.

Z wnioskiem o odwołanie Małgorzaty Jaworek wystąpił prezydent Otwocka. – Podjąłem taką decyzję z uwagi na konieczność zapewnienia stabilności funkcjonowania gminy, a zwłaszcza planów, które mamy względem budżetu na kolejne lata – mówi w rozmowie z „Linią” prezydent Margielski. – Otwock jest miastem ze specyficznymi problemami budżetowymi. Funkcję skarbnika musi pełnić osoba z doświadczeniem, elastycznie i biegle poruszająca się w obszarze zagadnień związanych z finansami publicznymi. Oczywiście jest czas na to, żeby się wdrożyć, ale Otwock potrzebuje skarbnika, który będzie panował nad budżetem i proponował optymalne rozwiązania, a nie dopiero się tego uczył. Dlatego podjąłem decyzję o tej zmianie. Dodatkowo w ostatnim czasie pojawiła się szansa, żeby funkcję skarbnika Otwocka objęła osoba kompetentna, dlatego wystąpiłem z wnioskiem do rady miasta o wyrażenie zgody na odwołanie pani Jaworek i powołanie na to stanowisko pani Alicji Matuszewskiej – dodaje prezydent.

Nieoficjalnie mówi się, że przyczynkiem do odwołania dotychczasowej skarbniczki mogła być jej usprawiedliwiona nieobecność w pracy w ostatnim czasie. Nieobecność, zwłaszcza usprawiedliwiona, nie jest niczym nagannym, ale w momencie najbardziej wytężonej pracy związanej z tworzeniem projektu budżetu na przyszły rok trudno byłoby to zaakceptować niejednemu pracodawcy.

Alicja Matuszewska, która decyzją rady miasta w poniedziałek, 23 listopada została powołana na stanowisko skarbnika Otwocka, swoje obowiązki może zacząć wykonywać już od wtorku, 24 listopada. – Cele, które wyznaczyłem do zrealizowania w obecnej kadencji samorządu, wymagają prężnego działania. Mnie interesuje to, żeby zoptymalizować budżet, np. zwiększając dochody bieżące i zdolność kredytową – tłumaczy prezydent Margielski.

– Chociaż gmina ma nieduże zadłużenie, to praktycznie dochody i wydatki bieżące są zrównane, a przez to nie mamy zdolności kredytowej. Bez aktywnego działania skarbnika i dobrych rozwiązań nie zrealizujemy zaplanowanych inwestycji, a takie projekty jak hala sportowa czy basen pozostaną w sferze planów. W kolejnych latach musimy mieć takie budżety i wieloletnią prognozę finansową, żeby radni podejmowali decyzje dotyczące inwestycji tylko w kontekście polityki społecznej i priorytetów, a nie zdolności do podjęcia takich działań. To są bardzo duże wyzwania i dlatego osoba, która jest doświadczonym skarbnikiem i ma dużą wiedzę na ten temat, może podjąć się takich wyzwań. Pani Alicja Matuszewska była skarbnikiem gmin i powiatu, jest nie tylko autorem wielu publikacji, lecz także od lat członkiem Forum Skarbników. Ma ponad 20-letnie doświadczenie. Uważam, że dla Otwocka będzie to zmiana bardzo korzystna i dająca kolejne możliwości – podkreśla prezydent.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.