Jeden kierunek wokół bazaru

Prezydent Otwocka rozważa wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół targowiska miejskiego przy ul. Batorego. Ma to upłynnić ruch wokół bazaru i poprawić bezpieczeństwo. Na budowę nowych miejsc parkingowych musimy jednak poczekać do przyszłego roku.

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Linia” nie raz pisała o problemie z parkowaniem przy miejskim targowisku przy ul. Batorego. Z powodu braku wolnych miejsc osoby robiące zakupy na bazarze często parkują na chodniku i trawnikach, utrudniając przejście pieszym i dojazd innym kierowcom. Ruch w okolicach bazaru jest duży, a na ul. Wiejskiej i ul. Ługi jest ciasno, co daje się we znaki także okolicznym mieszkańcom. W tegorocznym budżecie miasta zostało zaplanowane zadanie polegające na zaprojektowaniu przebudowy dróg gminnych w obrębie targowiska, na co zabezpieczono ok. 50 tys. zł. Ogłoszono zapytanie ofertowe na wyłonienie projektanta, który do 18 grudnia ma przygotować kompletną dokumentację projektową budowy miejsca obsługi podróżnych (tzw. MOP) wraz z kompletnym wnioskiem o uzyskanie decyzji ZRID. Oferty można było składać do 12 listopada. Wpłynęła tylko jedna propozycja i to na kwotę aż 150 tys. 800 zł. Postępowanie zostało unieważnione właśnie z uwagi na zbyt wysoką cenę, znacznie przekraczającą kwotę, którą zabezpieczyło miasto. W tej sytuacji budowa nowych miejsc parkingowych za targowiskiem została wstrzymana do 2021 roku.

– To zadanie postaram się razem z radą miasta wprowadzić do Wieloletniego planu finansowego albo do budżetu na przyszły rok, gdy będzie już uchwalony. Wtedy ogłosimy kolejne zapytanie ofertowe. Mam nadzieję, że z nowym rokiem zostanie wyłoniony wykonawca i jeszcze w tym samym roku zrealizujemy to zadanie, bo jest to jeden z ważniejszych problemów do rozwiązania w mieście – zapowiada prezydent Jarosław Margielski. – Jeśli chcemy budować parking przy targowisku, powinniśmy pójść w kierunku ZRID i zaprojektowania tam większej liczby parkingów oraz miejsca, gdzie będą toalety – dodaje. Zdaniem prezydenta to skuteczne rozwiązanie w przypadku, gdy działka przy pasie drogowym ma kilkunastu albo kilkudziesięciu właścicieli.

Decyzje ZRID wydaje odpowiedni organ publiczny. Jest to zgoda na realizację inwestycji drogowej wraz z nabywaniem prawa do nieruchomości pod drogi i wypłaty odszkodowań z tego tytułu oraz ustalenia odszkodowań za szkody powstałe w związku z czasowym zajęciem terenu. Na mocy decyzji ZRID wszystkie nieruchomości i działki w linii planowanej drogi przechodzą z mocy prawa na własność Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja stanie się ostateczna.

Zanim to rozwiązanie zostanie wprowadzone, prezydent planuje zorganizować spotkanie z mieszkańcami sąsiadującymi z targowiskiem. – Jest to kłopotliwe ze względu na pandemię, ale postaramy się znaleźć jakąś formułę, bo biorę pod uwagę wprowadzenie ruchu jednokierunkowego wokół bazaru na odcinku od piekarni przy ul. Wiejskiej do wjazdu na teren sklepu Biedronka przy ul. Ługi. Wtedy część pasa drogowego moglibyśmy zaadaptować na miejsca parkingowe. Przy miejscach wzdłuż chodników, które są teraz zajmowane, postawilibyśmy słupki, co umożliwi ruch pieszym. Przeanalizujemy takie rozwiązanie, jesteśmy w stanie dużo szybciej i skuteczniej je wprowadzić – zapowiada prezydent.

One thought on “Jeden kierunek wokół bazaru

  • 30 listopada 2020 o 21:35
    Permalink

    A nie można wysłać patroli we wtorek i sobotę kilka razy dziennie?
    Zrobiliby porządek, a przy okazji uzbierali na parking

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.