Ogród marzeń i strefy rekreacji

Prawie 38 tysięcy mieszkańców wzięło udział w głosowaniu w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza i zdecydowało o wyborze 63 projektów, które zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Jest wśród nich budowa ekologicznego ogrodu marzeń na terenie Mazowieckiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku oraz strefy dla małych pacjentów i ich rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie i w Zagórzu

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które wprowadziły budżet obywatelski. Dzięki niemu to mieszkańcy decydują, na co zostanie wydana część pieniędzy. W tym roku jest to kwota 25 mln zł. Przez prawie miesiąc mieszkańcy mogli oddać dwa głosy – jeden na projekt ogólnowojewódzki i drugi na przedsięwzięcie ponadregionalne. Największą popularnością cieszyły się projekty prozdrowotne. – Mieszkańcy decydowali się bardziej wspierać swoimi głosami projekty dotyczące zakupu karetki lub przeprowadzenia badań profilaktycznych niż propozycje kulturalne czy nawet infrastrukturalne – mówi marszałek Adam Struzik.

Spośród dopuszczonych do etapu głosowania 109 projektów mieszkańcy Mazowsza wybrali 63 propozycje. Wśród nich znalazły się też projekty z naszego regionu. Z sześciu zgłoszonych dwa zakwalifikowały się do realizacji. Pierwszy to „Ekologiczny ogród marzeń”, który był na liście projektów ponadregionalnych i zdobył 721 głosów. Jednym z jego pomysłodawców jest były prezydent Otwocka, obecnie powiatowy radny Zbigniew Szczepaniak. Chodzi o zagospodarowanie terenu przy Mazowieckim Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku przy ul. Narutowicza 80. Obecnie jest to nieuporządkowany teren, a dzięki wygranej w Budżecie Obywatelskim Mazowsza powstaną tam chodniki, oczko wodne, tężnia solankowa, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, pergola, zostaną też posadzone nowe drzewa i będzie wydzielony obszar ostoi ptaków. Nowy ogród rekreacyjny zostanie podzielony na strefy odpowiadające potrzebom różnych grup wiekowych. Na całym terenie będą zastosowane rozwiązania ułatwiające poruszanie się osobom na wózkach. Ogród będzie dostępny także dla okolicznych mieszkańców, którzy obecnie nie mają miejsca do odpoczynku czy aktywnego spędzania czasu. Dzięki utworzeniu „ptasiej oazy” szkoły i przedszkola będą mogły prowadzić tu lekcje przyrody. Częstymi bywalcami ogrodu zostaną też z pewnością pacjenci sąsiedniego hospicjum. Według przyjętego harmonogramu wykonanie prac budowlanych zaplanowano na maj-październik 2021 roku. Koszt całego projektu wynosi 1 mln zł. Pieniądze będą pochodzić z budżetu Mazowsza.

Drugi zwycięski projekt to budowa stref pacjentów i rodziców w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Józefowie (na terenie szpitala przy ul. 3 Maja) i w Zagórzu (przy pawilonie głównym rehabilitacji). Znajdujący się na liście projektów ogólnowojewódzkich pomysł zdobył 1888 głosów. Chodzi o stworzenie na terenie szpitala odpowiedniego miejsca umożliwiającego rodzicom i opiekunom kontakt z chorym dzieckiem. Projekt zakłada budowę stref dla pacjentów rehabilitacji w Zagórzu i dla pacjentów oddziałów psychiatrycznych w Józefowie. Tam w ramach stref zaplanowano powstanie m.in. miejsca do rekreacji, terenu do minigolfa, boiska wielofunkcyjnego, zagospodarowanego patio, miejsca na ognisko, plac zabaw, ławki, miejsca do gry w badmintona. W Zagórzu mają powstać dwa place zabaw z miejscem na ognisko. Termin realizacji projektu przewidziano na marzec-grudzień 2021 roku, a jego koszt wynosi 676 tys. 255 zł.

Na drugim miejscu wśród zwycięskich projektów ogólnowojewódzkich znalazł się projekt budowy rowerowego szlaku wschodniego Mazowsza, który będzie prowadził także przez gminę Wiązowna. Zdobył on 2961 głosów i ma kosztować 198 tys. 861 zł. Trasa szlaku: Kobyłka – Ossów – Zielonka – Okuniew – Sulejówek – Wiązowna – Dębe Wielkie – Miński Obszar Chronionego Krajobrazu – Mińsk Mazowiecki – Siennica – rez. Jedlina – Lasy Mieńskie – Mienia – Cegłów – Mrozy – Rudka – rez. Florianów – Wodynie – Kaczory – Żeliszew Duży – Skórzec – Kotuń – rez. Stawy Broszkowskie – Nowe Iganie – Stare Iganie – Siedlce – Chodów – Ziomaki – Siedlecko-Węgrowski Obszar Chronionego Krajobrazu – Mokobody. Znakowanie szlaku zaplanowano od czerwca do listopada 2021 roku, a wewnętrzny odbiór i rozliczenie projektu ma nastąpić między 15 listopada a 31 grudnia 2021 roku.

Mieszkańcy Mazowsza zdecydowali też, że trzy projekty ogólnowojewódzkie będą realizowały stołeczne szpitale, w tym placówka w Międzylesiu. Ten zwycięski projekt dotyczy diagnostyki nagłego zaniewidzenia i zapobiegania ślepocie. Dzięki głosom oddanym przez mieszkańców szpital zakupi niezbędny sprzęt specjalistyczny, który pozwoli na diagnostykę chorób o podłożu genetycznym u dzieci i dorosłych.

Komentarz

ZBIGNIEW SZCZEPANIAK, jeden z pomysłodawców zwycięskiego projektu, radny powiatowy
Pomysł powstania ogrodu na terenie hospicjum powstał wiele lat temu. Jest to spełnienie marzeń dawnej ordynator hospicjum śp. doktor Elżbiety Pawlak. To ona zainspirowała mnie taką wizją tego miejsca, gdy byłem prezydentem Otwocka. Wtedy szukałem firm i możliwości realizacji tego projektu, ale przedsięwzięcie okazało się dużo większe, niż na początku nam się wydawało. Tam jest stara kotłownia i zbiorniki na opał, więc żeby cokolwiek zrobić, trzeba to wszystko wyburzyć.
Możliwość powstania ogrodu pojawiła się teraz dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Mazowsza. Pieniądze na realizację pochodzą od marszałka województwa, do którego należy teren przyszłego ogrodu. Będzie on służył nie tylko mieszkańcom Otwocka, lecz też osobom odwiedzającym nasze miasto, bo jest blisko stacji PKP. Nareszcie w Śródborowie będzie miejsce do wypoczynku i rekreacji. Na ten projekt głosowali zarówno mieszkańcy powiatu otwockiego, jak i całego Mazowsza. Dziękuję dyrekcji Mazowieckiego Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy w Otwocku za przychylność dla przedsięwzięcia, zwłaszcza dyrektor Annie Kamińskiej, która jest matką chrzestną tego projektu. W jego powstanie było zaangażowanych wiele osób, w tym moja córka Kasia, która jest też współautorką projektu. Wszystkim tym osobom bardzo serdecznie dziękuję. Autorem koncepcji architektonicznej jest architekt Sylwia Kierzkowska, która przygotowała także koncepcję dla parku miejskiego, dlatego to miejsce będzie nawiązywać do tego, co jest w parku.

 

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.