Sanepid nie informuje już o liczbie zakażonych

Od kilku tygodni Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Otwocku odnotowywała dużą liczbę nowych przypadków koronawirusa. Co tydzień było ponad 600 zakażeń, a kilkadziesiąt mieszkańców powiatu zmarło w związku z COVID-19. W ubiegłym tygodniu otwocki sanepid przestał publikować dane o liczbie zakażonych, zgonach, osobach objętych kwarantanną, hospitalizowanych i ozdrowieńcach. Główny Inspektorat Sanitarny wprowadził nowy system raportowania i teraz publikuje wyłącznie dane dotyczące liczby zakażonych i zgonów

AGNIESZKA JASKULSKA

Linia” co tydzień przedstawia szczegółowy raport o aktualnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa, który w ostatnim czasie błyskawicznie rozprzestrzenia się w powiecie otwockim. W ubiegłym tygodniu służby sanitarne odnotowały na naszym terenie spadek zachorowań. Od soboty, 21 listopada do piątku, 27 listopada stwierdzono tylko 361 nowych przypadków. Tydzień wcześniej było ich 640. W ubiegłym tygodniu najwięcej przypadków było w piątek, 27 listopada, gdy koronawirusa potwierdzono u 116 osób.

Dobrą wiadomością jest to, że zmniejszyła się także liczba osób wymagających hospitalizacji i liczba zgonów. W minionym tygodniu zmarło trzech mieszkańców powiatu otwockiego, ale tydzień wcześniej (od 14 do 20 listopada) było ich aż 18. – W związku z koronawirusem zmarło 14 kobiet i czterech mężczyzn. Były to osoby w wieku od 56 lat do 98 lat. Obecnie w szpitalu przebywają 43 osoby – poinformował na początku ubiegłego tygodnia otwocki sanepid, tuż przed zakazem publikowania szczegółowych danych w powiecie.

W sobotę, niedzielę i poniedziałek (od 21 do 23 listopada) kwarantanną objęto łącznie 378 mieszkańców powiatu otwockiego, natomiast w tych dniach badaniami laboratoryjnymi potwierdzono koronawirusa u 167 osób, jedna w poważnym stanie trafiła do szpitala. W tych dniach przybyło także 508 ozdrowieńców: w sobotę było ich 259, w niedzielę – 106, a w poniedziałek – 143. Otwocki sanepid ostatni komunikat opublikował w piątek, 20 listopada, ale udało się nam dotrzeć do danych z weekendu. Od początku pandemii do ostatniego dnia, gdy sanepidy w całym kraju publikowały komunikaty dotyczące zakażeń (czyli do poniedziałku, 23 listopada), w powiecie otwockim koronawirusa potwierdzono łącznie u 3665 mieszkańców, odnotowano też 2251 ozdrowieńców. Natomiast na kwarantannie domowej przebywało łącznie 1510 osób.

W związku z tym, że sanepidy nie publikują już komunikatów, które dotychczas zawierały m.in. informacje dotyczące liczby osób objętych kwarantanną, osób hospitalizowanych, ozdrowieńców, a także zgonów, raport „Linii” dotyczący koronawirusa również zmieni formę i nie będziemy przedstawiać tak szczegółowej analizy jak dotychczas. Wszystko przez decyzję Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego, które w pewnym sensie zakazały publikowania przez wojewódzkie i powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne danych o potwierdzonej liczbie zakażeń SARS-CoV-2. Od wtorku, 24 listopada scentralizowany system informowania na stronie rządowej dotyczy wyłącznie danych na temat liczby zakażonych i liczby zgonów (nie ma informacji dotyczących kwarantanny, hospitalizacji i ozdrowieńców). System jest codziennie aktualizowany ze względu na to, że „w indywidualnych przypadkach wyniki mogą zmienić się wstecznie na skutek wprowadzanych korekt” – czytamy na stronie rządowej. „Zgony uwzględniają zarówno śmierć danej osoby wyłącznie z powodu COVID- 19, jak i współistnienia COVID-19 z innymi chorobami. W indywidualnych przypadkach, po weryfikacji medycznej lub ponownym zaraportowaniu, powód zgonu danej osoby może zostać zmieniony. W raportach dziennych występują przypadki zaraportowania wyniku dodatniego bez przypisania do konkretnego województwa i powiatu, w związku z brakiem adresu pacjenta po stronie laboratorium. Wskazani pacjenci będą przypisywani do województw i powiatów przez stacje sanitarno-epidemiologiczne”. l

szczegóły na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus/wykaz-zarazen-koronawirusem-sars-cov-2.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.