Autobusem do stolicy powiatu

Być może już w przyszłym roku zostaną uruchomione lokalne linie autobusowe, którymi mieszkańcy Osiecka, Sobień-Jezior czy Kołbieli będą mogli dojechać do Otwocka. Władze powiatu chcą ubiegać się o dofinansowanie transportu międzygminnego. – O tej potrzebie mówi się od lat, teraz w końcu przystępujemy do działania – podkreśla starosta Krzysztof Szczegielniak

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Zapewnienie publicznego transportu między gminami należy do zadań powiatu. Od wielu lat mówi się o rozwiązaniu problemu z dojazdem mieszkańców niektórych gmin do Otwocka, ale dopiero teraz podjęto konkretne działania. W sprawę zaangażował się też wicestarosta Paweł Zawada, któremu podlega komunikacja. W czwartek, 19 listopada odbyło się zdalne spotkanie przedstawicieli Osiecka, Sobień-Jezior, Kołbieli i Celestynowa z władzami powiatu w sprawie złożenia wniosku o dopłatę do przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej na 2021 r. Rozmawiano też o rozwoju transportu zbiorowego w celu lepszego skomunikowania gmin powiatu otwockiego z jego stolicą.

– Dyskusja dotyczyła rozwiązania problemu transportu, który obecnie realizowany jest wyłącznie przez przewoźników prywatnych działających w realiach rynkowych. Niestety, obserwujemy zawieszanie kolejnych linii – mówi wójt Osiecka Karolina Zowczak. – Celem tego spotkania było utrzymanie i wsparcie funkcjonowania obecnej linii Osieck – Sobienie-Jeziory – Otwock, której organizatorem miałby być powiat otwocki przy prawdopodobnie koniecznym wsparciu finansowym gmin – dodaje.

Obecnie działające linie prywatne utrzymują się z biletów miesięcznych. Teraz, gdy szkoły są zamknięte, dochody przewoźników spadają, a przyszłość połączeń jest niepewna. W czasie pandemii wiele kursów autobusowych jest zawieszanych ze względu na małą liczbę pasażerów. Sytuacja jest trudna. Rozwiązaniem tego problemu byłoby uruchomienie transportu międzygminnego, który może być dofinansowany przez wojewodę (3 zł do każdego kilometra).

Czasu na złożenie wniosku było niedużo, termin minął we wtorek, 24 listopada. Jednak dzięki współpracy i szybkim działaniom samorządowcom udało się go dotrzymać. – Złożyliśmy do wojewody wniosek o dofinansowanie dwóch linii lokalnych: Kołbiel – Celestynów – Otwock oraz Osieck – Sobienie-Jeziory – Karczew – Otwock. Jeżeli otrzymamy to dofinansowanie, udział powiatu będzie niewielki i damy radę. W przypadku, gdy wojewoda nie wyrazi zgody, będziemy musieli się zastanowić, czy będzie nas stać na sfinansowanie tych linii, czy może trzeba będzie poprosić o wsparcie gmin, przez które te autobusy mają jeździć. Będziemy w tym kierunku prowadzić rozmowy, na razie czekamy na decyzję wojewody – podkreśla w rozmowie z „Linią” starosta Krzysztof Szczegielniak.

– Staramy się, aby mimo pandemii utrzymać transport i w tym kierunku były prowadzone rozmowy z władzami powiatu. Cieszę się, że doszło do tego spotkania, które w zakresie transportu było jednym z najbardziej konkretnych spotkań od lat. Jesteśmy gotowi do dalszych rozmów – zapewnia wójt Osiecka.

Dodatkowo gmina Osieck złożyła wniosek na dofinansowanie autobusowego połączenia z Garwolinem. W planach jest też uruchomienie nowych linii autobusowych finansowanych z budżetu samorządowego. Pod uwagę brane są dwa rozwiązania: stworzenie planu rozwoju transportu albo związku powiatowo- gminnego. – Wszyscy włodarze wstępnie zadeklarowali chęć współpracy i pomocy finansowej, ale czekamy na decyzję wojewody, bo jeśli przyzna nam dotację, to sobie poradzimy – zapowiada starosta Szczegielniak.  

2 komentarze do “Autobusem do stolicy powiatu

 • 1 grudnia 2020 o 12:11
  Permalink

  ALE DOKŁADAĆ SIĘ DO SKM TO JUŻ NIE bo to sprawa OTWOCKA I JÓZEFOWA. Zachowanie poniżej poziomu, DNO!!!!

  Odpowiedz
 • 2 grudnia 2020 o 09:15
  Permalink

  Szanowny Panie Starosto,
  Czy nie będzie z tą komunikacją jak z autobusem L46?
  Zostały wydane pieniądze na przystanki. Autobus pojeździł kilka miesięcy i się wszystko skończyło, był nie rentowny i nikt nie był zainteresowany jego utrzymaniem.
  Skoro w samym Otwocku nie było tylu chętnych na komunikację miejską (albo była ona źle rozplanowana) to jakim cudem utrzyma się ona z osób dojeżdżających do Otwocka z ościennych gmin?
  Otwock nie chciał dopłacać do jednego a teraz planuje dwa autobusy.
  Jakież to atrakcje są tu do oglądania? Urzędy? Jakieś duże zakłady pracy? Skąd weźmiecie aż tylu pasażerów?
  Jeśli się dogadacie w 2021 powstaną nowe przystanki, zatoczki… szkoda tylko, ze ten projekt podzieli los autobusu L46.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.