Mieszkańcy zdecydują, czy odwołać Radę Miejską

Zwolennicy odwołania Rady Miejskiej w Karczewie zebrali wystarczająco dużo podpisów, żeby można było przeprowadzić referendum w tej sprawie. Komisarz wyborczy zdecydował, że odbędzie się ono 17 stycznia

SYLWIA WYSOCKA

Komisarz wyborczy w Warszawie wydał postanowienie o przeprowadzeniu referendum gminnego w sprawie odwołania Rady Miejskiej w Karczewie przed upływem kadencji. Stało się to 26 listopada, czyli miesiąc po rozpatrzeniu wniosku mieszkańców. Komisarz uznał, że spełnia on wymogi ustawy o referendum lokalnym. Głosowanie odbędzie w niedzielę, 17 stycznia 2021 roku. Tego dnia mieszkańcy, którzy wezmą udział w referendum, odpowiedzą na pytanie: „Czy jest Pan/Pani za odwołaniem Rady Miejskiej w Karczewie przed upływem kadencji?”, stawiając krzyżyk przy odpowiedzi „Tak” lub „Nie”.

Komisarz wyborczy określił także kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum. Do 27 grudnia musi zostać sporządzony spis wyborców uprawnionych do głosowania, także do tego dnia komisarz przekaże mieszkańcom pisemną informację o referendum, która trafi do skrzynek pocztowych. Do 12 stycznia będzie można składać wnioski o dopisanie do spisu wyborców w wybranym obwodzie głosowania. O północy z 15 na 16 stycznia zakończy się kampania referendalna. W sobotę, 16 stycznia nastąpi przekazanie przewodniczącym obwodowych komisji spisu wyborców, a w niedzielę, 17 stycznia w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie.

Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest wiążące, jeżeli weźmie w nim udział nie mniej niż trzy piąte liczby osób biorących udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach do Rady Miejskiej w Karczewie w 2018 roku na kandydatów poszczególnych komitetów wyborczych zagłosowało 7308 wyborców, co oznacza, że do ważności referendum potrzeba co najmniej 4385 głosów. Wynik głosowania jest rozstrzygający, jeżeli za jednym z rozwiązań w sprawie poddanej pod głosowanie oddano więcej niż połowę ważnych głosów. Koszty referendum ponosi gmina.

Referendum w Karczewie zostało zaplanowane mimo obostrzeń związanych z pandemią, ale tego dnia komisarz wyborczy wyznaczył też głosowania w Żabiej Woli, Baranowie i Milanówku. Inicjatorzy karczewskiego referendum zapowiadają, że wkraczają w fazę kampanii, choć jej formę muszą dostosować do panujących warunków i obostrzeń związanych z epidemią COVID-19. – 17 stycznia to historyczna data wyzwolenia Warszawy, może będzie symboliczną datą „wyzwolenia” Karczewa od obecnej rady? – komentuje w rozmowie z „Linią” Rafał Ziółkowski, pełnomocnik inicjatora referendum.

Przypomnijmy, że zwolennicy odwołania rady miejskiej argumentują, że działa ona na szkodę interesów mieszkańców gminy, w szczególności poprzez ustawiczne blokowanie inicjatyw burmistrza Karczewa oraz obstrukcję budżetową. „W dotychczasowej działalności radni opozycyjni wobec burmistrza nie wywiązują się ze swoich obowiązków w stosunku do gminy i mieszkańców poprzez działalność polegającą na utrudnianiu prowadzenia inwestycji zmierzających do zrównoważonego rozwoju gminy, czego przykładem jest stronnicze usuwanie środków przeznaczonych na inwestycje na wybranych terenach, co ma charakter wyłącznie walki politycznej godzącej w wyborców burmistrza i w interes mieszkańców niektórych rejonów gminy” – czytamy w uzasadnieniu pod komunikatem dotyczącym zbierania podpisów pod inicjatywą referendalną.  

Komentarz

PIOTR ŻELAZKO, Przewodniczący Rady Miejskiej
Radni są konsekwentnie przeciwni organizowaniu referendum w tak trudnym czasie jak teraz. Od początku to był fatalny pomysł, ponieważ jesteśmy w szczycie pandemii i w najbliższym czasie nie wyjdziemy z czerwonej strefy. Koszt referendum i ewentualnych kolejnych wyborów sięgnie kilkuset tysięcy złotych. To dodatkowe obciążenie dla budżetu gminy, który i tak jest mocno nadszarpnięty, ponieważ burmistrz chce w 2021 roku zaciągnąć prawie 2 mln zł kredytu. Wszyscy poniesiemy ogromny koszt tej inicjatywy, zarówno zdrowotny ze względu na pandemię, jak i finansowy. Dlatego zachęcamy mieszkańców, żeby nie brali udziału w styczniowym referendum

One thought on “Mieszkańcy zdecydują, czy odwołać Radę Miejską

  • 1 grudnia 2020 o 12:19
    Permalink

    Fanaberia z politycznym anytpisowskim tłem.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.