Specjalista blisko nas

Czym jest ból związany z obecnością kamieni w nerkach, wie tylko ten, kto cierpi na tę dolegliwość. Jeszcze poważniejszym i niestety nie rzadszym problemem są nowotwory prostaty. Leczeniem tych chorób zajmuje się dr Michał Ogrodnik, dyrektor józefowskiej poradni Chiron

Placówka, która zapożyczyła swoją nazwę od mitycznego centaura słynącego z mądrości i biegłości w sztuce lekarskiej, działa już od 30 lat. Założył ją w 1990 roku dr hab. Jacek Ogrodnik, wybitny specjalista w dziedzinie urologii. Teraz lekarską misję kontynuuje kolejne pokolenie. Doktor Michał Ogrodnik specjalizuje się w najnowszych sposobach endoskopowego leczenia kamicy układu moczowego.

Kamienie w nerkach to problem dość częsty, który pojawia się przede wszystkim u mężczyzn rasy białej w wieku od 30 do 50 lat. Powstają one wskutek krystalizacji składników moczu, jednak dokładny powód występowania kamicy wciąż jest nieznany. Wpływ na powstawanie kamieni mają dieta, ilość przyjmowanych płynów, a także uwarunkowania genetyczne. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z kamicą. Doktor Michał Ogrodnik należy do pionierów w dziedzinie wdrażania w Polsce metody zwanej RIRS.

– To najnowsza metoda leczenia kamicy nerkowej. Dzięki postępowi technologicznemu mamy do dyspozycji przyrządy pozwalające skutecznie usunąć złogi z nerki. Za pomocą giętkiego endoskopu jesteśmy w stanie dotrzeć do złogu znajdującego się w każdym miejscu nerki. Zabieg przeprowadza się bez konieczności wykonywania cięć chirurgicznych, a czas leczenia szpitalnego jest maksymalnie krótki – wyjaśnia dr Michał Ogrodnik.

Specjalista podkreśla, że to znakomita alternatywa dla bardziej tradycyjnych metod leczenia. Jedną z nich jest PCNL – zabieg, który polega przezskórnym usunięciu złogów poprzez nakłucie nerki i usunięciu kamieni mechanicznie czy ESWL, gdzie kruszenie złogów odbywa się za pomocą ultradźwięków. Ten pierwszy sposób znacznie obarczone jest znacznie większym ryzkiem operacyjnym i wymaga dłuższej hospitalizacji. Drugi zabieg jest z kolei nieinwazyjny, jednak wiąże się ze zdecydowanie mniejszą skutecznością i niekiedy wymaga przeprowadzania kilkakrotnie zabiegu.

– Korzyści z wykonania zabiegu RIRS są duże. To wysoka skuteczność w usuwaniu złogów. Istnieje możliwość leczenia kamicy mnogiej, tzn. licznych kamieni mniejszej wielkości zlokalizowanych w jednej nerce, a także jednoczesne leczenie kamicy obu nerek – wymienia specjalista.

Oczywiście gabinet w Michalinie oferuje znacznie szerszy wachlarz badań i zabiegów. Zajmują się tu profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób układu moczowego kobiet i mężczyzn oraz układu płciowego panów. Dolegliwością typowo męską jest rozrost prostaty i związane z nim ryzyko nowotworu.

– Kontrolowanie prostaty zalecamy wszystkim mężczyznom od 45. roku życia, a w wieku powyżej 50 lat to już absolutnie konieczne. Nie zawsze rozrost prostaty oznacza chorobę. Z wiekiem jej łagodne powiększenie to naturalne zjawisko. Warto mieć jednak pewność czy nie jest to rak prostaty – podkreśla dr Michał Ogrodnik. – Najpierw wykonuje się tradycyjne badanie per rektum oraz wykonujemy badanie PSA z krwi, natomiast gdy występuje podejrzenie nowotworu konieczne staje się wykonanie biopsji stercza. Poza standardową biopsja , możemy wykonać biopsje fuzyjną prostaty . To jest najnowocześniejsza i najbardziej czuła metoda diagnostyki raka stercza – wyjaśnia dr Ogrodnik – dodając – dzięki wykorzystaniu rezonansu oraz USG jesteśmy w stanie precyzyjnie zdiagnozować ognisko choroby, które przy tradycyjnej biopsji stercza jest trudne bądź niemożliwe. Poradnia Chiron jest jednym z pierwszych osrodków ambulatoryjnych który w swojej ofercie ma tą nowoczesną metodę diagnostyczną.

Rak prostaty jest obecnie drugim pod względem częstotliwości występowania nowotworem złośliwym u mężczyzn w Polsce. Ponadto zachorowalność szybko rośnie – każdego roku odnotowuje się przyrost o około 2 proc. To dużo. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza. Panowie, nie bagatelizujmy tego. Każdy problem przy oddawaniu moczu, każda zmiana, może – choć oczywiście nie musi – oznaczać początek choroby.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.