Wiosną na spacer do Parku „Wiejska”

Mimo późnej jesieni i nie najlepszej pogody wciąż trwają prace na terenie Leśnego Parku „Wiejska” w Otwocku. Możliwe jednak, że zakończenie obecnego etapu prac nastąpi wiosną przyszłego roku

SYLWIA WYSOCKA

Na terenie pomiędzy ulicami Szkolną, Wawerską a Wiejską w Otwocku trwa drugi etap prac związanych z przekształceniem tej zalesionej części miasta w Leśny Park „Wiejska”. – Teren został już oświetlony 10 nowymi latarniami. Między drzewami wyznaczono gruntowe ścieżki. Na placu trwają przygotowania do montażu małej architektury, placu zabaw i siłowni. Prace nad nimi odbywają się w warsztatach wykonawców. Niezbędnym elementem nowego parku jest bezpieczna nawierzchnia piaskowa wokół urządzeń zabawowych i treningowych wraz z estetycznym dębowym obrzeżem w formie palisady. Niebawem pojawią się fundamenty huśtawek, zjeżdżalni, siłowni plenerowej i innych elementów parku. Ostatnim w tym roku zleceniem będzie drewniane ogrodzenie placu zabaw – informuje Piotr Michalak z wydziału gospodarki komunalnej w otwockim urzędzie miasta. 16 listopada rozstrzygnięto przetarg na wykonanie tego ogrodzenia. Wygrała go firma Sorted z Piaseczna, która zaproponowała kwotę 33 tys. 210 zł. – Mamy nadzieję, że rada miasta poprze nasze starania o pieniądze na kamery i toaletę, które ze względów finansowych nie zmieściły się w tegorocznym budżecie projektu – dodaje Michalak.

Przypomnijmy, że latem rozpoczął się pierwszy etap budowy parku obejmujący prace przygotowawcze do realizacji projektu Leśnego Parku „Wiejska”, który został zgłoszony w ramach budżetu obywatelskiego. Roboty prowadziło Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Następnie miasto ogłosiło przetarg na drugi etap prac, który został podzielony na części: dostawa i montaż małej architektury (część 1), wykonanie piaskowej nawierzchni, bezpiecznego placu zabaw i street workoutu (część 2), obrzeże piaskowej nawierzchni wykonane z drewnianej palisady (część 3), dostawa i montaż elementów placu zabaw (część 4), ogrodzenie placu zabaw (część 5), dostawa i montaż elementów siłowni plenerowej i street workoutu (część 6), dostawa i montaż elementów psiego wybiegu (część 7), dostawa i montaż ogrodzenia psiego wybiegu (część 8). Już 22 września wybrano wykonawców części pierwszej, drugiej i szóstej – pracami zajmą się firma Sorted z Piaseczna i OPWiK. Tego samego dnia unieważniono postępowanie dla części siódmej i ósmej, czyli wybiegu dla psów wraz z ogrodzeniem. Jako powód podano, że oferta z najniższą ceną przewyższa podaną bezpośrednio przed otwarciem ofert kwotę, którą miasto zamierza przeznaczyć na sfinansowanie tego zadania. Trzy dni później rozstrzygnięto przetarg na część trzecią i czwartą. Te prace także wykonują firma Sorted i OPWiK.

Postęp prac w ramach poszczególnych etapów komentuje w rozmowie z „Linią” prezydent Jarosław Margielski: – Obecnie wykonywane jest ogrodzenie wokół tych miejsc, w których pojawią się atrakcje. Kolejny wykonawca ma czas do 31 grudnia na dostarczenie urządzeń do siłowni plenerowej i street workoutu. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, ta część prac zakończy się jeszcze w tym roku. Jeżeli pogoda nie będzie sprzyjać, prace zakończą się wiosną.

Prezydent zapewnia, że miasto nie rezygnuje z elementów, które obecnie nie zostały zlecone do wykonania, chodzi m.in. o wybieg dla psów i jego ogrodzenie. – Kwota, którą teraz dysponujemy, nie pozwoliła na rozstrzygnięcie tej części postępowania, jednak absolutnie z tego nie rezygnujemy. W tym roku chcieliśmy jednak zamknąć część sportowo-rekreacyjną, a wiosną przyszłego roku wrócimy do sprawy wybiegu dla psów – zapewnia prezydent Margielski. I dodaje, że podobnie jest z monitoringiem i miejską toaletą. – Chcemy uruchomić monitoring od razu, gdy otworzymy park. Jeśli chodzi o toaletę, przewidujemy taką możliwość, dlatego zostały wykonane odpowiednie przyłącza, żeby później podczas instalacji nie ingerować w to, co zostało zrobione. Ponieważ jest to jednak wydatek rzędu do 150 tys. zł, do czego dochodzi 70 tys. zł na bieżące utrzymanie, odsuwamy go w czasie, co nie oznacza, że z niego rezygnujemy – zaznacza prezydent.

Pozostaje jeszcze sprawa tzw. ogrodu deszczowego, który także jest w planach, ale wiąże się to z większą inwestycją planowaną przez miasto i powiat w tym rejonie, czyli przebudową pobliskiej ulicy Wawerskiej i jej odwodnienia. Samorząd liczy w tej kwestii na dofinansowanie ze środków zewnętrznych. W tym przypadku trudno jednak mówić wiążąco o terminach.

One thought on “Wiosną na spacer do Parku „Wiejska”

  • 2 grudnia 2020 o 22:31
    Permalink

    to może i po drugie stronie Wawerskiej pociągnąć projekt

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.