Wandale nagrali filmiki z dewastacji kościoła i pomnika. Policja zatrzymała sześciu sprawców

Policja zatrzymała sześciu wandali w wieku od 18 do 20 lat, dla których niedawne pokojowe protesty w Otwocku były pretekstem do chuligaństwa. Sprawcy umieścili obraźliwe, wulgarne napisy m.in. na elewacji kościoła, budynku urzędu miasta i pomniku Józefa Piłsudskiego przy ul. Kościuszki. Wandale czuli się tak bezkarni, że utrwalili swoje chuligańskie wybryki na nagraniach i zdjęciach. Grozi im nawet pięć lat więzienia.

AGNIESZKA JASKULSKA

fot. KPP Otwock

O pokojowych protestach, podczas których na terenie Otwocka doszło do wielu aktów wandalizmu, „Linia” pisała pod koniec października (strajki dotyczyły kontrowersyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aborcja wykonana ze względu na poważne wady płodu jest niezgodna z Konstytucją RP). – W tym czasie policjanci z otwockiej komendy otrzymali wiele informacji o aktach wandalizmu na terenie miasta – mówi sierż. sztab. Paulina Harabin z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku. I dodaje, że sprawcy zniszczyli farbą w spreju wiele miejsc w Otwocku. Pisaliśmy o tym ponad miesiąc temu: https://linia.com.pl/2020/10/26/pokojowe-protesty-i-akty-wandalizmu-w-otwocku/ 

Chuligani zdewastowali m.in. pomnik przy ul. Kościuszki, który upamiętnia marszałka Józefa Piłsudskiego, patriotyczną wystawę o Bitwie Warszawskiej czy wiatę przystanku autobusowego niedaleko parku. Graffiti i obraźliwe napisy pojawiły się też na ścianach w przejściu podziemnym na wysokości teatru miejskiego czy na murze przy wiaduktach kolejowych na wysokości ul. Warszawskiej i schodach do dworca PKP w Otwocku. Wandale nie oszczędzili także elewacji kościoła św. Wincentego à Paulo przy ul. Kopernika, wypisując na niej wulgarne hasła. Oprócz napisów namalowali też symbole na środku skrzyżowania ul. Kościelnej z ul. Kościuszki i na ścianie jednej z restauracji oraz na bilbordach reklamowych. 

Niedawno policjanci wpadli na trop wandali. Było to możliwe m.in. dzięki nagraniom z kamer monitoringu miejskiego. Stróże prawa dotarli do kilku chuliganów. – Funkcjonariusze z otwockiej komendy zatrzymali w tej sprawie aż sześć osób w wieku od 18 do 20 lat – informuje sierż. sztab. Paulina Harabin. Dowody większość wandali miało w… swoich telefonach. – Młodzi ludzie byli tak bardzo przekonani o bezkarności, że swoje karygodne zachowanie utrwalili, robiąc telefonem komórkowym zdjęcia i nagrywając filmiki – mówi sierż. sztab. Harabin. I podkreśla, że policjanci z ogniwa do spraw nieletnich i patologii ustalili, kim jest sprawca odpowiedzialny za znieważenie pomnika Józefa Piłsudskiego, na którym czerwonym sprejem namalowano niecenzuralne napisy. – Zebrany w sprawie materiał pozwolił na postawienie zarzutów trzem osobom, które odpowiedzą za zniszczenie mienia i znieważenia pomnika – dodaje sierż. sztab. Paulina Harabin. Sprawcom aktów wandalizmu grozi do pięciu lat więzienia.

3 komentarze do “Wandale nagrali filmiki z dewastacji kościoła i pomnika. Policja zatrzymała sześciu sprawców

 • 7 grudnia 2020 o 21:06
  Permalink

  Niech zapłacą za przywrócenie obiektów do stanu sprzed swojej aktywności.

  Odpowiedz
 • 8 grudnia 2020 o 12:03
  Permalink

  Zastanawiające jest, że policja przez całe lata nie wpadła ani razu na trop chuligańskich wpisów kiboli i faszystów. Władzy jak widać nie przeszkadzają szpecące i nierzadko łamiące prawo hasła, pleniące się powszechnie w całym mieście na blokach, obiektach infrastruktury, budynkach, reklamach.

  Odpowiedz
 • 11 grudnia 2020 o 00:53
  Permalink

  „Bóg wam nie wybaczy” i „wara od kobiet” wulgarne ? Ja bym podpisal (brawo9 i nawet dopisal: „pis i kosciol katolicki (jako instytucja/organizacja) w wariancie polskim 2020″ to ZARAZA !!!!” A i m.in. aktualna forma „patriotyzmu” po prostu CHORA.

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.