Dwa lata na odnowienie dworca

Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpocznie się modernizacja zabytkowego dworca PKP w Otwocku, ale inwestor wie, kiedy roboty się zakończą. I zapewnia, że dworzec odzyska dawny blask. Pierwotnie planowano tylko odświeżenie budynku, ale podczas ustaleń, m.in. z konserwatorem zabytków, w ramach inwestycji planowana jest kompleksowa renowacja elewacji dworca i rekonstrukcja zegara na wieży. Podczas prac do dyspozycji podróżnych  zostanie oddany tymczasowy dworzec kontenerowy z toaletami, poczekalnią i kasami. 

 AGNIESZKA JASKULSKA

O remoncie dworca PKP  w Otwocku i o tym, jak ma wyglądać plac przed nim, „Linia” pisała już na początku 2018 r. W październiku ubiegłego roku informowaliśmy też, że przedstawiciele PKP i PKP PLK podpisali z władzami Otwocka porozumienie w sprawie przebudowy dworca i placu przed budynkiem oraz zagospodarowania  sąsiadującego z nimi terenu. Zaprezentowano wtedy wizualizację koncepcji zagospodarowania tego terenu. Inwestor zapewniał, że dzięki inwestycji w kompleksowo przebudowanym dworcu oprócz przestrzeni związanych z obsługą podróżnych zmieści się biblioteka miejska połączona z mediateką, a także punkt  informacyjno-podawczy Urzędu Miasta Otwocka. Planowano, że dworzec będzie tylko odświeżony, ale znacząco zmieni się wygląd placu przed stacją kolejową, gdzie mają powstać chodniki i aleja łącząca dworzec z miastem – w tym miejscu planowany jest parking, także dla osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi, oraz wiata dla rowerów. Zaplanowano także podjazd dla komunikacji miejskiej  i taksówek. Cały plac ma zyskać nową małą architekturę i udogodnienia  dla osób z niepełnosprawnościami,  w tym ścieżki dla niewidomych i niedowidzących. 

Rok temu, czyli w październiku 2019 roku, podczas spotkania z prezydentem Otwocka prezes zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński zapewnił, że postęp prac remontowych dworca będzie można śledzić od połowy tego roku, a na koniec 2021 roku nastąpi przecięcie wstęgi i otwarcie budynku. Do dziś jednak remont dworca się nie rozpoczął.  – Modernizacja linii kolejowej na wysokości Otwocka powoli się kończy. Udostępniono nowe perony, ale remont dworca i placu między wiaduktami kolejowymi nawet się nie zaczął – zwracają uwagę nasi Czytelnicy, którzy dzwonią w tej sprawie do  redakcji.  

O modernizację dworca i placu przed budynkiem zapytaliśmy zarządcę nieruchomości – Polskie Koleje Państwowe SA. Okazało się, że część planów zmodyfikowano po kolejnych uzgodnieniach z zarządcą infrastruktury kolejowej i konserwatorem zabytków. Planowane są dodatkowe prace, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy rozpocznie się modernizacja budynku stacji kolejowej w Otwocku. Inwestor zapewnia jednak, że zakończenie całej kolejowej inwestycji, a więc także udostępnienie dworca i terenu wokół niego, planowane jest do końca 2022 r.

Przedstawiciele PKP SA podkreślają, że w ramach Programu  Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 modernizowane są zabytkowe dworce kolejowe. Chodzi o to, żeby przywrócić im dawny blask. Jednym z takich obiektów będzie dworzec  w Otwocku. – Harmonogram inwestycji obejmującej przebudowę zabytkowego dworca w Otwocku został zaktualizowany ze względu na konieczność wydłużenia prac projektowych, które wynikały z kolejnych uzgodnień projektu z zarządcą infrastruktury kolejowej oraz konserwatorem zabytków – tłumaczy Michał Stilger, rzecznik prasowy Polskich Kolei Państwowych. PKP SA nie zdradzają na razie zbyt wielu szczegółów. – W ramach inwestycji planowana jest m.in. kompleksowa renowacja elewacji dworca wraz z rekonstrukcjami pierwotnych form profili, np. gzymsów czy balustrad. Dzięki modernizacji poprawi się nie tylko estetyka, lecz także stan technicznych dworca w Otwocku. Dzięki zastosowaniu odpowiednich rozwiązań architektonicznych i użytkowych będzie on w pełni przystosowany do obsługi osób o ograniczonej mobilności, w tym pasażerów z niepełnosprawnościami – dodaje Michał Stilger.  

Projekt przewiduje również wykonanie rekonstrukcji zegara na wieży. Powstaną też budki lęgowe dla ptaków, których siedliska stwierdzono podczas wizji lokalnej na dworcu. Kiosk, który znajduje się na środku, prawdopodobnie zostanie zlikwidowany. – W budynku będą zaprojektowane lokale przeznaczone dla najemców komercyjnych, które będzie można wynająć po zakończeniu inwestycji – mówi Michał Stilger z PKP. I dodaje, że toalety na dworcu zostaną udostępnione pasażerom dopiero po zakończeniu inwestycji i po oddaniu do użytku całego obiektu.  

– Wypracowana wspólnie koncepcja musi otrzymać jeszcze pozwolenia na budowę – zaznacza Michał Stilger. I dodaje, że procedury są  w toku, dlatego nie wiadomo jeszcze, kiedy prace na dworcu w Otwocku się rozpoczną. Ten termin będzie znany dopiero po uzyskaniu niezbędnych decyzji administracyjnych. Wiadomo jednak, że przebudowa dworca PKP i terenu wokół niego będzie wiązała się z wieloma utrudnieniami dla pasażerów (budynek będzie zamknięty). – Podczas trwania prac budowlanych na dworcu do dyspozycji podróżnych zostanie oddany tymczasowy dworzec kontenerowy, w którym znajdą się m.in. toalety, poczekalnia i kasy – wyjaśnia Michał Stilger.        

„Linia” pisała o modernizacji  dworca w lipcu br. – https://linia.com.pl/2020/07/10/kolejny-krok-do-przebudowy-dworca-pkp-w-otwocku/

4 komentarze do “Dwa lata na odnowienie dworca

 • 10 grudnia 2020 o 16:28
  Permalink

  Oczywiście nie dało się tego zrobić w trakcie remontu peronów – trzeba było poczekać, aż pociągi wrócą do normalnych rozkładów i dopiero wtedy zafundować kolejne utrudnienia. To już klasyka PKP.

  Odpowiedz
  • 10 grudnia 2020 o 18:55
   Permalink

   Problem w tym, że peronami i torami zarządza inna spółka kolejowa, a nieruchomością czyli dworcem inna spółka kolejowa, a każda z nich ma swój czas na realizację. Gdyby obydwie spółki wzięły się za robotę w tym samym czasie to dworzec w Otwocku byłby zupełnie zamknięty na cztery spusty

   Odpowiedz
  • 11 grudnia 2020 o 11:32
   Permalink

   Akurat dodatkowe rozgrzebanie dworca w okresie ostatniego remontu to nie był najlepszy pomysł. Dla mieszkańców wschodniej części Otwocka oznaczałby brak możliwości dojścia do dworca, bo pewnie tymczasowego dojścia od Stylowej wówczas by nie było. Natomiast obecnie z tym remontem nie powinni już zwlekać i po oddaniu przejścia podziemnego na stacji z marszu powinien się zacząć remont dworca tak jak zresztą to było planowane początkowo.

   Odpowiedz
 • 10 grudnia 2020 o 23:24
  Permalink

  Ho ho ho… Nawet się czytać, mi przynajmniej, nie chce… Będzie, wiadomo, pięknie i nowocześnie – jak na nowych peronach w Srodborowie, elegancko i funkcjonalnie – jak w przejściu podziemnym przy Jaraczu, no i terminowo – jak wszędzie. Wg mnie jedno jest pewne – będzie inaczej niż w tych zapowiedziach, drugie też – na pewno w innym terminie. No chyba, że jestem człowiekiem małej wiary a nie, że mam już tej modernizacji po prostu dość…

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.