Prowizja za płatność kartą w starostwie

Żyjemy w dobie płatności elektronicznych, które są  preferowane szczególnie teraz, w czasie pandemii.  Jednak jeśli chcemy zapłacić kartą w kasie Starostwa  Powiatowego w Otwocku,  musimy liczyć się z dodatkową opłatą. 2 zł to niedużo,  ale wydatku nie da się uniknąć 

PRZEMEK SKOCZEK

O dodatkowej opłacie w starostwie poinformowała nas Czytelniczka. „Chcę opisać śmieszną może sytuację, ale wydaje mi się ważna dla Otwocka. Poszłam wymienić prawo jazdy i chciałam zapłacić kartą, zgodnie  z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego. Okazało się, że przy płatności kartą pobierana jest dodatkowa prowizja w wysokości 2 zł. W żadnym urzędzie się z tym nie spotkałam. Jak to możliwe, że  w dobie COVID-19 chcąc chronić siebie i urzędników przed ryzykiem, płacę de facto „karę” w wysokości 2 zł?” – napisała pani Małgorzata.

Prowizja pobierana podczas płatności elektronicznej w wydziale komunikacji i transportu może zaskakiwać. Dlaczego w każdym sklepie, nawet przy najmniejszych zakupach, nie musimy martwić się o naliczenie dodatkowych opłat, a w kasie starostwa istnieje taki wymóg? – Płatności można dokonywać gotówką lub kartą za pośrednictwem terminala płatniczego. Usługa płatności kartą została wprowadzona Uchwałą Rady Powiatu w Otwocku w marcu 2019 roku w związku z oczekiwaniami naszych interesantów, a także w celu szybszej i sprawniejszej obsługi. Opłata manipulacyjna w wysokości 2 zł jest pobierana za korzystanie z terminala przez dostawcę usługi, czyli Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Kwota ta trafia na konto PWPW. Osoby, które chcą uniknąć płacenia prowizji, mogą dokonywać płatności gotówką. Informacja o pobieranej prowizji znajduje się przy każdym stanowisku obsługi – wyjaśnia Agnieszka Bąk, dyrektor wydziału komunikacji i transportu.

Podobnie jest w innych wydziałach. Interesanci mogą płacić kartą również w wydziałach architektury i budownictwa, geodezji  i kartografii, ochrony środowiska czy gospodarki nieruchomościami.  I wszędzie zapłacą 2 zł prowizji. Powstaje pytanie, czy starostwo nie może korzystać z terminali udostępnianych przez banki, tak jak sklepy? – Niestety nie ma takiej możliwości. Wynika to z faktu, że na przykład  w wydziale komunikacji i transportu system jest połączony z Centralną Ewidencją Pojazdów i Kierowców. Tylko Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych świadczy taką usługę. Natomiast warto zwrócić uwagę, że w ramach usług świadczonych przez jeden wydział możliwe jest łączenie kilku opłat w jedną transakcję i wówczas prowizja jest naliczana tylko raz – podpowiada wicestarosta Paweł Zawada.

Nie w każdym urzędzie musimy liczyć się z opłatami za płatności elektroniczne. Przykładem jest Wiązowna, która jako pierwsza w powiecie wprowadziła w urzędzie terminale, korzystając z programu Polska Bezgotówkowa. Tam interesanci nie ponoszą dodatkowych kosztów przy płatnościach kartą.

2 komentarze do “Prowizja za płatność kartą w starostwie

 • 10 grudnia 2020 o 22:02
  Permalink

  W Sądzie Rejonowym w Otwocku także nie zapłacimy prowizji płacąc kartą w samoobsługowym terminalu płatniczym.

  Odpowiedz
 • 14 grudnia 2020 o 08:53
  Permalink

  ot takie otwockie dziadostwo

  Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.