Niższe opłaty za śmieci od lutego

Wszystko wskazuje na to, że mieszkańcy gminy Wiązowna zapłacą w przyszłym roku mniej za śmieci. Przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów wygrała firma Lekaro. Następnym krokiem jest podpisanie przez nią umowy z gminą

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

 – Jesteśmy coraz bliżej tego, żeby stawki opłat dla mieszkańców były niższe niż dotychczas – mówi w rozmowie z „Linią” Tomasz Kostyra, zastępca wójta gminy Wiązowna. 1 grudnia został rozstrzygnięty przetarg na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów w 2021 roku. Wygrała go firma Lekaro z Woli Duckiej, której oferta okazała się najkorzystniejsza i wynosi 3 mln 955 tys. 783 zł brutto.

Umowa z Lekaro może być podpisana nie wcześniej niż po 10 dniach od daty ukazania się ogłoszenia o rozstrzygnięciu przetargu, gdyż do tego czasu mogą wpłynąć odwołania od jego wyniku. – Jeśli nikt się nie odwoła, możemy podpisywać umowę – wyjaśnia wicewójt. I dodaje, że wszystko wskazuje na to, że będzie można obniżyć opłaty. Można się spodziewać, że będzie taniej o około 3 zł. Obecnie mieszkańcy gminy Wiązowna płacą za śmieci 36 zł 38 gr. – Na pewno zejdziemy poniżej maksymalnie dopuszczalnych stawek, do wyliczenia pozostaje wysokość obniżki – informuje Tomasz Kostyra.

Zastępca wójta przyznaje, że to było dla wszystkich miłe zaskoczenie, bo spośród pięciu oferentów uczestniczących w przetargu aż czterech zmieściło się w kwocie, którą na sfinansowanie systemu śmieciowego planuje przeznaczyć gmina, czyli 5 mln 200 tys. zł. Z czego to może wynikać? – Chyba coś musiało wydarzyć się na rynku, że firmy trochę zeszły z ceny, bo te cztery oferty nie odbiegają zbytnio od siebie. Różnica między pierwszą a drugą ofertą wynosi ponad 200 tys. zł, ale to niedużo przy tej wartości zamówienia. To jest korzystne dla mieszkańców – mówi wicewójt. Jego zdaniem przepisy dotyczące gospodarki odpadami nadal wymagają zmian ustawowych. – Powinny się one zmienić, żeby można było regulować rynek i doprowadzić do obniżenia stawek. Dzięki temu samorządy miałyby realne możliwości podjęcia takich działań, a obecnie ich nie mamy – uważa Tomasz Kostyra.

Jeszcze przed świętami planowana jest sesja rady gminy, na której radni będą musieli podjąć uchwałę o obniżeniu stawek za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Umowa z firmą, która będzie świadczyła te usługi, zacznie obowiązywać od stycznia 2021 roku, ale niższe opłaty za śmieci mieszkańcy będą ponosić od lutego przyszłego roku. – Styczeń będzie miesiącem na powiadomienie mieszkańców o tych zmianach. Nowe stawki mogą obowiązywać od 1 lutego – wyjaśnia wicewójt. To wynika z przepisów, które stanowią, że o zmianie stawek muszą zostać powiadomieni wszyscy mieszkańcy, a na terenie gminy Wiązowna jest ponad 13 tys. gospodarstw domowych. – Do każdego musi dotrzeć list polecony za potwierdzeniem odbioru. Jeśli za pierwszym razem nie zostanie odebrany, musi zostać wysłany ponownie. Nie przeskoczymy tego, a w czasie pandemii koronawirusa jest to jeszcze trudniejsze – zwraca uwagę Kostyra.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.