Ekspresowo pojedziemy jeszcze przed świętami

Przed Wigilią, czyli do 23 grudnia, ma zostać otwarty fragment Południowej Obwodnicy Warszawy. Szybka trasa jest gotowa na odcinku od węzła „Lubelska” do węzła „Warszawa Wilanów”. Przejezdne mają być dwa z trzech budowanych odcinków. Na trzeci, z tunelem pod Ursynowem, trzeba będzie poczekać do połowy 2021 roku

ALEKSANDRA CZAJKOWSKA

Nowa trasa znacznie skróci mieszkańcom powiatu otwockiego dojazd do Warszawy i powrót z niej. Droga ekspresowa S2 między węzłami „Puławska” a „Lubelska” to ostatnia część budowanej Południowej Obwodnicy Warszawy. Inwestycja jest realizowana z podziałem na trzy odcinki: tunel pod dzielnicą Ursynów, most przez Wisłę oraz węzeł „Patriotów” i estakady nad terenami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Łączny koszt budowy tych odcinków S2 wynosi ok. 4,6 mld zł, z czego blisko 1,7 mld zł stanowi dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Budowa POW na odcinku S2 od węzła „Warszawa Wilanów” (Przyczółkowa) do węzła „Lubelska” dobiegła końca. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapewnia, że w tym roku kierowcy pojadą liczącym 15 kilometrów odcinkiem trasy, w tym nowym mostem przez Wisłę. Oznacza to, że trasa przetnie tereny Wawra, Wilanowa i Ursynowa, na którym zabraknie jednak tunelu.

– Ursynowski odcinek wraz z tunelem planujemy udostępnić w drugim kwartale 2021 roku – informuje GDDKiA. Tak odległy termin powoduje, że wykonawca, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz władze Warszawy szukają alternatywnych rozwiązań dotyczących poprowadzenia ruchu z obwodnicy.

Oddanie kierowcom 15-kilometrowego fragmentu POW ma nastąpić jeszcze przed świętami. – Trzymamy się tego terminu, jesteśmy już gotowi, czekamy na pozwolenie na użytkowanie. Zakładamy jeden dzień rezerwy, czyli 22 i 23 grudnia to są te dni, kiedy planujemy udostępnić kierowcom te dwa odcinki Południowej Obwodnicy Warszawy – powiedział w piątek, 18 grudnia w rozmowie z „Linią” rzecznik GDDKiA Szymon Piechowiak.

Wraz z nową trasą do użytku zostaną oddane węzły drogowe: „Patriotów” (na wysokości linii kolejowej Warszawa – Otwock) i „Wał Miedzeszyński”, zapewniające wygodne zjazdy z trasy, oraz przede wszystkim most przez Wisłę (na razie przejezdna będzie jedna jezdnia), a następnie węzeł „Przyczółkowa” na wysokości Wilanowa.

W związku z otwarciem POW zostaną wprowadzone czasowe organizacje ruchu w rejonie węzłów „Lubelska”, „Halinów” (skrzyżowanie A2 i DK92) oraz budowanego węzła „Zakręt”. Nowe oznakowania mają płynnie poprowadzić ruch z drogi S17 w kierunku POW przez węzeł „Lubelska”. Ruch samochodów o dużym tonażu (z wyjątkiem autobusów komunikacji zbiorowej) ma zostać skierowany z drogi S17 na autostradę A2 do węzła „Halinów”, a następnie z powrotem w kierunku węzła „Zakręt”. W ten sposób odcinek budowanej S17 od Majdanu do Zakrętu oraz sama POW mają zostać wyłączone z ruchu najcięższych pojazdów. 

One thought on “Ekspresowo pojedziemy jeszcze przed świętami

  • 22 grudnia 2020 o 13:45
    Permalink

    Budowanie na nasypach, tak żeby huczało w promieniu 10km od trasy to jakaś polska choroba

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.