Otwarte serca

W weekend 12 i 13 grudnia odbył się finał Szlachetnej Paczki. Była to już 20. edycja tej akcji w Polsce, a 10. w powiecie otwockim. Chętnych do pomocy było u nas więcej niż wybranych rodzin w potrzebie

PRZEMEK SKOCZEK

Szlachetna Paczka to jeden z ogólnopolskich projektów pomocy, takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Skupia i integruje tysiące ludzi w każdym wieku, a wartość artykułów docierających co roku do potrzebujących liczona jest w milionach złotych.

– Pomagamy rodzinom, które z niezawinionych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji materialnej. Akcja w przemyślany sposób łączy rodziny żyjące w ubóstwie, wolontariuszy, którzy do nich docierają i na podstawie wywiadu środowiskowego włączają do projektu najbardziej potrzebujących, i darczyńców przygotowujących paczki odpowiadające konkretnym potrzebom – wyjaśnia Anna Mostowicz-Osęka, liderka otwockiego sztabu Szlachetnej Paczki. – W tym roku przy akcji pracowało 28 wolontariuszy. Odwiedziliśmy ponad 70 rodzin, którym przekazano 42 paczki i dodatkowo 24 paczki żywnościowe – wylicza.

Trzeba zaznaczyć, że pod określeniem „paczka” kryje się w rzeczywistości kilka, a nawet kilkanaście paczek i pudeł dla każdej rodziny. Znajdują się w nich ubrania, zabawki dla dzieci, komputery, ale także lodówki, kuchenki i inny bardzo wartościowy sprzęt. Jedną paczkę przygotowywało od trzech do nawet 200 osób. Darczyńcami były rodziny, grupy przyjaciół, grupy z różnych firm i miejscowości, np. Mamy z Wesołej.

W organizacji tegorocznego finału pomogli: powiat otwocki, miasto Otwock, Szkoła Podstawowa nr 12 w Otwocku (tam znajdowały się magazyn paczek i centrum dowodzenia), Powiatowy Młodzieżowy Dom Kultury, OSP z Józefowa i OSP Otwock-Jabłonna, Pizzeria Da Grasso, Restauracja Stylowa, Piekarnia Wanda, Restauracja AM Grill, kwiaciarnia Badylarnia, Niepubliczna SP im. Noblistów Polskich, Inteligentny Budynek Polska, Avocado

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.