Serce dla potrzebujących

Od tygodnia na terenie otwockiego magistratu stoi piękna, drewniana skrzynia przeznaczona na nakrętki po napojach. Urząd zachęca mieszkańców do ich przekazywania. Pierwsza partia ma wspomóc Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny

PRZEMEK SKOCZEK

Zbieranie nakrętek w celach charytatywnych przypomina nieco zbieranie makulatury w czasach PRL. W przypadku tworzyw sztucznych mamy jednak pewność, że przyniesie to realną korzyść. Dlaczego? Chodzi o rodzaj plastiku, z którego wykonane są nakrętki. To czysty polimer PET (tzw. polietylen), za który w punktach skupu płaci się znacznie więcej niż za butelki. To innego rodzaju tworzywo sztuczne, jego recykling jest znacznie łatwiejszy. Czysty polietylen, zamieniony w granulat, można od razu przetwarzać na kolejne zakrętki, plastikowe opakowania czy rury PCV, a nawet na obudowy komputerów. Zebrane nakrętki są więc sprzedawane firmie recyklingowej, a ta wpłaca pieniądze na wskazane cele. Tak to działa.

– Zamówiliśmy piękne, drewniane serce w stylu świdermajer. Mam nadzieję, że spodoba się otwocczanom. Najważniejszy jest jednak cel, a raczej cele, bo chcemy pomagać różnym instytucjom i osobom. Postanowiliśmy, że pierwszą będzie Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny działający przy Powiatowym Centrum Zdrowia w Otwocku. To tam przekażemy zebrane nakrętki. Potem będziemy wybierać innych beneficjentów zbiórek. Zachęcamy wszystkich do włączenia się w tę akcję – mówi Sylwia Konopacka-Bąk, naczelnik Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta Otwocka. Pojemnik na nakrętki stoi zaraz przy bramie od strony ul. Hożej, przy cityboxach do załatwiania urzędowych spraw w czasie pandemii.

 

One thought on “Serce dla potrzebujących

  • 22 grudnia 2020 o 12:30
    Permalink

    Wydaje mi się , że polimer PET to zupełnie co innego niż PCV (polichlorek winylu). To inny rodzaj tworzywa.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.