Wielkie wypiekanie

Pandemia nie pokrzyżowała planów organizatorom ósmej edycji akcji „Piernikowanie – Świąteczne Pomaganie 2020”. Trwała ona od września do grudnia i wzięło w niej udział około 600 osób

  PRZEMEK SKOCZEK

Wszystko zaczęło się w 2010 roku z inicjatywy lokalnej artystki Anny Niedźwieckiej-Jędrzejewskiej, mieszkanki gminy Wiązowna. Początkowo produkcja ciasteczek odbywała się w jej domu, gdzie wspólnie z córkami, Kasią i Marysią, wypiekała i ozdabiała po kilka tysięcy pierniczków.

Po paru latach akcja się rozrosła, dołączali do niej sąsiedzi, znajomi i wolontariusze z Domowego Hospicjum Dziecięcego „Promyczek”. Teraz integruje setki osób w całym powiecie otwockim.

– Z uwagi na obecną sytuację epidemiczną akcja stanęła pod znakiem zapytania. Jednak dzięki ogromnemu wsparciu otwockiej Piekarni Wanda udało się. Już od połowy września przez cztery tygodnie pracownicy piekarni wyrobili 600 kg ciasta, ręcznie wykroili i upiekli 20 tys. sztuk ciasteczek, zużywając na nie 330 kg mąki, 50 kg masła, 17 kg przypraw do pierników i 120 kg cukru pudru – wylicza Piotr Kostrzewa, odpowiadający za promocję i wolontariat. – W związku z pandemią również warsztaty ze zdobienia pierniczków przybrały inną formę. Zorganizowaliśmy szkolenie online, zgłosiliśmy się do ubiegłorocznych partnerów akcji, otrzymując od nich ogromne wsparcie i chęć pomocy. Zgłosiło się wiele nowych osób i instytucji. Chęć niesienia pomocy była tak duża, że pod koniec listopada musieliśmy odmawiać zgłaszającym się osobom, bo nie mieliśmy już pierniczków do ozdabiania – przyznaje.

Odbyło się 51 spotkań warsztatowych ze zdobienia pierniczków, w których, przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, wzięło udział około 600 uczestników i 150 wolontariuszy. W akcję włączyli się dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy i całe rodziny.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.