Karmnik zamiast kartki

Współpraca z Nadleśnictwem Drewnica zainspirowała wychowawców z przedszkola „Grymuś” do zorganizowania oryginalnego konkursu na najciekawszy karmnik dla ptaków. Efekt przeszedł oczekiwania organizatorów – do konkursu zgłoszono 23 ekologiczne karmniki, które pozwolą dzieciom w zimie opiekować się ptakami i obserwować przyrodę

SYLWIA WYSOCKA

Przedszkole Miejskie nr 16 w Otwocku rozpoczęło w tym roku współpracę z Nadleśnictwem Drewnica. Jej efektem było m.in. zasadzenie dębów i buków wokół przedszkola, powstanie ścieżki sensorycznej z wykorzystaniem naturalnych materiałów, podjęcie działań edukacyjnych i wychowawczych. Wśród nich znalazła się prezentacja karmników i budek lęgowych, która zainspirowała kadrę przedszkola do zorganizowania konkursu dla dzieci i rodziców na najciekawszy karmnik dla ptaków. Zgłoszono 23 prace.

– Jestem zachwycona pomysłowością i zaangażowaniem wszystkich osób, które przystąpiły do konkursu – przyznaje w rozmowie z „Linią” dyrektor Dominika Kudlicka. – Karmniki są bardzo oryginalne, widać, że rodziny – bo zdaję sobie sprawę, że większość pracy wykonali rodzice, ale nawet niewielka pomoc ze strony dzieci jest bardzo cenna – bardzo przyłożyły się do tego zadania. Chodziło nam przede wszystkim o to, żeby odciągnąć dzieci od komputerów, tabletów, ekranów – tego wszystkiego, przy czym z powodu kwarantanny i obostrzeń spędzają najwięcej czasu. Pomyśleliśmy, że w tym roku przed świętami nie zorganizujemy typowego konkursu na kartkę świąteczną czy bombkę, ale na coś, co zostanie z nami na dłużej. W tych karmnikach będziemy karmić ptaki, dzięki nim będziemy mogli obserwować przyrodę, inspirować się nią, m.in. tworzyć specjalne książki przyrodnicze. Udało się przy tym pozyskać sponsora. Sklep z Falenicy będzie nam dostarczał pokarm do karmników – mówi dyrektor Kudlicka.

Laureaci konkursu

Karmniki w większości zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu. Pierwszą nagrodę zdobył domek zrobiony z plastikowego baniaka oklejonego drewnianymi patyczkami. Są też karmniki inspirowane stylem świdermajer. Wszystkie są oryginalne – nie ma dwóch takich samych egzemplarzy. Karmniki po krótkiej ekspozycji pokonkursowej zostaną rozmieszczone na terenie przedszkolnego ogródka.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.